54165

بالاخره با اکران فیلم "قابل مصرف های 2" رسما اکران فیلم های بلاک باستری هالیوود در تابستان به اتمام رسید. همانطور که دوستان می دانند اکران فیلم های تابستان سینمای های امریکا از ماه می شروع میشه و می توان گفت کمپانی های فیلمسازی فیلم های پر هزینه ای که امید زیادی به موفقیت تجاری دارند را در این فصل اکران می کنند. امسال اما برای هالیوود تفاوت زیادی داشت. بعد از سال ها برنامه ریزی فیلم بزرگ و پر هزینه "انتقام جویان" اکران می شد. "مرد عنکبوتی" یکی از بزرگترین شخصیت های کمیک مارول ری بوت شد و همه منتظر "مرد عنکبوتی" جدید بودند. ادامه فیلم های موفق "بورن" بعد از سال ها اکران می شد. "سفید برفی" با ظاهری جدید؛ بازیگرانی درجه یک و بودجه ای عظیم ساخته شده بود. ادامه "مردان سیاهپوش" هم بعد از سالها ساخته شده بود. طرفداران جانی دپ و تیم برتون منتظر اکران فیلم جدید آنها؛ "سایه های تاریک" بودند. موفق ترین انیمیشن های این چند سال ؛ "عصر یخبندان" و "ماداگاسکار" هم دنباله ای داشتند. پیکسار دیزنی هم انیمیشن جدیدی رو به اسم "شجاع" رو می کرد. پیتر برگ اکشن علمی تخیلی "نبردناو" رو با هزینه ای سنگین آماده کرده بود و استاد رایدلی اسکات پس از سال ها به ژانر مورد علاقه اش ؛ علمی تخیلی برگشته بود و پیش درآمدی بر فیلم موفقش "بیگانه" ساخته بود. از همه مهمتر بازگشت "شوالیه تاریکی" بود که بعد از موفقیت بی نظیر قسمت قبل امسال دوباره به سینماها برگشته بود.

البته طبق معمول هر سال در ماه مارچ و آوریل فیلم هایی که به نظر توانایی رقابت با فیلم های بزرگ تابستان را ندارند اکران شدند. فیلم هایی مثل "جان کارتر" ؛ "عطش مبارزه" و "خشم تایتان ها". به اختصار به بررسی فروش فیلم های تابستان می پردازم:

یونیورسال: کمپانی یونورسال که هزینه سنگین 207 میلیون دلاری برای فیلم "نبردناو" کرده بود از نتیجه راضی نبود و با توجه به نقد های ضعیفی که فیلم گرفته بود و همزمانی اکرانش با فیلم "انتقام جویان" مسئولان یونیورسال ترجیح دادند اکران جهانی فیلم رو 2-3 هفته ای جلوتر بیاندازند که البته این حرکت نتیجه هم داد و فیلم در خارج از امریکا فروش قابل قبولی داشت اما در اکران داخلی با توجه به اکران فیلم یک هفته بعد از "انتقام جویان"؛ فیلم شکست سنگین تجاری خورد و تنها 65 میلیون فروش کرد و جمع فروش بین المللی رو به 302 میلیون رساند که با توجه به هزینه فیلم؛ شکست سنگینی برای یونیورسال بود. اما "سفید برفی و شکارچی" در اکران داخلی و خارجی فروش خوب و راضی کننده ای داشت و با توجه به بودجه 170 میلیون دلاری به یک فروش 392 میلیونی دست پیدا کرد. از همین حالا صحبت ساخت قسمت جدید شروع شده. "میراث بورن" با توجه به عدم حضور مت دیمون و فاصله زیاد اکران فیلم نسبت به نسخه قبل نسبتا با موفقیت عمل کرد و بابودجه 125 میلیونی تاکنون 160 میلیون دلار فروش کرده و به اختمال قوی به فروشی بالای 200 میلیون دست پیدا خواهد کرد. اما برگ برنده یونیورسال و سوپرایز بزرگ امسال "تد" بود. کمدی که با استقبال زیاد تماشاگران مواجه شد. کمدی که با بودجه 50 میلیون دلاری 380 میلیون دلار فروش کرده و همچنان اکران موفقیت آمیز فیلم ادامه دارد. یونیورسال تابستان امسال را با "نبرد ناو" خوب شروع نکرد ولی موفقیت "تد" و "سفید برفی و شکارچی" و همینطور موفقیت نسبی "میراث بورن" کمپانی را در شرایط خوبی قرار داد.

سونی (کلمبیا) : سونی امسال با دو فیلم بزرگ وارد رقابت شده بود. قسمت سوم "مردان سیاهپوش" را بعد از ده سال آماده اکران کرده بود. با توجه به بودجه سنگین 225 میلیون دلاری فیلم؛ فروش بین المللی فیلم راضی کننده بود. فیلم در امریکا 178 و در خارج از امریکا 445 و در مجموع 623 میلیون دلار فروخت. نسخه ری بوت "مرد عنکبوتی" با هزینه 230 میلیون دلاری تاکنون 730 میلیون دلار در دنیا فروش داشته و این فروش عالی همچنان ادامه دارد. اما فیلم 125 میلیون دلاری "یادآوری کامل" که امید زیادی به موفقیت اش می رفت شکست سنگینی خورد و در امریکا 56 میلیون و در کل 155 میلیون فروخت. با توجه به فروش خوب "مردان سیاهپوش" و "مرد عنکبوتی" این شکست تاثیر بدی در جایگاه سونی نخواهد گذاشت.

لاینز گیت: این کمپانی کوچک امسال با موفقیت بی نظیر "عطش مبارزه" کم کم وارد میدان رقابت با کمپانی های بزرگ شده. فیلم "عطش مبارزه" با بودجه 78 میلیونی تا کنون بیش از 680 میلیون فروخته. کمدی رمانتیک "چه انتظاری دارید وقتی منتظرید" با بودجه 45 میلیونی فروش 80 میلیون داشت و درآمد معقولی داشت. اما اکران فیلم 100 میلیون دلاری این کمپانی کوچک یعنی "قابل مصرف های 2" در امریکا چندان موفقیت آمیز نبود. هرچند که فروش بین المللی خوب این فیلم جبران این مسئله رو می کنه.

فاکس قرن بیستم: یکی از اصلی ترین و قدیمی ترین کمپانی های فیلمسازی در دنیا امسال با دست پر وارد فصل تابستان نشد. "پرومتئوس" و قسمت چهارم "عصر یخبندان". پرومتئوس با توجه به درجه نمایشی R تعداد زیادی تماشاگر رو از دست می داد اما فیلم با قدرت خوبی هم در اکران داخلی(126 میلیون) و هم در اکران خارجی(224میلیون) عمل کرد و با توجه به بودجه 130 میلیونی به یک فروش بسیار خوب 350 میلیونی دست پیدا کرد. "عصر یخبندان" 93 میلیونی در امریکا به فروش خوب 155 میلیونی و در خارج از امریکا به فروش خارق العاده 672 میلیونی دست پیدا کرد و با فروش کل 828 میلیونی یکی از موفق ترین انیمیشن های تاریخ از نظر تجاری نام گرفت. فاکس با این دو فیلم جایگاه بسیار خوبی دارد.

