c7da8655a9bcb48ca0b3365bcb8234

Zarinدر هفته ای که گذشت لئوناردو دیکاپریو بلند شد و رفت سازمان ملل تا برای کشورهای مختلفی که برای امضای یک تفاهمنامه زیست محیطی گرد هم آمده بودند سخنرانی کند. سخنرانی دیکاپریو در سازمان ملل چنان تاثیرگذار و هشدار دهنده بود که تبدیل به تیتر یک خبرگزاری های جهان شد بطوریکه خودِ تفاهمنامه را کنار گذاشتند و به صحبت های دیکاپریو در صحن سازمان ملل پرداختند.

دیکاپریو گفت : « سیاره مان نجات پذیر نیست مگر اینكه ما سوخت های فسیلی را در زمین و جایی كه به آن تعلق دارند رها كنیم و یک تحول، یک تغییر بزرگ همین الان لازم است، تغییری كه باعث به وجود آمدن یک آگاهی جمعی شود، یک تحول جمعی بشریت كه علت شكل گیری و الهام بخش آن هم باید حسی از ضرورت از سوی تمام شما باشد. ما می توانیم امروز به یكدیگر تبریک بگوییم اما اگر شما به كشورهای تان بازگردید و نتوانید فراتر از تعهدات این معاهده تاریخی بروید، هیچ معنی ای نخواهد داشت. حالا وقت عمل شجاعانه و بی سابقه است. دوستان من، به نمایندگان اطراف خود نگاه كنید، وقتش شده كه از یكدیگر بپرسید: تو در كدام سمت از تاریخ قرار خواهی گرفت؟ »

ما هم که کلی حال کردیم با صحبت های لئو جان، گفتیم یک لوح زرین هم کلا به بهانه تلاش های بی وقفه دیکاپریو برای سر و سامان دادن به وضعیت گرمایش زمین و مسائل زیست محیطی، تقدیمس کنیم. از این رو به دلیل آنچه که « تلاش بازیگر پوست کلفت جماعت برای ساختن دنیایی بهتر » می نامیم، لوح زرینی را به لئوناردو دیکاپریو تقدیم می کنیم و امیدواریم که مانند سرسختی اش برای گرفتن اسکار ( که آخرشم گرفت ) ، برای گرفتن جایزه صلح نوبل هم تلاش کند.

20102090004

Zarinدر هفته ای که گذشت پس از کلی صحبت های ضد و نقیض درباره حضور یا عدم حضور فیلم جدید اصغر فرهادی در جشنواره فیلم کن، اعلام شد که فیلم « فروشنده » به کارگردانی اصغر فرهادی در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن حضور خواهد داشت و با کلی آثار مهم جهانی رقابت خواهد کرد.

این اتفاق خوشایند ارزش یک لوح زرین داره دیگه نداره؟ از این رو، به دلیل آنچه که « موفقیت های سینمای ایران در عرصه جهانی » می نامیم، لوح زرینی را به اصغر اقا و تیم سازنده « فروشنده » تقدیم می کنیم و امیدواریم که بروند فرانسه و بزنن توی گوش نخل طلای کن و بگیرنش و بیارنش همینجا!

hhe3152 ma00

68466آقا در هفته ای که گذشت یک عدد اظهار نظر محبت آمیز فرهنگی جدید از یک کارگردان داشتیم که دیگه خوراکش تمشک بود و نمی شد هیچ جوره ازش گذشت. هی ما اینجا می آییم به این و آن می گوییم که آقا ! شما که اینقدر کتاب میخوانی و ادعای فرهنگی بودن داری، یکم هم فرهنگ عمومی و مخصوصا اظهار نظر عمومی رو یاد بگیر بلکه این فرهنگ نهادینه بشه اما انگار نه انگار!

در هفته ای که گذشت کارگردان محترم فیلم پرفروش « من سالوادور هستم » یعنی آقای منوچهر هادی که تازه داماد هم هست، به کسانی که فیلمش را افتضاح خوانده اند گفت بیشعور! به همین راحتی! یعنی اینکه از نظر جناب هادی هرکس فیلم او را افتضاح یا چیزی در این مایه ها بداند، خودش بیشعور هست! این کلمات به راحتی در فضای فرهنگی کشور رد و بدل شد.

ما آخرش نفهمیدیم که چه چیز باعث شده تا فضای فرهنگی سینمایی کشور به همه چیز شبیه باشد به جز فرهنگ. خیلی از زمان اظهار نظر عجیب و بی ادبانه مانی حقیقی نگذشته که خبرنگاران و اهالی رسانه را « دوزاری » خطاب کرده بود و حالا منوچهر هادی هم که ظاهرا کلام همنشین درش اثر کرده، معترضین به کیفیت فیلمش را بیشعور خطاب کرده است!

ما هم اینجا ضمن ابراز تاسف برای ایشان و کلا فضای بی ادبانه ای که جدیدا خیلی هم باب شده، به دلیل آنچه که « بی ادبی کارگردان جماعت به منتقدان فیلمش » می نامیم، تمشک زرینی را به ایشان تقدیم می کنیم و امیدوار می مانیم که عزیزان فرهنگی کشور به جای کور و کچل و بی شعور و احیانا توهین های مثبت هجده خطاب کردن این و آن، کمی روی فرهنگ گفتاری شان هم کار کنند که خدای ناکرده دوباره یکی از یک جایی نیاید اینبار با کلی توهین منشوری از خجالت منتقدان و اهالی رسانه درآید.

84 54540 1133

68466در هفته ای که گذشت سرکار خانم سوسن پرور که یکی از کمدین های زن خوب ایرانی هستند، مصاحبه ای انجام دادند و جملاتی گفتند که عرق شرم بر پیشانی آدم ایجاد می کند.

خانم پرور در این مصاحبه گفتند : « افرادی در صفحه اینستاگرام من می آیند و بخاطر چهره ام به من فحاشی می کنند(!) و می گویند که باید عمل جراحی کنم. عده دیگری نیز شایعه کرده اند که من قرار هست برای جراحی چهره ام راهی تایلند شوم! اما می خواهم این را بگویم که خدا را شاکرم که چهار ستون بدنم سالم است. زیرا من صفت زشتی و زیبایی را مربوط به چهره نمی دانم، چون فکر می کنم این موارد چیزهایی نیستند که یک فرد بتواند با دست کسب کند. از کسانی که در اینستاگرام به من فحش می دهند عذر خواهی می کنم و باید بگویم که من این چهره را دوست دارم و هیچ گاه حاضر به تغییر آن نیستم »

ما هم اینجا پس از کلی هنگ و رستارت و صفحه آبی دادن ذهنمان بابت از بین رفتن حداقل مسائل فرهنگی تربیتی میان یک عده، به این افراد می گوئیم که آقا و خانمی که دیگه چیزی نداری بهش گیر بدی چسبیدی به چهره ملت که چرا نمی سپارنش دست جراح که اونو از اول بکوبه و بسازه، چهره هر انسان زیبایی خاص خودش رو داره. بابا این چیزها رو دیگه سه چهار سالگی باید به شما یاد داده باشن که!

از این رو، به دلیل آنچه که « بی فرهنگی به توان دو یک عده » می نامیم، تمشک زرینی را به تمام نفراتی که هرچی بی فرهنگی و بی ادبی هست در فضای آنلاین در حال اشاعه دادنش هستند نه تقدیم، بلکه پرتاب می کنیم و امیدواریم که حداقل یکم تمشکی بشوند بلکه متوجه بشوند چطور باید تمیز بمانند!

 

ذره بین            

* شما می توانید گزینه های " لوح زرین بگیر یا تمشک بگیر" سینمایی یا تلویزیونی تان را به ما معرفی کنید تا آنها را در همین بخش معرفی کرده و جوایزشان را تقدیمشان کنیم!

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به کانال رسمی مووی مگ در تلگرام بپیوندید!