abstract spring garde234555

Zarinنخستین لوح زرین هفته را تقدیم بهار و سال جدید می کنیم که اومده تا گرد و غبار زشتی و پلیدی ها رو از سر و صورتمون برداره و بره دیگه برنگرده!

در روزهایی که بچه ها یه خط در میان در دسترس هستن و یه سری شون داخل و یه سری شون خارج و یه سری شون هم همین مابین ها هستند، ما اینجا عید نوروز رو به یکایک شما عزیزان و همراهان همیشگی مووی مگ تبریک عرض می کنیم و امیدواریم که سال جدید روزهای بهتری رو برای همه مون رقم بزنه.

از این رو به دلیل آنچه که « نوروز اومده » می نامیم، لوح زرینی را به بهار تقدیم می کنیم و با یک روحیه همچین مضاعف پا به سال 97 می گذاریم و برای همه شما هم سال خوب و خوشی را آرزو می کنیم.

image 13961228711 farabi1 

Zarinدر هفته ای که گذشت بنیاد فارابی طی یک اقدام درست و حسابی و شجاعانه لیست فیلمهایی که به آنها کمک مالی انجام شده را منتشر کرد و ما دیدیم کلی فیلمساز ایرانی که تا دیروز می گفتن فیلم ما با بودجه مستقل تهیه و ساخته شده و متعلق به بخش « خصوصی » هست یکدفعه ای اسم فیلماشون داخل لیست هست و کمک های چند میلیاردی بهشون تعلق گرفته! خلاصه اینکه بد وضعیتی شد و این لیست کلاً یه سری معادلات رو زیر سوال برد.

ما هم اینجا به دلیل آنچه که « شفاف سازی سینمایی » می نامیم، لوح زرینی را به مسئولین و بنیاد فارابی تقدیم می کنیم که یک قدم بلند برای شفاف سازی برداشتن تا در سینمایی که هیچ چیزش شفاف نیست و کسی نمی دونه چه خبره، بالاخره یکی باشه که با سند و مدرک حرف بزنه و بشه بهش استناد کرد. امیدواریم که این روند ادامه داشته باشه و شاهد شفافیت های بیشتری در حوزه سینما باشیم.

nerdi14t598 

Zarinدر هفته ای که گذشت، هیلاری خانم سوانک در صفحه اجتماعی اش ویدئویی منتشر کرد از کودک ایرانی به نام « سید آرات حسینی » که تمرینات سختی رو از تقریباً 7 ماهگی شروع کرده و الان که 3 سالشه، حرکات آکروباتیک فوق العاده ای انجام میده. خانم سوانک در متن این ویدئو نوشت : « هرگز تسلیم نشو هرگز »

ما هم اینجا به دلیل آنچه که « پیام انگیزشی بازیگر زن اسکاری برای کودک ایرانی » می نامیم، لوح زرینی را به سرکار خانم سوانک تقدیم می کنیم که آمد و انگیزه مضاعفی به خانواده این کودک داد تا در راهی که برای این کودک پیش گرفته اند و در حال پرورش استعدادش هستند، ثابت قدم شوند و هرگز تسلیم نشوند!

 image 13961224560 7734375 755

68466آقا در دو هفته اخیر یک اتفاقی افتاد که همچین خیلی بامزه بود!

قضیه از این قرار هست که یک پردیس سینمایی در مشهد با نام " گلشن " با حضور کلی بازیگر و مسئولین فرهنگی راه اندازی شد که مبارکشون باشه و خیلی هم خوب و عالی. اما همه این اتفاقات کلاً یکی دو ساعت برقرار بود چراکه چند دقیقه پس از پایان مراسم افتتاحیه این مکان توسط اداره اماکن نیروی انتظامی پلمب شد! واقعاً این اتفاق افتاده!

کمی هم که از ماجرا گذشت و افراد پیگیر شدن ببینن داستان چی بوده هیچکس پاسخ درست و حسابی نشنید! سمت اداره ارشاد رفتن پاسخ شنیدن که نمی دونیم جریان چیه و اونور هم که رفتن گفته شد با نیروی انتظامی برای برگزاری هماهنگی های کامل صورت گرفته! نتیجه اینکه آخرش کسی نفهمید چی شد که چند دقیقه بعد از پایان مراسم یهو پلمب اتفاق افتاد و احتمالاً یه رکورد عجیب دیگه در دنیا به اسم خودمون ثبت شد!

از این رو، به دلیل آنچه که « افتتاح می کنم، پلمبم میشی ؟ » می نامیم، تمشک زرینی را به آن عزیزانی که مشخص نیست برای چی پردیس سینمایی رو چند دقیقه پس از مراسم افتتاحیه پلمب کردن تقدیم می کنیم و اگرچه اینکار باعث شد دوباره در دنیا یک عده به ما بخندند، اما امیدوار میمونیم که با یه مقدار همکاری و تعامل دیگه شاهد اتفاقاتی از این دست نباشیم.

