« سپتامبرهای شیراز » نام تازه ترین پروژه ای است که هالیوود درباره ایران ساخته و قرار است بزودی در سینماهای جهان به نمایش درآید. اینبار در گزارش ویژه به بررسی کامل این اثر پیش از اکران رسمی اش پرداخته ایم که امیدواریم مورد پسند شما واقع گردد.

o SEPTEMBERS OF SHIR222

داستان درباره چیست ؟

« سپتامبرهای شیراز » داستان زندگی خانواده یهودی خانم سافر را روایت می کند که در اولین سالهای انقلاب اسلامی در ایران، پدر این خانواده به جرم یهودی بودن دستگیر می شود و اتهاماتی نیز به وی وارد می گردد و در ادامه منجر به مهاجرت این خانواده به خارج از کشور می گردد.

 

41E4rgA2oaL

نویسنده کتاب « سپتامبرهای شیراز » کیست؟

خانم دالیا سافر که متولد سال 1351 در شیراز می باشد. اما با وقوع انقلاب اسلامی در ایران به همراه خانواده اش به آمریکا مهاجرت کرد و در سال 1387 کتاب « سپتامبرهای شیراز » را به زبان انگلیسی چاپ کرد و این کتاب نیز با استقبال افکار عمومی در آمریکا مواجه شد. خانم سافر گفته که برای تبدیل شدن این داستان به کتاب مقداری چاشنی دهی و در واقع شاخ و برگ به آن اضافه کرده است!

نیویورک تایمز در سال 2007 نام کتاب « سپتامبرهای شیراز » را در میان اسامی 100 کتاب برتر سال قرار داده است.

 

 

 geatrh333

تهیه کننده فیلم کیست؟

« سپتامبرهای شیراز » را بازیگر معروف هالیوودی ، جرارد باتلر، تهیه کرده است که ایرانیان او را بیشتر با بازی در نقش اصلی فیلم « 300 » یعنی لئونیداس به خاطر می آورند. باتلر در چند سال گذشته فعالیت های چشمگیری در مقام تهیه کنندگی داشته است و پس از « سپتامبرهای شیراز » ، فیلم « لندن سقوط کرده است » که آن را هم یک ایرانی به اسم بابک ایرانی ساخته در مرحله پس از تولید دارد!

 

34435N15BMl5BanBnXkFtZTYwODU3433

فیلمنامه نویس کیست ؟

خانم هانا ویگ که « سپتامبرهای شیراز » اولین فعالیت رسمی سینمایی وی محسوب می شود. ویگ پیش از این در سال 2014 به عنوان کمک نویسنده در فیلم « پیامبر خلیل جبران » مشارکت داشته است. تنها اطلاعاتی که از خانم ویگ تا به امروز موجود است، مربوط به مقاله ای است که نیویورک تایمز در مورد وی و همسر فیلمسازش ، مارک گیل ، منتشر کرد. این مقاله درباره این موضوع بود که مارک گیل و همسرش خانه ای که در آن زندگی می کردند را به خانه ای مدرن و لوکس تبدیل کرده اند!

 

319959 4b91cad0 d261 11e334

کارگردان کیست ؟

وین بلیر که عمده فعالیت های هنری اش در تلویزیون به عنوان کارگردان و بازیگر انجام شده اما موفق ترین ساخته اش تا به امروز فیلم « یاقوت های کبود » در سال 2012 بود که جوایز متعددی را هم نیز برای وی به همراه داشت. بلیر در مجموعه فیلمساز برجسته ای نیست و چنانچه « یاقوت های کبود » را از کارنامه هنری اش حذف کنیم، او را با ساخت یکی دو اپیزود از چند فصل سریال های مختلف تلویزیونی به یاد می آورند!

 

salm22n33

بازیگران فیلم چه کسانی هستند ؟

سلما هایک : بازیگر مشهور هالیوودی و نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن برای فیلم « فریدا » ، بازیگر نقش فرناز در « سپتامبرهای شیراز » می باشد. ایرانیان علاوه بر « فریدا » ، سلما هایک را با بازی در فیلمهای « دسپرادو » و « روزی روزگاری در مکزیک » به یاد می آورند. هایک یکی از تهیه کنندگان اجرایی « سپتامبرهای شیراز » هم می باشد.

 

Adr23

آدریان برودی : برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد برای فیلم « پیانیست » رومن پولانسکی، دیگر بازیگر مشهور فیلم است که در نقش اسحاق بازی می کند. برودی پس از دریافت اسکار، موفق نشد از جایگاه مناسبی در هالیوود برخوردار شود و بیشتر به حضور در آثار مستقل متمایل شد. اما حضورش در « پیانیست » به اندازه ای خوب بود که بلافاصله پس از شنیدن نامش ، بازی خوبش در « پیانیست » به یاد آورده شود.

Sho1212ZEo Im

شهره آغداشلو : بازیگری ایرانی که همزمان با انقلاب اسلامی از ایران خارج شد و پس از سالها حضور بر روی صحنه تئاتر به همراه همسرش هوشنگ توزیع، در سال 2003 بخاطر بازی در فیلم « خانه ای بر روی شن و مه » نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. آغداشلو اخیرا در فیلم ضعیف « آخرین شوالیه ها » در کنار کلایو اوون ، مورگان فریمن و پیمان معادی بازی کرده بود.

film investing 13

« سپتامبرهای شیراز » چه زمانی اکران می شود ؟

نخستین نمایش فیلم در ماه سپتامبر در جشنواره فیلم مونترال کانادا خواهد بود و به نظر می رسد که پس از آن بلافاصله در ماه اکتبر به نمایش در آید. با توجه به حضور سلما هایک و آدرین برودی، « سپتامبرهای شیراز » می تواند سینماهای بیشتری نسبت به دیگر آثار ساخته شده در مورد ایران به دست بیاورد.

 

تصاویری از فیلم « سپتامبرهای شیراز » :

34OTM43234

o SEPTEMBERS OF SHIRAZ 570222

44Gg5B34

Article Lead wide998749310gimzl

66ggBM45455

پوسترهای فیلم « سپتامبرهای شیراز » :

022515533

Sptembers of 111

میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به جامعه مجازی سایت مووی مگ بپیوندید و دوستان سینمایی جدید پیدا کنید!