روز سوم:

روزی روزگاری در آمریکا : در روز سوم جشنواره کن نسخه ای ترمیم شده از فیلم « روزی روزگاری در آمریکا » اثر جاودانه سرجیو لئونه به نمایش درآمد که از کیفیت بسیار خوبی هم برخوردار بود. رابرت دنیرو و انیو موریکونه از جمله افراد مشهوری بودند که به مناسبت نمایش نسخه ترمیم شده این فیلم در جشنواره حضور یافته بودند . البته به نظر می رسید که دنیرو حال و روز خوشی ندارد و بیماری های مختلف بدجوری بر روی او اثر گذاشته است.

واقعیت : دیگر فیلمی که در روز سوم جشنواره کن به نمایش درآمد، یک کمدی جالب به نام « واقعیت » بود. « واقعیت » درباره ماهیگری به نام لوچیانو است که تصمیم می گیرد به عنوان شومن در یک برنامه زنده تلویزیونی به نام « برادر بزرگ » فعالیت کند. در ادامه لوچیانو کم و بیش موفق می شود تا نظر تهیه کنندگان را جلب کند اما ذهنیت های شخصی اش از شومن بودن و اینکه در همه حال باید یک مرد مهربان واقعی باشد، او را مجاب می کند تا شروع به خیرات گسترده مال و اموالش کند و...

نکته جالب درباره فیلم « واقعیت » این است که بازیگر اصلی فیلم در واقع یک زندانی است! وی که آنیلو آرِنا نام دارد، یک زندانی است که برای بازی در این فیلم از زندان مرخصی می گرفته و به همین منوال فیلم را هم تا به انتها رسانده است. اما متاسفانه آرِنا نتوانست نظر مسئولین زندانی که در آن دوران محکومیتش را سپری می کند را جلب کند تا در جشنواره کن به همراه دیگر عوامل فیلم حضور پیدا کند.

« واقعیت » را می توان یک کمدی سیاه تلقی کرد که در اواخر فیلم حتی به درام هم گرایش پیدا می کند. « واقعیت » به خوبی توانسته باورهای ساده یک مرد درباره دنیای بی رحم رسانه ها را به تصویر بکشد و موقعیت های وحشتناکی را که معمولا در این شرایط برای هر بی تجربه ای بوجود می آید را برای او رقم بزند.حرکات احمقانه لوچیانو در خیرات اموال شخصی خانواده اش به مردم ، از طرفی باعث خنده تماشاگران می شود و از طرفی باعث تامل آنها در اینکه شاید ما هم چنین تصوری از شومن بودن داریم!

« واقعیت » را ماتیو گارونه کارگردانی کرده که در سال 2008 برای فیلم « گومورا » موفق شده بود جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره کن را بدست آورد.

reality

بهشت : عشق : فیلم بعدی در روز سوم جشنواره کن ، « بهشت : عشق » نام داشت که نمایش اش سر و صدای زیادی به پا کرد. این فیلم که محصول مشترک آلمان ، فرانسه و اتریش است، داستان فیلم درباره زن پیری به نام ترسا است که به پیشنهاد دوستش که به او گفته در کنیا مردان زیادی وجود دارند که می توانند نیازهای جنسی اش را برطرف کنند، تصمیم می گیرد سفری به کشور کنیا داشته باشد! هدف ترسا این است که با پرداخت پول به مردان جوان، از طریق آنها نیازهای شخصی اش را برطرف کند. وی در کنیا با مردی به نام مونگا ( شما را نمی دانم اما این اسم باعث خنده من می شود! ) آشنا می شود که تمام فاکتورهای مورد نظر ترسا را در خود دارد. اما مونگا در قبال کاری که انجام می دهد هیچ مبلغی از ترسا طلب نمی کند و این خانم هم بعد از مدتی احساس می کند که عاشق شده و...

فیلم جدید اولریچ سایدل سرشار از لحظات توهین آمیز به زنان و دنیای آنان است. متاسفانه فیلم جدید سایدل حتی نتوانسته آن دسته از مخاطبینی را هم که همواره موافق بی بند و باری جنسی هستند را راضی کند! « بهشت : عشق » حاوی پیامهای نژاد پرستانه ای و البته توهین به احساسات و دنیای زنان است که معلوم نیست سایدل چگونه راضی شده این مباحث را در فیلم به شکل کنونی مطرح کند. از جمله نکات جالبی که فیلم به مخاطبش می گوید این است که مردان کنیایی در سواحل گشت می زنند تا احیاناً هر خارجی که در حال گرفتن حمام آفتاب در آنجا باشد را مجاب به برقراری ارتباط فیزیکی کنند! در کل باید بگویم که « بهشت : عشق » فیلم کاملا نا امید کننده ای است.

paradise

ماداگاسکار 3: این انیمیشن زیبا هم در روز سوم به نمایش درآمد و کلی حال و هوای جشنواره کن را عوض کرد! در قسمت سوم ماداگاسکار باز هم حیوانات جدا شده از باغ وحش نیویورک که در قسمت های قبل سر از آفریقا در آورده بودند، تلاش می کنند تا به نیویورک بازگردند اما طبق معمول اشتباهات باعث می شود آنها سر از یک سیرک سیار در اروپا درآورند!

در هنگام نگارش این متن نظرات چندان مثبتی درباره « ماداگاسکار 3 » منتشر نشده اما باید منتظر ماند و دید آیا این انیمیشن می تواند به موفقیت های قسمت قبل دست پیدا کند یا خیر.

madagsacar3

میثم کریمی    

کپی برداری از مطالب مووی مگ تنها با ذکر دقیق لینک سایت MovieMag.IR و نویسنده مطلب مجاز است.

به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید