Interview With The Vampire 4

« خوناشام ها » یا به روایت غربی ها « ومپایر ها » از سخنان سینه به سینه ی مردم کوچه بازار وارد داستان ها و ادبیات شده و از آنجا هم وارد سینما شدند. چگونگی بوجود آمدن کاراکتر خون آشام ها روایت های جالبی دارد مثلا می گویند در روستاهای اروپا افراد ثروتمندی بودند که بعلت حساسیت به نور خورشید از خانه خود خارج نمی شدند، مردم ساده لوح هم فکر می کردند این افراد خون آشامند و از آن موقع صفت ترس از نور را به خون آشام ها نسبت دادند.

اینگونه جریانات صفاتی به کاراکتر های خون آشام می بخشیدند. روایات این چنینی روی هم انباشته شدند و باعث بوجود آمدن تعریف نسبتا ثابتی از خون آشام شدند که ما اکنون در اختیار داریم.

هدفم از روایت داستان صفات خون آشام بوجود آوردن زمینه ای برای نگاه به فیلمی بود که از آثار معاصر و دقیق درباره شخصیت خون آشام ها بشمار می آید.

 شبی در آمریکا روزنامه نگاری با خون آشامی به نام لوئیس قرار می گذارد تا از زبان خودش روایت زندگی ابدی اش را بشنود و او شروع به تعریف داستان حیاتش می کند:

Interview With The Vampire 2

لوئیس ( برد پیت ) با وجود ثروت فراوانی که دارد افسرده شده او که به تازگی زن و فرزنش را از دست داده کلا از زندگی دست برداشته اما ناگهان شبی با لستات (تام کروز )، خون آشامی تک و نتها، آشنا می شود. لستر او را تبدیل به خون آشام می کند و زندگی او با این تغییر، دگرگونی های اساسی می یابد.

 مصاحبه با خون آشام مانند هر فیلم دیگر دارای نقاط قوت و ضعف گوناگونی است از جمله نقاط قوت فیلم می توان به صحنه سازی بی عیب و نقص آن اشاره کرد. کل اثری که قرار است فیلم روی تماشاگرش بگذارد تمام و کمال با استفاده از این دکور جالب و فضایی سنگین و خاکستری القا شده است. ماجرای فیلم کلا در شب می گذرد آن هم در دوران استقلال آمریکا سده ی 1700 میلادی یعنی بهترین فرصت برای به میانه کشیدن خون آشام ها. این فضاهای تاریک و بسته افسردگی خاصی را بر جو حاکم می کنند. شاید خیلی ها از دیدن این همه موجودات خون خوار در تم این چنین سنگین خوششان نیاید اما من آن از این بابت فیلم را تحسین می کنم.

 فیلم « مصاحبه با خون آشام: روز نگاری خون اشام » همانطور که عرض شد از دقیق ترین اثار درباره خون آشام ها بشمار می آید زیرا که تمامی بحث های رایج و صفت های نقل شده درباره خون آشام ها کاملا در این فیلم گنجانده شده. هر چه که دهان به دهان از خون آشام ها شنیده ایم در این فیلم آمده حتی از کوچک ترین جزئیات هم چشم پوشی نشده تا بتوانیم هر چه بیشتر با کسی که خون آشام شده وفق پیدا کنیم. مثلا فرد هزار جور مکافات را تحمل می کند تا تبدیل به خون آشام شود.

 یک مساله دیگر هم وجود دارد؛ فیلم روایت مستندوار و بیوگرافیک نسبت به شخصیت لوئیس دارد مثل این می ماند که فیلم دستور العملی است برای کسانی که تصمیم گرفته اند Interview With The Vampire 3ومپایر شوند. چیز خاص و ناگهانی زیادی در فیلم اتفاق نمی افتد فقط لوئیس این طوری می شود و لوئیس آن طوری می شود. نمی گویم فیلم از این بابت ضعیف عمل کرده بلکه گاهی خیلی هم قوی و واقع گرایانه نگاهی به زندگی خون آشام ها داشته مثلا اینکه هیچ وقت بزرگ نشوید یک مسئله ای است که کاراکتر خرد سال فیلم مان را اذیت می کند و چند نمونه از این مثال ها وجود دارد که قدرت انتقال مفهوم از فیلم به تماشاگر را نشان می دهد.

 اما اینکه فیلم ترسناک است یا خیر بایستی عرض بکنم تا حدودی بله؛ بدلیل فضای سنگین فیلم ترسناک شده البته برای کسانی که می خواهند این فیلم را با گرگ و میش تراز کنند هم بگویم که حرکات چندش آور مصاحبه با خون آشام تا حدودی در تمام فیلم دیده می شود و البته خبری هم از عشق و عاطفه و حرکت های عاشقانه نیست!

 در ضمن فیلم دارای گریمی بسیار عجیبی هم هست. مطمئن نیستم آن زمان همه اینگونه آرایش می کردند یا نه؟ ولی بالاخره بر جو فیلم تاثیر بسزایی گذاشته است.

 کادر بازیگران شامل ناب ترین هنرپیشه های هالیوود است. البته آن زمان « آنتونیو باندارس » ، « برد پیت » و « تام کروز » سوپر استار نبودند اما اسم هایی هم نبودند که بتوان از کنار آن ها به راحتی گذشت.

 آن دوران « تام کروز » وضع بهتری نسبت به برد پیت داشت چون در فیلم بزرگی مثل « مرد بارانی » در کنار « داستین هافمن » حضور یافته بود و در « تاپ گان » هم توانسته بود خودش را بعنوان بازیگری قابل اعتنا مطرح کند و البته برای فیلم «متولد چهارم جولای » نامزد دریافت جایزه ی اسکار شده بود.

 « برد پیت » در دوران تنها فیلم دندان گیرشTrue Romanceبود آن هم در یک نقش فرعی!

 « آنتونیو باندارس » در نیمه دوم فیلم حضور دارد.Interview With The Vampire 5

 « کریستین دانست » هم که امروزه برای خود بازیگری شده در « مصاحبه با خون آشام » نقش دختر دوازده ساله ای را بازی می کند که توسط لوئیس به خون آشام تبدیل شده.

 اکنون که بعد از چند سال فیلم را تماشا می کنیم می توانیم از حضور این بازیگران لذت ببریم. خب الان که نمی توانید این قدر ستاره که هر یک عامل فروش فیلمی هستند را یکجا پیدا کنید!

 همانطور که احتمالا تا به الان متوجه شده اید این فیلم کمترین شباهت را با فیلم های سری « گرگ و میش » دارد.( البته بجز کلمه خون آشام ) پس سعی نکنید این دو را با هم مقایسه کنید.

 به نظرم بخاطر کادر ویژه بازیگران و دکور و تمی بسیار افسرده کننده(!) و این قدر اتفاقات دقیق درباره خون آشام ها باید « مصاحبه با خون آشام: روزنگار خون آشام » را دید.

 منتقد: مجمد علیزاده4star

کپی برداری از مطالب مووی مگ تنها با ذکر دقیق لینک سایت MovieMag.IR و نویسنده مطلب مجاز است.

به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید


Interview With The Vampire Poster

مصاحبه با خون آشام: روزنگاری خون اشام

Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles

 

کارگردان : Neil Jordan

 نویسنده : Neil Jordan

 بازیگران :

 Tom Cruise...Lestat

 Brad Pitt... Louis

 Kirsten Dunst...Claudia

 Antonio Banderas...Armand

 و...

 ژانر : درام،فانتزی

 درجه سنی : R ( مناسب برای افراد بالای 17 سال )

 زمان : 123 دقیقه