داستان فیلم : Buster-Ke222

یک لوکوموتیو ران جوان بصورت اتفاقی متوجه توطئه شمالی ها برای ربودن قطار جنوبی ها می شود اما به جای اینکه این مسئله را با کسی در میان بگذارد، خود دست به کار می شود تا این توطئه را خنثی کند.

بازیگر و کارگردان :

باستر کیتون : ژوزف فرانک "باستر" کیتون Joseph Frank "Buster" Keaton)۴ اکتبر ۱۸۹۵ - ۱ فوریه ۱۹۶۶) بازیگر و کارگردان کمدی برندهٔ جایزه اسکار آمریکایی بود. او بیشتر به خاطر فیلم‌های صامت خود و ویژگی‌هایی مانند مناعت طبع، خویشتن‌داری و بی‌حالتی که در چهره‌اش نمایان بود شناخته می‌شود.

فیلم ژنرال یکی از ساخته‌های وی که خود نیز نقش اول آن را به عهده داشت در نظر سنجی انستیتو فیلم آمریکا به عنوان هجدهمین فیلم برتر تاریخ سینما شناخته می‌شود.

جوزف فرانک کیتون ملقب به باستر در 4 اکتبر 1985 دیده به جهان گشود سالرزو تولدش مصادف بود با شکل گیری سینما به شکلی که امروزه آن را هنر هفتم مینامند باستر در خانواده ای هنرمند به دنیا آمد وقتی 6 ماهه بود از چند پله سقوط کرد به همین دلیل لقب باستر به معنای عجیب را به وی اعطاء کردند. گرچه داستان دیگری در باب ویAnnex 59864983 گفته شده که بیشتر به افسانه میماند اما شنیدن آن خالی از لطف نیست او در دو سالگی به همراه پدر و مادرش در خیابان قدم میزده که باد شدیدی وزیدن میگیرد باد کیتون را از پدر و مادر جدا ساخته در دو سه خیابان آن طرف تر به زمین میزند وقتی پدر و مادرش هراسان به دنبال او به این در آن در میزدنند پسرشان را در حال بازی در چند خیابان آنطرف تر میابند.گرچه باور این قصه کمی سخت است اما مطمئنا کیتون را میتوان بدلکارترین بازیگر سینما دانست. وی بدن نرم و انعطاف پذیرش را از پدر و مادرش به ارث برده بود موهبتی که در آینده در فیلمهایش به کمکش آمد و او را تبدیل به بزرگترین بازیگر_کارگردانی کرد که بدلکار فیلمهایش نیز خودش بود. اولین نمایش باستر کیتون در سه سالگی به همراه والدینش به روی صحنه رفت آنها گروهی 3 نفره را به نام گروه کیتون ها تشکیل دادند و نمایشهایی کوتاه را به همراه رقص و آواز برای بینندگان اجرا میکردند.

با گذشت زمان کیتون شروع به ساخت فیلمهای بلندی کرد که از بهترین آنها میتوان به ژنرال اشاره نمود شرح روایی اثر در رابطه با لوکوموتیو ران جوانیست که ناخواسته متوجه توطئه شمالی ها برای ربودن قطار جنوبی ها شده و خود به تنهایی از جان مایه گذاشته و قطار را باز پس میگیرد.قاب بندی ها,کمدی اسلپ استیک و بازی خیره کننده کیتون این اثر را به یکی از ماندگارترین آثار سینمای صامت بدل کرده است. باستر همچنین آثاری ماندگار از جمله شرلوک جوان,دریانورد,هفت شانس را در کارنامه هنری خود دارد. دریانورد داستان میلیونر جوان و تنبلیست که از انجام کارهای روزمره خود نیز سر,باز میزند بر حسب اتفاقاتی با دخترک جوانی در یک کشتی محبوس شده و در دریا سرگردان میشوند حال این دو که هیچ چیز از زندگی و شرایط سخت آن نمیدانند باید با شرایط دشوارمحیط,خود را وفق داده و از پس مشکلات ریز و درشت بر آیند کیتون جسور در سکانسی از فیلم لباس غواصی بر تن کرده و به عمق آب میرود این جسارت و شجاعت ستودنی کیتون در اکثر فیلمهایش نمود داشته در ادامه کیتون و دخترک با مردمی از جزیره آدمخواران درگیر میشوند و لحظات شاد و مفرحی را برای مخاطب رقم میزنند. از دیگر آثار مشهور او میتوان به هفت شانس اشاره کرد شاید باستر بیشترین دوندگی ها را در این فیلمش به نمایش گذاشته باشد ماجرا از این قرار است که اگر کیتون تا ساعت هفت همان روز با دختری ازدواج کند هفت میلیون دلار ارثیه میبرد اما کیتون که در بیان احساسات عواطفش ناتوانست نمیتواند از دختر مورد علاقه خود خواستگاری کرده بنابراین یک آگهی ازدواج را در روزنامه چاپ میکند و زنان ترشیده بسیاری برای ازدواج با باستر در کلیسا صف میکشند صحنه های تعقیب و گریز باستر و زنان در خیابان بسیار خاطره انگیز Bridg346345و دیدنی مینماید بیادماندنی ترین و مهم ترین سکانس فیلم بدون شک سکانس تغییر فصلها در اثرست جایی که کیتون و محبوبه اش روی نیمکتی در پارک نشسته اند و شاهد تغییر فصول میباشیم این تغییر فصول به بیننده نشان میدهد که یک سال از رابطه وعشق این دو به هم میگذرد اما ارتباطشان هنوز سرانجامی نداشته از این تمحید تغییر فصول کیتون بعدها در آثار کارگردانان بسیاری استفاده شد.

