فردا (یكشنبه) شصت وپنجمین سالروز تولد «استیون اسپیلبرگ»، كارگردان نام دار هالیوود و خالق تعدادی از آثار ماندگار تاریخ سینمای جهان است356363.

«استیون اسپیلبرگ»، كارگردان، تهیه كننده و فیلم نامه نویس آمریكایی متولد ١٨ دسامبر ١٩٤٦و برنده سه جایزه اسكار است.

وی كه از كارگردانان الهام بخش تاریخ سینما محسوب می شود، در فیلم هایش به موضوعاتی چون برده داری، جنگ و تروریسم پرداخته است.

او موفق ترین کارگردان سینما در زمینه تجاری محسوب می شود كه با فیلم های «آرواره ها» ( ١٩٧٥)، «ای.تی» ( ١٩٨٢) و «پارك ژوراسیك» ( ١٩٩٣) ركورد فروش سینمای جهان را شكست و هریك از این فیلم ها پرفروش ترین فیلم دوران خود بودند.

مجموع فروش فیلم های ساخت اسپیلبرگ تاكنون به رقم چشم گیر ٨/٥ میلیارد دلار رسیده است و نشریه اقتصادی فوربس ثروت این فیلم ساز آمریكایی را بیش از ٣ میلیارد دلار برآورد كرده است.

اسپیلبرگ روز هجدهم دسامبر ١٩٤٦ در ایالت اوهایو آمریکا متولد شد و سال های کودکی اش را در سالن های سینما و با تماشای فیلم های والت دیسنی و حادثه ای گذراند.

وی از ١٢ سالگی شروع به ساخت فیلم های آماتوری كرد و در ١٦ سالگی فیلم بلندی به نام «نور بلند» را ساخت. اسپیلبرگ از کالج ایالتی کالیفرنیا در رشته سینما فارغ التحصیل شد و با فیلم كوتاه «آمبلین» در سال ١٩٦٨ مورد توجه قرار گرفت.

وی هم دوره فیلم سازان سرشناسی چون جورج لوکاس، فرانسیس فورد کوپولا، مارتین اسکورسیزی، جان میلوش و برایان دی پالما است كه در ابتدای ورود به حرفه سینما با کمپانی کلمبیا پیكچرز برای ساخت چند فیلم تلویزیونی به توافق رسید و اولین فیلم بزرگ و مهم خود را که در سینماها به نمایش درآمد را در سال ١٩٧١ بانام «دوئل» ساخت.

سه سال بعد وی فیلم «شوگرلند اکسپرس» را ساخت. این فیلم در جشنواره كن ١٩٧٤ نامزد نخل طلا بود و جایزه بهترین فیلم نامه را دریافت كرد.

فیلم «آرواره ها» محصول ١٩٧٥ از موفق ترین و مهم ترین آثار كارنامه سینمایی اسپیلبرگ است. این فیلم داستان یك کوسه است که ساكنان یک شهر ساحلی را به وحشت می اندازد. این فیلم به یكی از پرفروش ترین آثار سینمایی در زمان اكران تبدیل شد و شهرت و موفقیت اسپیلبرگ را دوچندان ساخت.

«برخورد نزدیك از نوع سوم» فیلم بعدی اسپیلبرگ بود كه براساس داستانی که خود او نوشته بود ساخته شد كه سفر موجودات فضایی به کره زمین را به تصویر كشیده است.

اسپیلبرگ در فیلم بعدی خود وارد دنیای خیالی شد و فیلم «ایندیاناجونز و مهاجمین صندوقچه گمشده» را در سال ١٩٨١ ساخت.

این كارگردن نام دار یك سال بعد فیلمی درباره دنیای كودكان و افسانه های تخیلی و فضایی ساخت که توجه مخاطبین بزرگسالان را نیز به خود جلب كرد. «ای. تی» كه در زمان اكران پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما شد و هم اكنون یكی از موفق ترین آثار اسپیلبرگ در زمینه تجاری محسوب می شود. این فیلم جایزه بهترین فیلم خارجی جوایز دیوید دوناتلو ایتالیا را در سال ١٩٨٣ كسب كرد.

فیلم بعدی اسپیلبرگ «رنگ ارغوانی» بود كه در سال ١٩٨٥ ساخته شد و نامزد ١١ جایزه اسكار شد، هرچند هیچ یك را كسب نكرد.

اسپیلبرگ در سال ١٩٩٣ فیلم به یادمادنی «پارك ژوراسیك» را با بهره گیری از جدیدترین فناوری های جلوه های ویژه ساخت و پس از آن اثر علمی تخیلی اما پرفروش «مایکل کرایتون» را به سینما آورد.

یكی از موفق ترین فیلم های كارنامه سینمایی اسپیبرگ بی شك فیلم «فهرست شیندلر» محصول ١٩٩٤ است. این فیلم موفق شد در جوایز اسكار و جوایز بافتا عنوان بهترین فیلم و بهترین كارگردانی را كسب كند و در جوایز گلدن گلوب جایزه بهترین كارگردانی را برای اسپیلبرگ به همراه آورد.

در سال ١٩٩٨ بود كه اسپیلبرگ دیگر شاهكار حرفه ای خود یعنی «نجات سرباز رایان» را به رخ اهالی سینما كشید. این فیلم جنگی درباره جنگ جهانی دوم و نبرد سربازان آمریکایی با ژاپنی ها بود كه هنر استفاده از تكنیك های جلوه های ویژه در آن بی نظیر بود. این فیلم برای دومین بار جایزه اسكار بهترین كارگردانی را برای اسپیلبرگ به همراه آورد و در جوایز گلدن گلوب نیز جایزه بهترین كارگردانی را گرفت.

«هوش مصنوعی» محصول ٢٠٠١، «گزارش اقلیت» محصول ٢٠٠٢ و «ترمینال» محصول ٢٠٠٤ و «جنگ دنیاها» محصول ٢٠٠٥ فیلم های بعدی اسپیلبرگ بودند.

این فیلم ساز ثروتمند در سال ١٩٩٣ جایزه شیر طلای افتخاری جشنواره ونیز، در سال ١٩٩٥ جایزه سزار افتخاری فرانسه، در سال ١٩٨٧ جایزه اسكار افتخاری و در سال ٢٠٠٤ جایزه «آكی را كوروساوا» جشنواره توكیو را گرفت و در سال ٢٠٠٣ نام وی در تالار مشاهیر هالیوود جا گرفت.

وی اخیرا ساخت جدیدترین فیلم خود فیلمی زندگی نامه ای درباره «آبراهام لینكلن» را آغاز كرده است. «دانیل دی لوئیس» برای ایفای نقش شانزدهمین رییس جمهور آمریكا انتخاب شده است.

 

منبع : ایسنا

به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید