89498461

 مقدمه : در این گزارش ویژه تصمیم گرفته شده تا امید های اصلی کاندیدا شدن برای بهترین فیلم در اسکار سال 2013 معرفی گردند . فیلم ها به ترتیب احتمال برای کاندیدا شدن در لیست زیر قرار گرفته اند. برای هر فیلم بخش های مختلفی نوشته شده از جمله: درصد نقد های مثبت منتقدان که برگرفته از سایت movie review intelligence می باشد،  تاریخ اکران فیلم ،  معرفی کارگردان و بازیگران فیلم به همراه خلاصه داستان ،بودجه و فروش فیلم (تا زمان نگارش این متن) - جوایز (تا زمان نگارش این متن) – تحلیل شانس کاندیدا شدن فیلم – درصد احتمال کاندیدا شدن فیلم که در دو بخش که یکی با توجه به پیش بینی خودم نوشته شده است و دیگری احتمالی است تقریبی از تعدادی از سایت هایی که کاندیداهای احتمالی را پیش بینی کرده اند.

امیدواریم که این مقاله مورد پسند شما دوستان قرار بگیرد.

نکته : این مقاله در سه بخش تنظیم و شده و در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.

 cloud-atlas-poster

19- cloud atlas  : نقد های مثبت : 60% ( از 52 نقد ) – وضعیت نمایش: اکران شده است

کارگردان : لانا و اندی واچوفسکی و تام تیکور    بازیگران : تام هنکس – هالی بری – جیم استورگس– جیم برودبنت – بن ویشاو

داستان : سیاحتی از اینکه چطور اعمال انسان ها در گذشته؛حال و آینده بر یکدیگر اثر گذاشته و می گذارند. تغییر شخصیت از یک قاتل تا یک قهرمان و حرکتی از سر مهربانی که در گذشت قرن ها الهام و پایه یک انقلاب می شود.

بودجه : 100 میلیون دلار - فروش : 24 میلیون دلار

تحلیل : بیشتر افراد منتظر بودند ببینند که چگونه یک رمان غیرمتعارف تبدیل به فیلم خواهد شد. بعضی هم نگران این بودند که چون لانا و اندی واچوفسکی بعد از فیلم اول ماتریکس ، در بقیه فیلم ها نا موفق بودند ، با این فیلم ، داستان زیبای رمان را خراب خواهند کرد که البته حضور تام تیکور به عنوان کارگردان سوم ، تسلی بخش آنان بود. بعد از اکران نظر ها بسیار پریشان و آشفته بود حتی تا آنجایی که بعضی ها از صد نمره ، نمراتی نزدیک به صفر به فیلم می دادند و بعضی ها هم به فیلم 100 می دادند. که این آشفتگی اصلا برای فیلم خوب نیست که نتیجه اش هم در فروش بسیار کم و پایین تر از حد انتظار فیلم قابل مشاهده است. همین آشفتگی شانس کاندیدا شدن این فیلم را بسیار کم کرده است. البته فیلم در بخش های فنی اسکار شانس نسبتا بالایی دارد .

احتمال :   من : 65% - سایت های سینمایی : 60%

 the impossible 1

18- the impossible  : نقد های مثبت : 97% ( از 3 نقد)  تاریخ اکران : 21 دسامبر

کارگردان : خوان آنتونیو بایونا      بازیگران : نائومی واتس – اوان مک گرگور

داستان : یک خانواده به همراه ده ها هزار نفر درون سونامی سال 2004 یکی از فاجعه بارترین بلایای طبیعی در طول تاریخ گرفتار می شوند.

بودجه : 30 میلیون یورو - فروش : 26 میلیون یورو (در اسپانیا)

تحلیل : این فیلم در چند فستیوال اکران شده و در بعضی از کشور ها مثل اسپانیا اکران عمومی شده است. نقد های بسار معدودی درباره این فیلم وجود دارد که عمدتا نقد های مثبتی هستند. در خبر ها آمده بود که این فیلم در حین اکرانش در جشنواره تورنتو اشک خیلی ها را در آورده است. بازیگران این فیلم هم بسیار مورد ستایش واقع شده اند به خصوص نائومی واتس و بازیگران کم سن و سال فیلم.

