مراسم اسکار در هشتاد و هفت هفت دوره ای که از اجرای آن گذشته، لحظات تلخ و شیرین زیادی را به خود دیده است اما در این میان اتفاقات عجیب هم در خلال برگزاری این مراسم کم رخ نداده است. در این گزارش سعی شده تا به 15 اتفاق عجیبی که دوران مختلف برگزاری این مراسم رخ داده پرداخته شود.

sacheen littlefeather refuses marlon brandos oscar 1973

1 - زمانی که « مارلون براندو » در سال 1973 برای بازی در فیلم « پدرخوانده » موفق به دریافت اسکار شد، بجای اینکه شخصاً جایزه اش را دریافت کند، دختری سرخپوست با نام « ساشین لایت فیدر » را به روی صحنه فرستاد! این خانم در لحظه دریافت جایزه از رفتار بد با سرخپوستان گفت و محدودیت هایی که برای آنان در آمریکا وجود دارد. البته نکته جالب در این میان این بود که این خانم سرخپوست در اصل نامش « ماریا کروز » بود و مدتی قبل از این در یک مسابقه عجیب و غریب به نام « ملکه خون اشام آمریکا » شرکت کرده بود که اتفاقاً برنده هم شده بود.

5553241

2- اجرای موسیقی در مراسم اسکار سالهاست که از رونق خاصی برخوردار است و هر ساله اجراهای پر زرق و برقی را در این مراسم شاهد هستیم. اما این اجراها همیشه جالب نبوده اند.

در سال 1989 اجرای مشترک راب لوی به همراه شخصیت سفید برفی(!) بر روی صحنه به دل کمتر تماشاگری نشست و اغلب از این اجرا به عنوان یکی از ناامید کننده ترین اجراهای موسیقی در تاریخ اسکار یاد می کنند.

sally field oscar

3- سالی فیلد زمانی که در سال 1985 برای بازی در فیلم « جاهایی در قلب » موفق به دریافت اسکار شد بر روی صحنه رفت و مجموعه ای از بی ربط ترین کلماتی که می شد بیان کرد را بر زبان جاری کرد بطوریکه باعث خنده مهمانان مراسم شد. وی در سخنرانی بعد از دریافت اسکار گفت : « من يك گذشته كاري متعارف نداشته‌ام، بیشتر از هر چیز ديگري احترام شما را مي‌خواهم. اولین بار حس نكردم اما اين بار حس مي‌كنم و نمي‌توانم اين واقعيت را نادیده بگیرم كه شما از من خوشتان مي‌آيد، همين الان از من خوشتان مي‌آيد! »

cap5a

4- یکی از لحظات عجیب اسکار در سال 1934 رقم خورد. در این سال ویل راجرز به روی صحنه رفت تا برنده اسکار بهترین فیلم سال را انتخاب کند اما به نظر بسیار مضطرب می رسید. راجرز بعد از باز کردن پاکت نامه گفت : « فرانک بیا بالا و بگیرش! » سپس فرانک کاپرا به سرعت روی صحنه رفت تا جایزه اش را دریافت کند اما در بالای صحنه متوجه شد منظور از فرانک، فرانک لوید بود که برای فیلم « Cavalcade » برنده اسکار شده بود!

hqd23

5- در مراسم اسکار سال 1995 اتفاق عجیبی رخ داد و آن این بود که مجری مراسم دیوید لترمن بر روی صحنه به یکبار تصمیم گرفت تا اُپرا وینفری را به اما تورمن معرفی کند! اتفاقی که هرگز کسی متوجه نشد به چه منظور رخ داده است! حتی امروز هم که 20 سال از آن لحظه گذشته، هر از گاهی سخن از این اتفاق و بی مفهوم بودنش در محافل مختلف مطرح می شود.

hqdef22ault

6- زمانی که جاناتان دمی در سال 1992 برای دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی به روی صحنه رفت مجموعه ای از کلمات شامل " اَم اِم اوه آم اه " را بر زبان آورد که اگرچه آزار دهنده بود اما بعد از گذشت سالها تبدیل به یکی از بامزه ترین لحظات اسکار شد. هیجان زدگی در سخنرانی دمی کاملا مشهود بود.

