160128131727 b 640x36023

Zarinدر هفته ای که گذشت خبر رسید که مستند « سونیتا » به کارگردانی سرکار خانم رخساره قائم مقامی موفق شد جایزه بزرگ هیئت داوران و جایزه منتخب تماشگران سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم « ساندنس » را در آمریکا بدست آورد.

ما هم که کلی از این اتفاق مفتخر شده بودیم، به دلیل آنچه که « افتخار آفرینی سینماگر ایرانی » می نامیم، لوح زرینی را به سرکار خانم قائم مقامی تقدیم می کنیم و امیدواریم که باز هم این مستند خوب ها بسازند و در کارشان به افتخارات بزرگتری برسند. سلام ما را هم به رابرت ردفورد و بر و بچه ها برسانید!

30149034717

68466در هفته ای که گذشت یک مورد تمشک بگیر خفن اتفاق افتاد که از کنارش چندیدن اتفاق تمشکی دیگه هم بیرون زد! قضیه از این قرار بود که خانم فاطمه معتمدآریا برای حضور در جلسه نمایش فیلم « یحیی سکوت نکرد » به شهر کاشان سفر کرده بودند اما در جلسه نقد عده ای از افراد معترض که به حضور ایشان در این شهر معترض بودند، جلوی درب تجمع کرده و تا می توانستند داد زدند و ناسزا گفتند! نکته جالب داستان اینجا بوده که زمانی که خانم معتمدآریا از معترضان خواست داخل شوند تا ببیند دلیل اعتراضشون چی هست، اونها قبول نکردند و فقط همینجوری یک بند ناسزا و داد می زدند!

این اتفاق ارزش چند تا تمشک زرین اساسی را دارد. احتمالا برای اولین بار هست که شاهد توهین مستقیم به یک بانوی بازیگر در کشورمان هستیم و بازتاب این اتفاق بد هم اینقدر زیاد بوده که تا چند وقت هرجایی بریم رسما ما رو با انگشت نشون بدن و بگن اینا همونایی هستن که به بازیگر آدم حسابی مملکتشون توهین میکنن!

بهرحال، ما اینجا به دلیل آنچه که « آبروریزی فرهنگی جماعت دلواپس در کاشان » می نامیم، تمشک زرینی را به تمام آن کسانی که در آنجا جمع شده و شروع به توهین به خانم فاطمه معتمدآریا کردند تقدیم می کنیم و امیدواریم در دفعات بعد قانون بتواند از اختیاراتش استفاده نماید و برخوردی در خور توجه با این افراد کند.

9363ac050c69d2725d16bc7344db857e M

68466در هفته ای که گذشت سرکار خانم دکتر سوسن صفاوردی که مادرِ همسر سرکار خانم مهناز افشار هستند، مصاحبه ای انجام دادند و در آن یکی دو نکته ای را درباره نوه شان ذکر کردند که حیفمان آمد به آن تمشک ندهیم.

ایشان در بخشی از این مصاحبه درباره به دنیا آمدن نوه شان ( دخترِ مهناز افشار و یاسر رامین ) در کشور آلمان گفتند : « عرق ملی را پاسپورت‌ها مشخص نمیكند. خیلیها پاسپورت ايرانی دارند ولی ضدايرانی هستند. عرق ملی يك ارزش است كه در خانواده تربيت میشود و پرورش پيدا میكند‌؛ تا جایی كه بچه‌های من كه میتوانستند خیلی راحت آنجا باشند و آنجا به دنيا آمده‌اند، اينجا زندگی میكنند. نگاه من جهانی است و معتقدم اين يك ورق كاغذ شناسنامه يا پاسپورت هيچ چيزی را تغيير نمیدهد »

ما که آخرشم سر در نیاوردیم. بچه شان که می خواهد به دنیا بیاید چند ماه قبلش بلند می شوند می روند چند تا کشور اروپایی تا اقامت اون کشور رو بگیرند بعدش برمیگردن میزنن زیر همه چیز و میگن : « نه والا همینجوری حوصله مون سر رفته بود رفته بودیم برگردیم؛ ما ایرانی هستیم! »

از این رو، به دلیل آنچه که « پاسپورت فقط یک کاغذ هست و هیچ ارزش دیگه ای ندارد » می نامیم ، تمشک زرینی را به سرکار خانم صفاوردی تقدیم می کنیم که خودمان را کشتیم تا ببینیم یکبار صادقه می آیند و بگویند که برای دریافت اقامت آن کشور، نوه اش در آلمان به دنیا آمده است یا نه. یادش بخیر، کاغذ پاره و قعطنامه دان و این حرفها !

 

 

ذره بین            

* شما می توانید گزینه های " لوح زرین بگیر یا تمشک بگیر" سینمایی یا تلویزیونی تان را به ما معرفی کنید تا آنها را در همین بخش معرفی کرده و جوایزشان را تقدیمشان کنیم!

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به کانال رسمی مووی مگ در تلگرام بپیوندید!