احتمال :   من : 70%  - سایت های سینمایی : 65%

 the sessions-695-1541

17- the sessions: نقد های مثبت : 80% (از 48 نقد)- وضعیت نمایش: اکران شده است

کارگردان : بن لوین  بازیگران : جان هاوکز – هلن هانت – ویلیام اچ-میسی

داستان : مردی که دارای یک بیماری ریوی است تصمیم می گیرد تا به زندگی جنسی مجردی خود پایان دهد. از این رو با یک متخصص حرفه ای مسائل جنسی تماس می گیرد تا از لحاظ روحی و روانی به او کمک کند..... 

بودجه : 1 میلیون دلار - فروش : 2.1 میلیون دلار

جوایز : جایزه تماشاگران و جایزه ویژه هیات داوران برای بهترین گروه بازیگری از جشنواره فیلم ساندنس – جایزه تماشاگران از جشنواره فیلم سن سباستین

تحلیل : زمانی که این فیلم در چند جشنواره به نمایش گذاشته شد بسیار مورد توجه قرار گرفت و بیشتر افراد این فیلم را جزو کاندیدا های اصلی کسب اسکار می دانستند ولی با گذشت زمان کمتر صحبتی از این فیلم می شود به طوری که گویی کلا این فیلم فراموش شده است ولی همچنان بازیگران این فیلم از مدعیان اصلی کسب اسکار هستند به خصوص جان هاوکز و هلن هانت.

احتمال :   من : 70%- سایت های سینمایی : 70%

 hitchcock-poster

16- Hitchcock: نقد های مثبت : 51% (از 7 نقد) - تاریخ اکران : 10 ژانویه 2013

کارگردان : ساشا گرواسی  بازیگران : آنتونی هاپکینز – هلن میرن – اسکارلت جوهانسون – جسیکا بیل

داستان : داستان عاشقانه بین کارگردان مشهور سینما آلفرد هیچکاک و همسرش آلما رویل حین ساخت فیلم روانی (1959).

بودجه : اعلام نشده - فروش : ---

تحلیل : پروژه ساخت این فیلم نسبت به فیلم های دیگر دیرتر آغاز شد و در حالی که انتظار می رفت این فیلم در سال 2013 اکران شود ولی با تصمیم ناگهانی زمان اکران این فیلم را به امسال منتقل کردند ( امسال از لحاظ فصل جوایز ) که باعث شد که با توجه به گروه بازیگری خوب این فیلم ، این سوال به ذهن بیاید که مگر این فیلم چقدر خوب از آب درآمده که تهیه کنندگان فیلم نتوانستند یک سال دیگر برای اکران فیلم صبر کنند ؟ که بالاخره چندی قبل این فیلم بصورت محدود در یکی از فستیوال ها به نمایش گذاشته شد که با توجه به معدود نقد های منتشر شده این طور به نظر می رسد که فیلم در حد انتظار نیست و خوبی فیلم بیشتر به واسطه بازی بازیگران است و نه محتوای فیلم. البته برای نظر دادن کامل باید تا اکران فیلم صبر کرد.

احتمال : من : 70% - سایت های سینمایی : 80%

 The Dark Knight Rises-Poster-23

15- the dark knight rises : نقد های مثبت : 78.5% (از 51 نقد) – وضعیت نمایش: اکران شده است

کارگردان : کریستوفر نولان    بازیگران : کریستین بیل – تام هاردی – آن هاتاوی – جوزف گوردون لویت – گری اولدمن

داستان : بعد از هشت سال رهبر جدید خلافکاران، بین، گاتهام را غرق در آشوب می کند. اکنون بتمن سعی می کند گاتهام را نجات دهد. شهری که حالا بتمن را بیشتر بعنوان دشمن می شناسد تا یک قهرمان.