پارامونت: اما کمپانی پارامونت که در چند سال گذشته بسیار فعال بود و بیشترین فیلم ها را در فصل تابستان اکران می کرد امسال تمرکز خودش رو بروی دو فیلم گذاشت. قسمت سوم انیمیشن "ماداگاسکار" و "انتقام جویان". "انتقام جویان" که امید زیادی به موفقیت اون میرفت در سه روز اول اکران به یک فروش 207 میلیونی رسید. "انتقام جویان" با هزینه 220 میلیونی تبدیل به موفق ترین فیلم تابستان امسال شد و با یک فروش 620 میلیونی در امریکا و 882 میلیونی خارج از امریکا کل فروش فیلم از مرز 1 میلیاردو 500 میلیون گذشت و تبدیل به سومین فیلم پرفروش تاریخ سینما شد. اما کمپانی پارامونت نصف این سود رو با کمپانی پخش کننده "بوئنا ویستا" که مالک آن کمپانی دیزنی است تقسیم کرد. میشه گفت در اصل برنده این معامله کمپانی دیزنی است. قسمت سوم "ماداگاسکار" هم با هزینه 145 میلیونی به یک فروش بین المللی 602 میلیون دلاری دست پیدا کرد که فروش بسیار خوبی است.

دیزنی: کمپانی دیزنی که در ماه مارچ با شکست فیلم بسیار پرهزینه اش ؛ "جان کارتر" (250 میلیون دلار) در شرف ورشکستگی بود با موفقیت فیلم "انتقام جویان" جان دوباره ای گرفت. کمپانی از پخش فیلم "انتقام جویان" سود بسیار خوبی نصیبش شد. انمیشن بعدی کمپانی پیکسار با نام "شجاع" با بودجه ای 185 میلیونی؛ به فروش 230 میلیونی در امریکا دست پیدا کرد و فروش بین المللی فیلم از 460 میلیون دلار گذشته و موفقیت خوبی برای کمپانی محسوب می شود.

برادران وانر: کمپانی کارش رو با اکران فیلم "خشم تایتان ها" شروع کرد که هرچند از طرف منتقدان مورد استقبال واقع نشد اما در فروش بین المللی با توجه به هزینه 150 میلیونی به فروش متوسط 301 میلیونی دست پیدا کرد؛ که اگرچه شکست محسوب نمیشد اما سوددهی خوبی هم برای کمپانی نداشت. فیلم "سایه های تاریک" به کارگردانی تیم برتون و بازیگری چون جانی دپ با بودجه 150 میلیونی به فروشی 80 میلیونی در امریکا و فروشی 156 میلیونی و در کل 236 میلیونی دست پیدا کرد که یک شکست محسوب می شد. شکست بعدی کمپانی موزیکال "راک دوران" بود که با بودجه 75 میلیونی؛ فروشی 50 میلیون دلاری در سطح بین المللی داشت و بزرگترین شکست تابستان وارنر بود. تمام امید وارنر به اکران قسمت جدید بتمن بود. شوالیه تاریکی بر میخیزد در افتتاحیه بسیار خوب عمل کرد. فیلم با فروش 160 میلیون در سه روز اول؛ پرفروش ترین افتتاحیه فیلم های دو بعدی رو در اختیار گرفت ولی حادثه تیراندازی در سینمایی در شهر آرورا در فروش داخلی فیلم تاثیر گذار بود. این می تونست بدترین خبر برای وارنر باشه اما در ادامه و با نقد های خوبی که فیلم گرفت فروش داخلی خودش رو به 430 میلیون تا الان و فروش بین المللی را به 1 میلیارد رسوند و همچنان ادامه دارد. شوالیه تاریکی بر میخیزد با توجه به بودجه 250 میلیون دلاری سود خوبی برای کمپانی داشته.

 

بر اساس آمار سایت boxoffice فروش تابستانی فیلم ها در سال 2012 نسبت به سال گذشته 2.9٪ افت داشته.

May 6 - September 5, 2011: $4,405,854,535

May 4 - September 3, 2012: $4,277,100,000

اما خوشبختانه با فروش فوق العاده عطش مبارزه در بهار امسال فروش فیلم ها در سال 2012 نسبت به سال 2011 رشدی 3.6 ٪ داشته.

نویسنده: نیما بخت

 

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

بهجمع هواداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید