TDK06 1600x1200

 

 همیشه در تولید یک فیلم اتفاقات و حوادثی در جریان فیلمبرداری یا پشت صحنه پیش می آید که بسیاری از مردم از آنها بی خبرند.  . از این پس سعی می شود در قسمت گزارش ویژه نگاهی کنیم به اتفاقات یکی از فیلم های محبوب و جریان ساز تاریخ سینما.

 

شوالیه تاریکی (2008) :

1- زمانی که صحنه های مربوط به اداره پلیس و بانک که هر دو در یک محل فیلمبرداری می شد ضبط می گردید, آتیش سوزی واقعی در طبقه بالای محل فیلمبرداری رخ داد که افراد حاضر در محل گمان  کردند دود و آتش مربوط به فیلمبرداری می شود.
 
2- لامبورگینی که بتمن در فیلم سوار می شود نام اش "مارسیلاگو" است که به زبان اسپانیایی یعنی خفاش. 
 
3- خیابان لاور واکر واقع در شیکاگو در تابستان 2007 برای فیلمبرداری از ساعت 7 شب بسته می شد اما در طی روز این خیابان باز بود.
 
4- برای اولین بار در تاریخ سینما از دوربین های آی مکس در این فیلم استفاده شد. نولان سال ها بود که قصد داشت از این دوربین ها استفاده کند و در این فیلم این فرصت را پیدا کرد.
 
5- شش صحنه اکشن بزرگ فیلم با این دوربین ها فیلم برداری شده اند که در زمان فیلمبرداری صحنه تعقیب و گریز جوکر با گروه سوآت یکی از 4 دوربین آی مکس موجود در جهان (در آن زمان) از بین رفت.
 
6- موسیقی تریلر فیلم قبلا در ساند ترک های "بتمن می آغازد" استفاده شده بود.
 
7- در ابتدا رایان فیلیپی و هیو جکمن برای نقش هاروی دنت در نظر گرفته شده بودند اما نولان بعد از مشاهده بازی آرون اکهارت در فیلم "از سیگار کشیدنتان ممنونیم" فکر کرد که او برای نقش دنت کاملا مناسب است.
 
8- بازیگران دیگری که برای نقش دنت در نظر گرفته شده بودند ( در صورتی که زمان کاری اکهارت به فیلم نخورد) مارک رافالو , لیو شرایبر و جاش لوکاس بودند.
 
9- زمانی که گوردون عکسی که از دوربین امنیتی مربوط به سرقت بانک را می بیند تاریخ زیر آن 18/7/2008 می باشد که در واقع تاریخ اکران فیلم است.
 
10 - اولین فیلم بتمنی تا آن زمان که در عنوان آن کلمه بتمن وجود ندارد.
 
11- سریع ترین فروش تا 500 میلیون دلار در مدت 45 روز و رکورد جدیدی بدست آورد. رکوردی که متعلق به تایتانیک بود.
 
12- در صحنه های مربوط به هنگ کنگ, در فیلنامه قرار بود بتمن در آبهای بندر سقوط کند اما این صحنه در فیلنامه حذف شد چون سازمان محیط زیست به صورت رسمی اعلام کرد که آبها دچار آلودگی بیش از حد هستند.
 
13- قرار بود بازی ویدیویی بر اساس فیلم ساخته شود اما به دلیل مشکلات تکنیکی در ساخت, کنسل شد.
 
14- بیشترین تبلیغات کمپین تبلیغاتی فیلم بر روی شخصیت جوکر بود که با مرگ هیث لجر این تمرکز تبلیغاتی بر روی جوکر کمتر شد.
 
15- در 20 فوریه 2009 این فیلم تبدیل به چهارمین فیلمی شد که فروش جهانی اش از مرز 1 میلیارد دلار می گذرد.
 
16- صحنه های مربوط به پنت هاوس بروس وین در واقع در طبقه همکف یک ساختمان اداری در شیکاگو فیلمبرداری شده. همین محل در روز برای صحنه کنفراس مطبوعاتی هاروی دنت استفاده شده.
 
17- باب هاسکینز و جیمز گاندولفینی برای نقش سال مارونی تست دادند که نقش به اریک رابرتز رسید.
 
18- نقش هاروی دنت ابتدا به مت دیمون پیشنهاد شد اما او مجبور شد برای بازی در فیلم invictus آن را رد کند.
 
19- کریستین بیل اعتراف کرد به مانند فیلم بتمن می آغازد وزن اضافه نکرد و ماهیچه نیاورد . دلیل اش این بود تا راحت تر بتواند در داخل لباس بتمن حرکت کند و آزادی عمل بیشتری داشته باشد.
 
20- پل بتانی, لیپی هولم, آدریان برودی, استیو کارل و رابین ویلیامز در رسانه ها اعلام کرده بودند که به ایفای نقش جوکر علاقه دارند. بعد ها مشخص شد نولان از همان ابتدا هیث لجر را برای نقش در نظر داشته.
 
21- گریم جوکر توسط سه لایه سیلیکونی انجام می شد که برای هر روز فیلمبرداری و قرار گیری بر روی صورت لجر نیم ساعت زمان لازم بود.
 
22- پلیس هایی که در مرخصی بودند از شهر های شیکاگو, الریا, هاموند, بوفالو گروو و جولیت برای ایفای نقش پلیس های شهر گاتهام به فیلم پیوستند.
 
23- هیث لجر جوان ترین بازیگری است که نقش جوکر را بازی کرده.
 
24- تنها فیلم کامیک بوکی که نامزد 8 جایزه اسکار شد.
 
25- خیلی ها بر این باورند دلیل اینکه اکادمی اسکار تعداد نامزد های بهترین فیلم را از 5 به 10 افزایش داده این بوده که "شوالیه تاریکی" و "وال ای" در میان 5 نامزد بهترین فیلم آن سال حضور نداشتند.
 
26- 39 ماشین در طی فیلمبرداری صحنه های اکشن این فیلم خراب یا منفجر شدند.
 
27- جری رابینسون یکی از خالقین اصلی جوکر در سال 1940 برای مشاوره به فیلم, استخدام شد.
 
28- در گفتگو های بین جوکر و بتمن در طول فیلم هیچکدام یکدیگر را به نام خطاب نمی کند.
 
29 - در ورژن ایتالیایی بتمن 1989 صدای جوکر توسط جیان کارلو جانینی دوبله شده. در این فیلم صدای جوکر توسط آدریان جانینی پسر جیان کارلو جانینی دوبله شده که شباهت بسیاری بهم دارند.
 
30- در صحنه های ابتدایی فیلم, صحنه وارد شدن اتوبوس از عقب به داخل بانک بسیار کار مشکلی بود. اتوبوس باید جدا می شد و و دوباره در داخل ساختمان بهم وصل می شد. ساختمان بانک در واقع یک اداره پست غیر قابل استفاده بود. در اصل اتوبوس پشت یک دیوار ساختگی پنهان بود و سپس با کمک یک دستگاه فشار هوای قوی از عقب از داخل دیوار وارد صحنه شد.
 
31- در زمان فیلمبرداری در شیکاگو, فیلم تحت تعقیب wanted) 2008) نیز در همان نزدیکی ها در حال فیلمبرداری بود و مورگان فریمن در حال بازی در هر دو فیلم بود. در زمان فیلمبرداری نویسنده کامیک بوک wanted "مارک میلار" که برای فیلم تحت تعقیب در شیکاگو بود بدون اجازه از صحنه فیلم شوالیه تاریکی دیدن کرد. حراست فیلم زمانی که او روی بت پاد (مونور بتمن) نشسته بود دستگیر کردند و او را تا خارج از محل فیلمبرداری راهنمایی کردند.
 
32- اسکاری که به هیث لجر رسید اولین جایزه اسکار در مهمترین بخش های اسکار است که به یک فیلم کامیک بوکی تعلق می گیرد.
 
33- دیوید اس گویر و نولان داستان فیلم را نوشته اند اما فیلمنامه توسط کریستوفر و جاناتان نولان نوشته شد. بعد از دیدن فیلم گویر گفت: باورم نمیشه اسم من روی فیلمی به این خوبی است.
 
34- با اینکه نولان نقش "ریچل داوس" را دوباره به کتی هولمز پیشنهاد داد اما او تصمیم گرفت در فیلم نقشی نداشته باشد و به جای آن به همراه دایان کیتون و کوئین لطیفا در فیلم "پول دیوانه" بازی کند. قبل از اینکه نقش به مگی جیلنهال برسد , سارا میشل گلر, آیلا فیشر, امیلی بلانت و ریچل مک آدامز برای نقش در نظر گرفته شده بودند.
 
35- در صحنه تعقیب و گریز, زمانی که راننده جوکر تیر می خورد و او جای راننده را می گیرد جای گلوله ها ی روی شیشه جلو ماشین به صورت یک لبخند است.
 
36- کیلیان مورفی نقش منفی خود (مترسک) در بتمن می آغازد را در این فیلم نیز ایفا می کند. این اولین باری است که یک بازیگر نقش منفی یک فیلم بتمنی را در سری آن ایفا می کند. او در قسمت سوم هم حضور دارد.
 
37- اعلام نامزدی هیث لجر برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد درست یک سال بعد از سالگرد مرگ او اعلام شد.
 
38- طبق گفته نولان درخواست بروس وین در فیلم جهت یک لباس جدید برای بتمن درواقع درخواست نولان برای طراحی دوباره لباس برای این فیلم بوده است.
 
39- شوالیه تاریکی در فروش داخلی در عرض 6 روز به اندازه کل فروش بتمن می آغازد فروش کرد.
 
40- کریستین بیل ماسک بتمن را بعد از اتمام فیلمبرداری نگه داشت. او قصد داشت کل لباس بتمن را نگه دارد اما جای کافی برای آن نداشت.
 
41- با توجه به انتخاب سخت بازیگر نقش جوکر, هیث لجر از همان ابتدا مورد نظر نولان بود. نولان و لجر در ابتدا برای فیلم "بتمن می آغازد" با هم ملاقت کرده بودند. لجر برای نقش بتمن تست داده بود اما هم نولان و هم لجر به این نتیجه رسیده بودند که او برای این نقش مناسب نیست. برای انتخاب نقش جوکر نولان با چند بازیگر دیگر ملاقات کرد اما آخر به این نتیجه رسید که لجر برای نقش بهترین انتخاب است. زمانی که از او دلیل این انتخاب دور از انتظار را پرسیدند جواب داد: چون او (لجر) نترس است.
 
42- قبل از اکران فیلم یک کمپین تبلیغاتی از طریق وبسایت مربوط به فیلم تعدادی کیک از طرف جوکر برای رسانه ها فرستاد که یک تلفن همراه داخل آن بود و باعث لرزش کیک می شد و تعدادی سیم از آن بیرون زده بود. طوری که کیک شبیه یک بمب شده بود. یکی از کیک ها به یک ایستگاه اخبار فرستاده شده بود و همه باور کرده بودند که آن یک بمب واقعی است. کل ساختمان در اثر این اشتباه تخلیه شد.
 
43- لجر برای نقش اش 32 جایزه بهترین نقش مکمل مرد از جمله اسکار, گلدن گلوب, بافتا و انجمن منتقدان را دریافت کرد.
 
44- نولان و برادرش تصمیم گرفتند ریشه های شخصیتی جوکر فاش نشود.
 
45- فیلم در زمان اکران علاوه بر هیث لجر به کانووی ویکلیف, بدلکاری که حین فیلمبرداری صحنه های رانندگی کشته شد بود تقدیم گردید.
 
46- هیث لجر شخصا دو ویدیویی که جوکر برای شبکه خبری گاتهام ارسال می کند را کارگردانی کرده بود. اولین ویدیو مربوط به بتمن قلابی است و دومین زمانی است که جوکر خبرنگار خبر گاتهام را می رباید. نولان از کارگردانی ویدیوها بسیار راضی بود.
 
47- اولین فیلمی که تنها دو روز بعد از اکران رتبه 1 بهترین فیلم های تاریخ سینما در imdb را در اختیار گرفت. بعد ها به رتبه 8 نزول و اخیرا به رتبه 4 صعود کرده است.
 
48- زمانی که صحنه تعقیب و گریز در خیابان لیک شیکاگو در حال فیلمبرداری بود, اداره پلیس شیکاگو چندین تماس از شهروندان نگران دریافت کرد مبنی بر اینکه پلیس در حال تعقیب یک ماشین مشکی با مدلی نامشخص هست.
 
49- هیث لجر خودش گریم جوکر را طراحی کرد. او معتقد بود از آنجایی که جوکر خودش گریم اش را انجام می دهد پس خود او باید گریم اش را طراحی کند.
 
50- در دقایق ابتدایی هرسه فیلم بتمن نولان شخصیت منفی اصلی(راز الغول, جوکر و بین) خود را به عنوان یکی از افراد شخصیت منفی اصلی جا می زنند.
 
51- در صحنه ای که جوکر وارد مهمانی بروس وین در پنت هاوس او می شود قرار بود هنگامی که جوکر با آسانسور وارد می شود آلفرد (مایکل کین) چند خط دیالوگ بگوید. این صحنه اولین باری بود که مایکل کین هیث لجر را با گریم جوکر می بیند. شما در این صحنه می توانید چهره شوک شده مایکل کین در حالی که جوکر از کنار او رد می شود را ببنید.
 
52- بعد از اینکه جوکر از بیمارستان خارج می شود, مکث قبل از انفجار در فیلمنامه بود اما حرکاتی که لجر انجام می دهد در فیلمنامه نوشته نشده بود.
 
53- برای آمادگی برای نقش جوکر, هیث لجر به مدت 6 هفته خود را در یک اتاق متل مخفی کرده بود. او کاملا از لحاظ روانی خود را غرق کاراکتر کرده بود. او خودش تمام تیک ها, نوع صدا و خنده های جوکر را ابداع کرد. الهام لجر برای خلق شخصیت جوکر برگرفته از شخصیت خواننده پانک راک "سید ویشیوس" و کاراکتر مالکوم مک داول, الکس دی لارج, از فیلم پرتغال کوکی بود.
 

 نیما بخت همت

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جامعه مجازی سایت مووی مگ بپیوندید و دوستان سینمایی جدید پیدا کنید!