بودجه : 250 میلیون دلار -  فروش : 1 میلیارد دلار (جهانی)

تحلیل : بیشتر افراد اعتقاد دارند دلیل اینکه آکادمی اسکار تعداد کاندیداهای بهترین فیلم را از 5 عدد بیشتر کرده و بین 5 تا 10 عدد قرار داده است، فیلم شوالیه تاریکی کریستوفر نولان است که در زمان خود با اینکه بسیار مورد پسند تماشاگران و منتقدان قرار گرفته بود ولی از طرف آکادمی اسکار نادیده گرفته شد . فیلم آخر این سه گانه هم با انتظارات فراوان طرفدارانش اکران شد و تا حدود زیادی هم توانست پاسخگوی انتظارات باشد. منتقدان هم فیلم را پسندیدند ولی نظر های متفاوتی ارائه دادند. برخی اعتقاد داشتند که با وجود اینکه این فیلم ، فیلم خوبی است ولی فیلم شوالیه تاریکی فیلم بهتری بود و برخی دیگر هم این فیلم را بهترین فیلم بین این سه گانه می بینند. بیشترین ایرادی که برای فیلم گرفته شده است فضای بیش از اندازه سیاه فیلم و همچنین حضور کم شخصیت بتمن در فیلم است. در هر صورت این فیلم با وجود تمام حاشیه هایی که داشت و حادثه تیر اندازی در سینما (که باعث افت فروش فیلم شد) توانست فروش خیلی خوبی داشته باشد. در حالت عادی به علت سرسخت بودن رقبا این فیلم می بایست شانس کمتری برای کاندیدا شدن اسکار می داشت ولی به این دلیل که آخرین فیلم سه گانه ارباب حلقه ها اسکار بهترین فیلم را دریافت کرد و از طرف برخی افراد به این صورت تعبیرشد که آکادمی اسکار برای مورد تقدیر قرار دادن کل این سه گانه جایزه را به این فیلم داده است ، این طور به نظر می رسد که همان اتفاق امکان دارد برای این فیلم هم اتفاق بیافتد (حداقل برای کاندیدا شدن) تا هر سه فیلم این مجموعه مورد توجه واقع شود و هم اینکه خاطره تلخ کاندیدا نشدن شوالیه تاریکی از اذهان عموم پاک شود ولی این را هم باید در نظر بگیریم که این اتفاق سال قبل برای آخرین فیلم سری هری پاتر رخ نداد.

احتمال :   من : 75%- سایت های سینمایی : 70%

 Flight-Poster

 14-flight : نقد های مثبت : 79% (از 49 نقد) - وضعیت نمایش : اکران شده است

کارگردان : رابرت زمه کیس     بازیگران : دنزل واشنگتن - جان گودمن - دان چیدل - ملیسا لئو - بروس گرین وود

داستان : خلبان یک خط هواپیمایی، هواپیمایی را از سقوط نجات می دهد و به سلامت به زمین می نشاند اما تحقیقاتی که در مورد عملکرد خلبان بعد از سانحه صورت می گیرد حقیقتی ناگوار را آشکار می سازد که...

بودجه : 31 میلیون دلار - فروش : 61 میلیون دلار ( هفته سوم اکران)

تحلیل : رابرت زمه کیس بعد از چند سال دوری از ساخت فیلم های زنده ، با فیلم پرواز دوباره به این عرصه برگشته است. این فیلم زمانی که اکران شد هم مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت ( فروش خیلی خوبی داشت) و هم مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. بیشتر نقد هایی که برای این فیلم نوشته شده مثبت هستند و به خصوص بازی دنزل واشنگتن بسیار مورد توجه قرار گرفته است ولی برخی منتقدان هم از شخصیت پردازی این فیلم ایراد گرفته بودند و این فیلم را در حد کاندیدا شدن برای اسکار نمی دانند.

احتمال :   من : 75%-  سایت های سینمایی : 70%

 Amour

13- amour  : نقد های مثبت : 98%(از 9 نقد ) - زمان اکران : 19 دسامبر

کارگردان : میشایل هانکه   بازیگران : جان لوئیز ترینتیگنانت – امانوئل ریوا – ایزابل هوپرت

داستان : جورج و آن معلمان بازنشته موسیقی هستند که بیش از هشتاد سال سن دارند. دختر آنها هم موسیقی دان است و دور از پدر و مادر در کشوری دیگر با خانواده خودش زندگی می کند . یک روز آن مورد حمله قلبی قرار می گیرد که باعث می شود محبت آنها به همدیگر دوباره مورد ارزیابی قرار بگیرد.

بودجه : 7 میلیون یورو - فروش : ---

جوایز : برنده جایزه نخل طلای بهترین فیلم از جشنواره کن – 6 نامزدی برای جایزه فیلم اروپا ( که هنوز این مراسم برگزار نشده)

تحلیل : این فیلم در تمامی فستیوال هایی که نمایش داده شده توجه منتقدان را به خود جلب کرده و به نظر بیشتر منتقدان یکی از بهترین فیلم های سال 2012 است. این فیلم توانست جایزه نخل طلا را از جشنواره کن بدست بیاورد. بعضی از منتقدان اعتقاد دارند این فیلم به طور حتم علاوه بر کاندید شدن در رشته بهترین فیلم خارجی ، در رشته بهترین فیلم هم کاندیدا خواهد شد ولی به نظر من این فیلم آنقدر هم که به نظر می رسد شانس کاندید شدن ندارد زیرا در سال های قبل فیلم های خارجی زیبا تر و پر سر و صداتری هم بودند که نتوانستند در این بخش نامزد دریافت جایزه شوند. ولی با اطمینان می توان گفت که این فیلم کاندیدای بهترین فیلم خارجی خواهد شد و به احتمال زیاد اسکار را هم خواهد برد. لازم به ذکر است که دو بازیگر مسن فیلم و همچنین فیلمنامه و کارگردانی فیلم هم بسیار مورد ستایش واقع شده اند.

احتمال : من : 80%-  سایت های سینمایی : 90%

 The Hobbit-An Unexpected Journey-Poster-5

12- the hobbit : an unexpected journey  : نقد های مثبت : ---  - زمان اکران : 14 دسامبر

کارگردان : پیتر جکسون     بازیگران : مارتین فریمن – یان مک کلن – کیت بلانشت

داستان : داستان روایت بیلبوست ، بیلبو بگینز ... او در سفری غیر منتظره جاری می شود ، سفری به سوی شرق برای یافتن قلمرو گمشده کوتوله های ارابور که در دوران های قبل به دست اژدهای ترسناک اسماگ افتاده است . دوستی او با گاندولف خاکستری ، او را به ملحق شدن با گروهی سینزده نفره از کوتوله ها به رهبری مبارز افسانه ای ترون اوکنشیلد سوق می دهد . سفر آغاز می شود... (سایت نقد فارسی)

بودجه : 150 میلیون دلار ( پیش بینی شده) -  فروش : ---

تحلیل : تمام فیلم های ارباب حلقه ها کاندیدای اسکار بهترین فیلم شده بودند تا اینکه فیلم سوم ارباب حلقه ها با کسب 11 اسکار بین پر افتخار ترین فیلم های تاریخ سینما قرار گرفت . پیتر جکسون تصمیم گرفته بود بعد از ارباب حلقه ها به عنوان تهیه کننده درپروژه فیلم هابیت شرکت کند و کارگردانی این مجموعه را هم به گیلرمو دل تورو سپرده بود ولی بعد از اینکه اتفاقات مختلفی روی داد و زمان شروع ساخت فیلم به تاخیر افتاد ، دل تورو از کارگردانی این فیلم کناره گیری کرد تا دوباره پیتر جکسون روی صندلی کارگردانی بنشیند. ابتدا قرار بود یک دوگانه از کتاب هابیت نوشته تالکین ساخته شود ولی سپس اعلام شد که قرار است این مجموعه به سه گانه تبدیل شود . برخی اعتقاد دارند که کتاب هابیت به اندازه ارباب حلقه ها هیجان و جذابیت ندارد به همین دلیل شانس کاندیدا شدن این فیلم برای اسکار را کمتر می دانند.ولی چیزی که تقریبا همه به آن اعتقاد دارند این است که این فیلم به طور حتم یکی از مدعیان اصلی کسب اسکار برای بخش های فنی است.

احتمال :   من : 80% - سایت های سینمایی : 70%

 Moonrise-Kingdom-Poster-2

11- moonrise kingdom : نقد های مثبت : 84%(از 50 نقد) - اکران شده است

کارگردان : وس اندرسون   بازیگران : جارد گیلمن – کارا هیوارد – بروس ویلیس – بیل مورای – ادوارد نورتون

داستان : داستان این فیلم در سال 1960 در نیو انگلند اتفاق می افتد. در این سال یک دختر و پسر که عاشق یکدیگر هستند تصمیم می گیرند از محل زندگیشان بگریزند . این فرار سبب می شود تا اهالی منطقه همه جا را به دنبال آنها بگردند و در حین این جستجو اتفاقات مختلفی را پشت سر بگذارند.

بودجه : 16 میلیون دلار -فروش : 45.5 میلیون دلار

تحلیل : قلمرو طلوع ماه به عنوان فیلم افتتاحیه در جشنواره کن به نمایش گذاشته شد و مدتی پس از آن هم به اکران عمومی در آمد و توانست هم فروش خوبی داشته باشد و هم اینکه از منتقدان نمرات خوبی دریافت کند. فیلم های وس اندرسون شیوه ی خاص خود را دارند که تا به حال در اسکار موفق نبوده اند ولی به نظر می رسد این فیلم از شانس بیشتری برخوردار باشد.

احتمال :   من : 80% - سایت های سینمایی : 85%

 django unchained-poster

10- Django unchained  : نقد های مثبت : --- - زمان اکران : 25 دسامبر

کارگردان : کوانتین تارانتینو    بازیگران : جیمی فاکس -  کریستوف والتز – لئوناردو دی کاپریو – کری واشنگتن

داستان : جانگو (جيمی فاکس) یک برده آزاد شده است كه تلاش می کند با کمک مربی خود‌، همسرش را از دست یکی از مزرعه‌داران بی‌رحم‌ ایالت می‌سی‌سی‌پی به‌نام کالوین کندی ( لئوناردو دی‌کاپریو ) نجات دهد...

بودجه : 50 میلیون دلار - فروش : ---

تحلیل : این فیلم هم جزو فیلم هایی است که هنوز در هیچ فستیوالی اکران نشده است و همه منتظر اکران عمومی آن هستند ، به همین دلیل فعلا در بحث هایی که برای مراسم اسکار امسال می شود ، زیاد خود نمایی نمی کند ولی خب کارگردان تارانتینو است و مطمئن هستیم با فیلمی خوش ساخت طرف هستیم . شانس اسکار این فیلم را باید بعد از اکران فیلم صحبت کرد چون برخی فیلم های تارانتینو بسیار مورد توجه اعضا آکادمی اسکار قرار می گیرند و بعضی دیگر نه . باید ببینیم این فیلم جزو کدام دسته از فیلم های تارانتینو خواهد بود.

احتمال :   من : 85% - سایت های سینمایی : 80%

بخش سوم ... بزودی...

 

نویسنده : اصلان بهجت (aslan)

 این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

بهجمع هواداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید