432fd333uu3uu33

68466در هفته ای که گذشت امیر مهدی ژوله، ویدئویی در صفحه اجتماعی اینستاگرامش از نسخه اصلی هندی این برنامه منتشر کرد که به رقص و آواز در این برنامه اشاره داشت. ژوله در توضیح این ویدئو نوشت : « فرازی از یک شوی هندی که میگن دورهمی واو به واو از روی آن کپی شده. به نظر میرسه یه کم واو به واوتر از اونه که بشه کپی کرد! »

در واقع منظور آقای ژوله این بوده که نمی شود رقص و آواز را کپی کرد پس برنامه « دور همی » کلی ارجینال بوده! اما آقای ژوله اشاره نکردن که دکور و رنگ بندی و نوع فیلمبرداری و حتی شوخی ها، چرا اینقدر به منبع اصلی شباهت دارد!

از این رو به دلیل آنچه که « بچه سرتق بازی درآوردن نویسنده کمدی مملکت » می نامیم، تمشک زرینی به امیر مهدی ژوله تقدیم می کنیم که کل برنامه را ول کرده و چسبیده به رقص و آواز. فرمول جدید ارجینال سازی بر طبق نظریه آقای ژوله از این پس این خواهد بود " اگر از 100 آیتم یکی را نتوانستید کپی کنید ، پس ارجینال ساخته اید! " وضع برنامه سازهای ما رو نگاه!

M3444aphya 33 1

68466در هفته ای که گذشت، آن یکی طنز نویس کشورمان یعنی مهراب قاسم خانی نیز در واکنش به کپی بودن برنامه « دور همی » از یک شوی هندی، متنی منتشر کرد که این متن را در زیر بصورت کامل می آوریم : « کی از اخلاقاى بانمکى که بعد از گسترش فضاى مجازى توى ایران به وجود اومده، میل به مچ گیریه. یعنى بعضى از دوستان چنان با هیجان و پیگیرى در راستاى تیز بازى و پته روى آب ریختن تلاش شبانه روزى و بى وقفه میکنن که فکر میکنى اینا قبلش وقتشون رو چطورى پر میکردن… جدید ترین اکتشاف این دوستان هم این بوده که دورهمى و خندوانه و شبکوک و نود و… همگى کپى هستن و هى پوزخند میزنن و هى تاسف میخورن.

به هر حال توى برنامه سازى تلویزیونى در همه جاى دنیا و همیشه چنین چیزى مرسوم بوده و خواهد بود. براى مثال همه “تلنت شو” هاى جهان از فرمول یکسانى پیروى میکنن. یعنى جدا از این که بعضى از شبکه ها کپى رایت یه برنامه رو میخرن (که به دلایل مختلف اینجا امکان پذیر نیست) و دقیقاً همون برنامه رو میسازن، دیگران هم از همون فرمول ها در محتوا و و فرم استفاده میکنن.

. برنامه هاى آشپزى هم همینطور. یا برنامه هاى معروف به “تاک شو” که عکس بعضى از معروف تریناشون رو این بالا میبینید که اتفاقاً دکور هاى یکسانى هم دارن. چنین موارد یکسانى رو حتى توى سیتکام ها و سریال هاى داستانى هم خیلى زیاد میتونید بینید. به عنوان مثال سریال فرندز توى چندین کشور کاملاً عین به عین ساخته شده با بازیگران بومى.

خلاصه که اگه مثلن عروسک جناب خان و عروسک هاى کلاه قرمزى شباهت زیادى به “ماپت شو” و “سسمى استریت” دارن اصلاً چیز عجیبى نیست. خصوصاً که کاملاً بومى سازى شدن و کاراکتر و هویتشون تغییر پیدا کرده که اگه نمیکرد هم به نظر من اشکالى نداشت. اگه برنامه نود شبیه چند برنامه ورزشى مشهور دنیاست کاملاً طبیعیه. و اگه برنامه دورهمى از فرم نمایشى یه برنامه دیگه استفاده کرده و دکورش رو بومى سازى کرده و البته محتواى کاملاً متفاوتى داره هم باز تقلبى صورت نگرفته… در نهایت دوستانى که احساس پوارو بودن بهشون دست داده کاملاً معلومه که هیچ آگاهى از تولیدات تلویزیونى جهان ندارن و در جریان روند جهانى برنامه سازى نیستن وگرنه متوجه میشدن که فقط دارن میزان معلومات خودشون رو زیر سوال میبرن چون هیچ مچى رو نگرفتن!

متن بالا به خوبی نشان می دهد که ظرفیت پذیرش نظرات مخاطبین برای نویسنده عزیز کاملا خارج از نوبت می باشد و این عزیز بزرگوار خیلی عادت به اینکه کسی از آنها ایراد ندارد. آقای قاسم خانی عزیز! برادر من! اگر همه جای دنیا برنامه های یکسان می سازند، با نام اصلی و خریدن حق امتیاز آن را تهیه و تولید می شود. در بدترین حالت ممکن هم اگر سرقت ایده رخ بدهد، حداقل نام برنامه اصلی که ایده از آن گرفته شده ذکر می شود. حالا شما آمده اید و کلا زده اید زیرش؟! به جان خودم اگر شما یک لحظه احساس کرده باشید که با مخاطب بالغ سر و کار دارید!

از این رو، به دلیل آنچه که « بچه پُر رو بازی در آوردن نویسنده مملکت » می نامیم، تمشک زرینی را هم به آقای مهراب قاسم خانی عزیز تقدیم می کنیم که به جای نوشتن یک خط درباره برنامه اصلی و ذکر منبع، به هر چیزی که دم دستش هست متوصل می شود تا حاشا کرده و یک چیزی در جهت « ارجینال » بودن برنامه به زبان بیاورد. بدبختی ما رو نگاه که با کیا .... ولش کن اصلا!

12712873203897162703422

68466در هفته ای که گذشت مهناز افشار مصاحبه ای انجام داد و در جریان آن درباره سریال « عشق تعطیل نیست » جمله عجیبی بر زبان آورد که نتوانستیم بی خیال شویم و از کنارش عبور کنیم. افشار درباره این سریال گفت : « این سریال توهین به شعور مخاطب بود و از همینجا از مردم عذرخواهی میکنم! »

خانم افشار، خواهر من! آخه این چه طرز صحبت کردن درباره یک اثر هست؟ حالا شما یک اختلافی با سازندگان داشتید و اختلافتون هم زیاد بوده، اما آیا این رویه حرفه ای هست که احترام اثری که در آن حضور پیدا کرده اید را زیر سوال ببرید و بگوید که سازندگان به شعور مخاطب توهین کرده اند؟ آیا به شما فیلمنامه « پدرخوانده » نشان داده بودند و سپس خواستند یک جنگ کمدی اجرا کنید؟!

بهرحال، ما اینجا به دلیل آنچه که « اظهار نظر غیرحرفه ای بازیگر مشهور ممکلت » می نامیم، تمشک زرینی به سرکار خانم مهناز افشار تقدیم می کنیم و امیدوار می مانیم که دیگر اختلافات شخصی را اینطور قاطی پاطی به رسانه ها نکشند.

 

 

ذره بین            

* شما می توانید گزینه های " لوح زرین بگیر یا تمشک بگیر" سینمایی یا تلویزیونی تان را به ما معرفی کنید تا آنها را در همین بخش معرفی کرده و جوایزشان را تقدیمشان کنیم!

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به کانال رسمی مووی مگ در تلگرام بپیوندید!