کیتون همیشه در اوج نبود. وی نیز همانند بسیاری از کارگردانان هم عصر خود به دلیل تحت فشار قرار گرفتن توسط کمپانی های فیلمسازی بالاخره در دام آنها گرفتار آمد و با مترو گلدین مایر قرار دادی بست که از این قرار داد میتوان به حکم نابودی خلاقیت و استعداد باستر کیتون نام برد. فشار تهیه کنندگان کمپانی هرنوع بدعت و خلاقیت را از کارگردانان سلب میکرد و کیتون نیز از این امر مستثنا نبود کیتون که در زندگی زناشویی هم دچار مشکلات عدیده ای گشته دچار ورشکستگی شد و همسرش نیز از وی تقاضای طلاق کرد مدتی بعد کمپانی از سر دلسوزی و ترحم بار دیگر قراردادی را با باستر امضا کرد و با پرداخت مبلغی ناچیز اورا در اختیار گرفت. اما کیتون دهه بیست دیگر هیچ گاه تکرار نشد. البته باستر در چندین فیلم بلند ناطق حضور داشت اما به هیچ وجه نتوانست موفقیتهای گذشته اش را تکرار کند شاید حضور کوتاه و چند دقیقه ای وی در فیلم سانست بلوار گواهی بر زندگی واقعی او در دهه 50 باشد بازیگری که در گوشه ای رها گشته بود در تنهایی و مشکلات خویش روزگار میگذراند اینبار زندگی کیتون نیز همانند صورتش سنگی مینمود. این مرد بزرگ در سال 1966 براثر ابتلا به بیماری سرطان ریه جان به جان آفرین تسلیم کرد مردی که در هیچ فیلمش نخندیده بود با روی باز پذیرای فرشته مرگ گردید تا آخرین نمایش زندگیش را به پایان رساند.

منبع : ویکی پدیای فارسی

نکاتی که شاید درباره « ژنرال » ندانید :

باستر کیتون همواره گفته که « ژنرال » محبوب ترین فیلمش بوده است.

سکانس نبرد نهایی فیلم باعث آتش سوزی مختصری در جنگل اطراف رودخانه شد. باستر کیتون و عوامل فیلم هم فیلمبرداری را رها کردند تا آتش را مهار کنند.gene334on

یکی از نکات جالب درباره « ژنرال » حرکت دوربین همزمان با حرکت قطار هست که در آن دوران زحمت زیادی می برد.

در لحظه تصادف ترن ، از یک ماکت ساختگی بجای مهندس در ترن استفاده شد. اما مردمی که در محل حاضر بودند تا فیلمبرداری را مشاهده کنند بخاطر عدم اطلاع از حضور این ماکت، به وحشت افتادند!

زمانی که تگزاس از روی پل به رودخانه سقوط می کند، چهره وحشت زده افسرها کاملا قابل رویت است. ظاهرا این ترس و وحشت به این دلیل در چهره آنان وجود داشت که بازیگران فیلم به آنها نگفته بودند که قرار هستند چه بلایی سر ترن بیاید!

500 نفر از اعضای گارد ملی شهر اورگون آمریکا در این فیلم به 2 ارتش تقسیم شدند.

انجمن ملی فیلم آمریکا در سال 2007 نام این فیلم را در رده هجدهمین فیلم برتر تاریخ سینما قرار داد.

دیالوگ های ماندگار ( بصورت نوشتار بر صحنه ظاهر می شد ) :

آخرین نوشته فیلم : قهرمانان روزگار

                      

نازنین آفاق

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جامعه مجازی سایت مووی مگ بپیوندید و دوستان سینمایی جدید پیدا کنید!

K5oster

ژنرال : The General

کارگردان :کلاید براکمن – باستر کیتون

نویسنده : کلاید براکمن – باستر کیتون

بازیگران :

باستر کیتون / جانی گری

ماریون ماک / آنابل لی

گلن کاوندر / کاپیتان اندرسون

زمان : 107 دقیقه

محصول : 1926

مهمترین افتخارات : -