9308850 large

7- سخنرانی کوبا گودینگ جونیور در مراسم اسکار سال 1997 یکی از جالب ترین لحظات تاریخ این مراسم به شمار می رود. گودینگ پس از دریافت اسکار برای بازی در فیلم « جری مگوایر » به روی صحنه رفت و تا می توانست فریاد زد و گفت که عاشق این و آن است و حتی زمانی که سخنرانی اش به پایان رسید شروع به بالا و پائین پریدن کرد که با تشویق مهمانان مواجه شد.

312105 846x 2

8- سلفی خاطره انگیز اِلن دی جنرس در مراسم اسکار سال 2014 که منجر به زدن رکورد بیشترین توییت هم شد، در رده ماندگارترین لحظات مراسم اسکار قرار گرفته است. این تصویر سه میلیون و سیصد و شصت و دو هزار و سی و یکبار توییت شد!

780403 vanessa redgrave oscars ap 605 605

9- سخنرانی جنجالی ونسا ردگریو در مراسم اسکار سال 1978 یکی دیگر از اتفاقاتی است که در خاطر بسیاری از افراد باقی مانده است. وی که در این سال برای بازی در فیلم « درود » موفق به دریافت اسکار شده بود، بر روی صحنه به توطئه‌های صهیونیستی علیه مردم فلسطین حمله کرد و از فلسطینیان حمایت کرد.

Jerry L2

10 - در اسکار سال 1959 پس از اینکه آخرین اسکار یعنی برنده بهترین فیلم سال اهدا شد، جری لوییس بر روی صحنه حاضر شد و پس از چند دقیقه صحبت ، به یکباره به سمت نوازندگان رفت و در نقش رهبر ارکستر قرار گرفت تا اجرای موسیقی را رهبری کند و مهمانان هم به پایکوبی بپردازند! نتیجه این کار به حدی بد بود که همه مهمانان کم کم مراسم را ترک کردند و کمتر کسی هم به جری لوییس در این مراسم خندید.

debby

11- دبی بون در اسکار سال 1978 آوازی تحت عنوان « تو به زندگی من روشنایی بخشیدی » را به همراه 11 کودک ناشنوا در مراسم آن سال اجرا کرد که تحسین بسیاری را برانگیخت اما روز بعد فاش شد که هیچکدام از آن کودکان ناشنوا نبودند و بطور کامل می شنیدند!

148552 443

12 - در مراسم اسکار سال 1974 زمانی که دیوید نیون به روی صحنه آمد، مردی که کاملا عریان بود از پشت سر وی از روی صحنه رد شد! آنطور که بعدها اعلام شد وی یک عکاس و فعال حقوق همجنس گرایان بود که بطور مخفیانه توانسته بود به پشت صحنه راه پیدا کند.

jack palance 2

13 - حضور جک پالانس در مراسم اسکار سال 1992 یکی از به یاد ماندنی ترین اتفاقات تاریخ اسکار است. پالانس که برای بازی در فیلم « زندان شهر » موفق به دریافت اسکار شده بود، برای ثابت کردن اینکه کماکان از لحاظ بدنی در آمادگی به سر می برد بر روی صحنه بر روی یک دست شنا رفت؛ آن هم در سن 73 سالگی!

499985333

14- در سال 1998 روبرتو بنینی کارگردان ایتالیایی پس از اعلام شدن نامش به عنوان برنده بهترین کارگردان برای ساخت فیلم « زندگی زیباست » ، به قدری هیجان زده شد که به محض شنیدن نامش بر روی صندلی رفت و دستانش را به نشانه موفقیت بالا گرفت! او همچنین برای بالا رفتن از پله ها بصورت جفت پا مسیر پله ها را بالا رفت!

Film producer Louis B Mayer 1884 1957 admires the Oscar statue won by actress Greer Garson

15- امروزه زمان سخنرانی اسکار حدود 45 ثانیه است اما در سال 1942 زمانی که گریر گارسون برای بازی در فیلم « خانم مینیور » برنده اسکار شد، به مدت 6 دقیقه بر روی صحنه صحبت کرد که از این بابت به نظر می رسد رکوردار باشد!

میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جامعه مجازی سایت مووی مگ بپیوندید و دوستان سینمایی جدید پیدا کنید!