5165

بسیاری از فیلم های هالیوود اعتبارشان را از حضور بازیگری با استعداد، پرشور و محبوب به نام «شون پن» کسب کرده اند. این بازیگر صاحب نام و سرشناس هالیوود با نقش آفرینی های متفاوت در فیلم های مختلف، نامش را در فهرست بازیگرانی حک کرده است که با هر فیلم باید منتظر سیمایی تازه از او بود. «شون پن» به تازگی پس از بازی در فیلم «درخت زندگی» به کارگردانی «ترنس مالیک» دیگربار نگاه تماشاگران و منتقدان را به سمت خود معطوف کرد. اگرچه وی پیش از این با نقش آفرینی های درخشان در فیلم هایی چون «رنگ ها»، «غافلگیری شانگهای»، «خط باریک قرمز»، «من سام هستم»، «همه چیز درباره عشق» و «میلک» توانمندی هایش را به نمایش گذاشته است. «شون پن» به عنوان یک بازیگر صاحب سبک با حضورش در آثاری چون «رودخانه مرموز»، «۲۱ گرم»، «مترجم»، «همه مردان شاه»، «ترور ریچارد نیکسون» و «درخت زندگی» این فیلم ها را تماشایی کرده است.
نشریه گاردین در گفت وگویی با «شون پن» وجوه دیگری از ویژگی های حرفه ای و فردی این بازیگر سرشناس را برای دوستداران وی نمایان کرده است. «شون پن» در این گفت وگو از کارگردانی، بازیگری و دلبستگی هایش سخن گفته است.

چند سالی است بیشتر پیشنهادهای سینمایی را به دشواری می‌پذیری و برخلاف گذشته، چندان پرکار نیستی. به نظر می‌رسد فیلم نامه ها چندان برایت جذابیت ندارد.
من از همان سال های نخست بازیگری ام، تلاش کرده ام در هر فیلمی‌بازی نکنم. اگر هم در کارنامه ام برخی فیلم هایی را می‌بینید که در حد و اندازه توانایی هایم نیست، شاید خودم کوتاهی کردم که بازی در آن آثار را پذیرفته ام. هر بازیگری دوست دارد تجربه های مختلفی با کارگردانان متفاوتی داشته باشد و من هم از این قاعده مستثنا نیستم. اما پس از آن که کارگردانان مدام به سراغم می‌آمدند، متوجه شدم نباید محبوبیت و استعدادم را خرج هر فیلمی‌کنم. در سال های اخیر پیشنهادهای زیادی داشته ام. اما از آن جا که بیشتر نقش ها را پیش از این تجربه کرده ام، تمایل چندانی برای حضور در آن ها نداشته ام. معتقدم اگر قرار است در سینمای هالیوود نامت در فهرست بازیگران ماندگار فهرست شود، باید خودت مراقب خودت باشی و هر پیشنهادی نپذیری. به تجربه دریافته ام سینمای هالیوود بیش از آن که به بازیگران برای هنر و توانمندی هایشان توجه کند، به منافع خود می‌اندیشد.

تو از جمله بازیگرانی هستی که کمتر حاشیه ای درباره ات وجود دارد. این برای بازیگری که در اوج قرار داشته و کارنامه درخشانی هم دارد امتیاز کمی‌ نیست.
اتفاقا من در برهه ای از فعالیتم، مدام باید به رسانه ها و مطبوعات توضیح می‌دادم شایعاتی که درباره ام منتشر می‌شد، حقیقت ندارد. البته بسیاری بازیگران هالیوود گمان می‌کنند حاشیه  ها آن ها را به شهرت می‌رساند و حتی گاه خودشان این حاشیه ها را می‌سازند. اما اگر بخواهی هم بازیگری حرفه ای باشی و هم در خصوص زندگی خصوصی ات حرف و حدیثی نباشد کارت دشوار می‌شود. من تلاش بسیاری کرده ام تا آن جا که ممکن است از کانون توجه روزنامه ها، عکاس ها و تلویزیون که دردسرهایی عجیب و غریبی برای بازیگران ایجاد می‌کنند دور باشم. اما با این وجود همواره کسانی هستند که دست از سرت بر نمی‌دارند. گاه همین حواشی باعث سوءتفاهم هایی می‌شود که فرصت های خوب حرفه ای را از بازیگر می‌گیرد. به خاطر دارم زمانی که می‌خواستم فیلم «در دل طبیعت وحشی» را کارگردانی کنم، همین حواشی ها برایم مشکلات بسیاری به همراه داشت. حتی کارگردانان و بازیگران و دوستانم تحت تاثیر این شایعات، از همکاری با من منصرف شدند. گاهی نیز به خاطر همین حواشی فرصت حضور در فیلمی‌ را از دست داده ام. چون کارگردان نمی‌خواست خودش را برای رفع سوءتفاهم ها به دردسر بیندازد. منتقدان نیز هنگام نمایش فیلم «۲۱ گرم» با نوشته هایشان بازی ام را زیر سوال بردند. آن ها با طرح شایعات بی اساس درباره پشت صحنه این فیلم، تصمیم داشتند از من انتقام بگیرند. شاید به همین خاطر است که میانه خوبی با منتقدان ندارم و کمتر در مراسم افتتاحیه فیلم هایم و نشست های خبری آن حضور دارم. زیرا نمی‌خواهم محبوبیت ام فدای حاشیه ها شود.

پس از کارگردانی فیلم های «دونده سرخپوست» و «در دل طبیعت وحشی» برخی نشریات و منتقدان اظهار کردند که به کارگردانی بیشتر علاقه داری تا بازیگری. شاید همین دلبستگی ات به کارگردانی سبب شده است در سال های اخیر از بازیگری فاصله بگیری.
در کارگردانی جذابیت هایی هست که نمی‌توانی در بازیگری سراغ آن ها را بگیری. من برای کارگردان شدن سمت بازیگری آمدم. گاهی احساس می‌کنم بازیگری فقط برای یکی دو ماه برایت جذابیت دارد، اما پس از آن، برایت کسالت آور و خسته کننده می‌شود. حتی برخی اوقات به هیچ عنوان حوصله بازیگری را ندارم. «شون پن» کارگردان آزادی بیشتری از «شون پن» بازیگر دارد. هنگامی‌که فیلم «در دل طبیعت وحشی» را می‌ساختم متوجه شدم استعدادهایی دارم که نمی‌شود آن ها را در بازیگری به نمایش گذاشت. شاید به همین خاطر است که بسیاری منتقدان به فیلم هایی که آن ها را کارگردانی کرده ام نظر مثبتی نداشتند. اکنون این نکته را به خوبی فهمیده ام اگر کسی از صمیم دل به شما بی اعتنایی کند و حتی ناسزا بگوید و کارتان را بیهوده و گزافه بداند باید مطمئن بود کار خوب و قابل تاملی انجام داده اید. به کارگردانی دلبستگی بسیاری دارم اما نه تا بدان حد که با کارگردانی فیلم هایی بی اهمیت، به بازیگری ام خدشه بزنم. اگر قرار است یک کارگردان بد باشم بهتر است یک بازیگر متوسط باشم. به همان اندازه که کارگردانی برایم اهمیت دارد، بازیگری را هم حرفه ای پرمسئولیت می‌دانم. اگر در سال های اخیر کمتر در فیلم ها حضور دارم، بیشتر به خاطر فیلم نامه هایی است که نتوانسته اند انگیزه ای برای نقش آفرینی ام در آن آثار باشند.

بازی ات در فیلم «درخت زندگی» ساخته «ترنس مالیک» در جشنواره کن نظر مثبت تماشاگران و منتقدان را به همراه داشت. حتی بسیاری حضور کم رنگ ات را در این فیلم ستوده اند. خودت نیز اظهار کرده ای «درخت زندگی» برایت دلنشین تر از بسیاری فیلم های دیگرت بوده است.
«
درخت زندگی» از جمله فیلم هایی است که سال ها برای بازی در آن انتظار می‌کشیدم. اگر چه حضور پررنگی در این فیلم ندارم، اما تجربیاتی که از بازی در این اثر نصیبم شد برایم بسیار ارزشمند است. می‌دانید! قرار نیست همیشه یک بازیگر تماشاگر را تحت تاثیر قرار دهد. گاهی پیش می‌آید که فیلم بازیگر را مقهور خود می‌کند. «درخت زندگی» هم برای من این گونه بود. حتی هنگامی‌که فیلم نامه را خواندم حاضر بودم بدون دریافت دستمزد در این فیلم ایفای نقش کنم. همان طور که پیش از این هم گفتم با منتقدان میانه چندان خوبی ندارم اما نمی‌توانم تحسین بیشترشان را برای بازی ام در این فیلم نادیده بگیرم. «درخت زندگی» فرصتی را برایم فراهم کرد تا به دور از هر جنجال و حاشیه، در کنار سینما احساس آرامش کنم، بی آن که بخواهم شور و اشتیاق کودکانه ام را پنهان کنم.

منبع : خراسان نیوز

به جمع هواداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید