20160917131913 1241

Zarinدر هفته ای که گذشت، بالاخره بعد از مدتها گمانه زنی و انتشار اظهارات ضد و نقیض، « فروشنده » اصغر فرهادی به عنوان نماینده سینمای ایران در اسکار 2017 معرفی شد. این در حالی بود که بسیاری از اهالی سینما که سردمدارشان بهروز افخمی و برنامه « هفت » بود، بجای اعلام بی طرفی درباره این موضوع، تمام تلاششان را به کار گرفتند تا یک اثر دیگر به اسکار فرستاده شود.

ما هم اینجا ضمن تبریک به اصغر آقا و سازندگان « فروشنده » ، امیدواریم که به 5 فیلم نهایی اسکار راه پیدا کنند و یکبار دیگر برای ایران افتخار آفرینی کنند.

 179177 35935

Zarinدر هفته ای که گذشت بالاخره اهالی سینما با یکدیگر متحد شدند تا با توهین های مکرر نشریه « یالثارات » مقابله نمایند. مانی حقیقی، اصغر فرهادی و ترانه علیدوستی در این راستا اعلام کردند که امیدی به همراهی مسئولین ندارند و فقط از جامعه سینمایی و مردم می خواهند تا از آنها در این راه حمایت کنند.

ما هم اینجا به دلیل آنچه که « بالاخره یکی بلند شد یه کاری بکنه » می نامیم، لوح زرینی را به سینماگرانی که به مقابله با توهین و افترا برخاسته اند تقدیم می کنیم و امیدواریم که همه این پیگیری ها در نهایت منجر به این بشه که هیچ نشریه ای کارش را با توهین و افترا ادامه ندهد.

 206260100

68466آقا در هفته ای که گذشت زده بودیم تلویزیون شبکه سه و منتظر بودیم که برنامه « هفت » آغاز بشه که یکدفعه بهروز افخمی در ابتدای برنامه اومد بدون مقدمه گفت « فروشنده » فیلم مزخرفیه و نسبت به نامزدهای دیگه که قراره به اسکار ارسال بشوند، بدترین انتخابه! بعدش شروع کرد به رو کردن یه سری آمار و ارقام از سایت متاکریتیک که اصلا نفهمیدیم حرف حسابش چیه! بعدش کاشف به عمل اومد که هیئت انتخاب در زمان بررسی گزینه ها و در لحظات آخر می خواستند فیلم را انتخاب کنند و افخمی هم یکدفعه روی آنتن زنده تلویزیون آمد نظرش را سریعاً اعلام کرد تا یکجورایی پمبه « فروشنده » را زده باشد.

اصولاً مجری یک برنامه تلویزیونی هرگز نباید نظر شخصی اش را درباره یک فیلم بر روی آنتن رسانه ملی اعلام کند چه برسد به اینکه بنشیند صغرا و کبری بچیند که آی ملت این فیلم، فیلم بدرد نخوری هست. بهرحال، ما اینجا به دلیل آنچه که « افخمی بازی در آوردن » بهروز افخمی اعلام می کنیم، تمشک زرین هفته را به او اهدا می کنیم که هر هفته دارد ما را غافلگیر می کند. یکبار روی آنتن زنده توهین می کند یکبار متاکریتیک برای ما می آورد!

 113288421

68466دومین تمشک هفته را به وزارت ارشاد اعلام می کنیم که در یک سخنرانی اعلام کردند " تماشاگر امروزی دیدن فیلم « لانتوری » و « فروشنده » را به تماشای فیلمهای هالیوودی ترجیح می دهد! »

ما نمی دانیم که این آمار و ارقام از کجا آمده و چطور تحلیلگران به این نتیجه رسیده اند و آن را در اختیار جناب وزیر قرار داده اند. اصولاً تا زمانی که شرایط اکران فیلمهای خارجی در ایران وجود ندارد چطور می شود میزان استقبال را سنجید ؟ در ضمن اگر بخواهیم آمار و ارقام دانلودهای غیرقانونی فیلمهای هالیوودی را مد نظر قرار دهیم، به رقمی بسیار بالا برخواهیم خورد که فروش سینمای ایران در مقابل آن هیچ است!

بهرحال، ما اینجا به دلیل آنچه که « اظهار نظر نسنجیده » عنوان می کنیم، تمشک زرینی را به وزارت ارشاد بابت این اظهار نظر تقدیم می کنیم و معتقدیم که صحبت درباره این مسائل بدون ارائه آمار و ارقام مشخص و در شرایطی که اصلاً نمی توان چنین مقایسه ای را به صورت آماری و علمی مورد بررسی قرار داد، تنها موجب خدشه دار شدن وجه این وزارت می شود که به نفع سینما نیست.

803434446 005 ad24 

68466آخرین تمشک زرین هفته را هم مجدداً به برنامه هفت و بی برنامگی هایش تقدیم می کنیم که اصلاً مشخص نیست در حال انجام چه کاری هستند!

در برنامه « هفت » هفته گذشته، مسعود فراستی روبروی یک منتقد دیگر نشست تا به بررسی سینمای اجتماعی بپردازند اما یکدفعه هر دوی آنها در مورد « فروشنده » صحبت کردند و آن را کوبیدند و اتفاقاً انتهای داستان را هم لو دادند تا علاقه مندان به سینما که در حال مشاهده برنامه بودند، یک گند اساسی به حالشان بخورد! در مجموع سری جدید برنامه هفت بیشتر از اینکه شبیه به یک برنامه برای سینما باشد، شبیه به یک تسویه حساب شخصی با سینماست که ملت هر هفته دعواهایش را پای آنتن تلویزیونی شاهد هستند.

ما هم اینجا به دلیل آنچه که « شلختگی و شاخ به شاخ شدن برنامه هفت با سینمایی ها » می نامیم، تمشک زرینی را به سازندگان این برنامه تقدیم می کنیم که تکلیفشان با خودشان مشخص نیست و برخلاف ادعای خودشان، اثری که در حال اکران است را به نقد می کشند و تازه پایانش را هم لو می دهند تا باعث شود یکسری نروند و فیلم را نبینند!

 

ذره بین            

* شما می توانید گزینه های " لوح زرین بگیر یا تمشک بگیر" سینمایی یا تلویزیونی تان را به ما معرفی کنید تا آنها را در همین بخش معرفی کرده و جوایزشان را تقدیمشان کنیم!

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به کانال رسمی مووی مگ در تلگرام بپیوندید!