 4526624446

68466ما کلاً خیلی وقته که موارد مربوط به سرکار خانم آزاده نامداری رو در ستون زرین های هفتگی قرار نمی دهیم چراکه در زمان بادهای موسمی به اندازه کافی تمشک هایمان را تقدیمشان کردیم. اما پس از چندین رفتاری که زیر سیبیلی یه جوری ردشون کردیم، اخیراً بار دیگر ایشان پیامی در صفحه اینستاگرامشان منتشر کردند که دیگه این یکی رو نتونستیم بی خیال بشیم!

ایشان در صفحه شخصی شان اینطور نوشتند : « دراین روزهای پایانی سال نود وشش که دارم تلاش میکنم با آرامش تمامش کنم هستند کسانی که گویا کارشان این است که آرامش را از دیگران بگیرند، توضیح اضافه نمیدهم، هیچ کدام از ما قطعا معصوم نیستیم وادعایی هم نداریم، حالا عده ی قلیلی در رسانه های عمومی هستند که دارند نقش "قدیس"و "قدیسه"رابازی میکننداینکه از کجا وچرا حمایت میشوند چندان برایم مهم نیست اما متأسفانه یا خوشبختانه من این حمایتها را ندارم بنابراین علیرغم میل باطنی اگر روال به همین شکل ادامه یابد بزودی فایل هایی رامنتشر میکنم تاچهره ی حقیقی هم رابهتر ببینیم. پ.ن. همه در پناه خدایی که همین نزدیکی است.

نامداری در واکنش به یکی از کامنت های این پست نوشت: سکوت تا جایی بسه به قدر کافی سکوت کردم دیگه باید لجن مال های اصلی رومردم بشناسن قرار نیست مث کبک سرمون رو بکنیم زیربرف گاهی باید هیئتی باشیم بلند ومحکم دفاع کنیم.

والا به خدا اگه بچه های مووی مگ اینجا اعتماد به نفس سرکار خانم نامداری رو داشتن الان برای خودشون یه استنلی کوبریکی یا ویلیام وایلری چیزی شده بودن! هی از اون قضیه گذاشت و همه رسانه ها و اینا هم بی خیال ایشون شدن و داستان نوشابه انرژی زا و بادهای اقیانوسی هم وسط پارک و اینا رو ول کردن و دیگه تموم شد رفت، حالا ایشون دوباره خودش برگشته به ماجرای اصلی و صحبت از این هست که دست دیگرانی که به زعم ایشون، در حال نقش بازی کردن هستند را رو کنه!

ما هم اینجا به دلیل آنچه که « #لجن_مالیسم » می نامیم، تمشک زرینی را به سرکار خانم نامداری تقدیم می کنیم و امیدواریم که دیگه واقعاً بی خیال این اتفاقا بشن و برگردن به زندگی طبیعیشون و اجازه ندن این مسئله زندگی شخصی شون رو تحت تاثیر قرار بده. بسه دیگه! هرچی بود تموم شد رفت و الان دیگه ملت درگیر اونی هستن که رو صورت زنش استیکر میزاره و توی آسانسور عکس میگیره! به زندگی تون برسید و خدا قوت.

 لاتاری

68466در هفته ای که گذشت سید محمود رضوی، تهیه کننده فیلم « لاتاری » مطلبی در صفحه اجتماعی اش منتشر کرد مبنی بر اینکه چرا رسانه ها به تبلیغ فیلم « لاتاری » لقب نژاد پرستانه اطلاق کرده اند. تبلیغات فیلم این بوده : « فیلم انتقام گیری از سالها تحقیر ایرانیان توسط عربهای حاشیه خلیج فارس »

آقا والا این نوع تبلیغ خشونت آمیز هست حالا شما می خواهی باور کن می خواهی نکن! اینکه شما پاشی برای تبلیغ یه فیلم بگی " انتقام گیری از یک ملت دیگه " یعنی ترویج خشونت. الان شما بیا تصور کن توی یکی از کشورهای همسایه بلند بشن بیان یه فیلم بسازن بگن « فیلم انتقام گیری از ایرانی های فلان فلان شده توسط بچه های ما » این الان طبیعی هست؟ اصلاً تابحال در سینمای حرفه ای شما چنین شعار تبلیغاتی دیدید تابحال!؟

بهرحال، ما اینجا به دلیل آنچه که « ترویج خشونت و نژاد پرستی » می نامیم، تمشک زرینی را به سید محمود رضوی که نمی خواهد باور کند جملات و فیلمش نژاد پرستانه است تقدیم می کنیم و امیدواریم پای فیلمی که ساخته باشد و تمام شعارهایی را هم می دهد بپذیرد و سعی نکند مفاهیم را وارونه جلوه دهد! فیلم انتقام جویانه ساخته ای دیگه چرا اسمش رو وطن پرستی میزارید اخه!

 image 13970111824 jerem23323

68466آخرین تمشک زرین هفته را هم تقدیم سازندگان « پایتخت 5 » می کنیم که مباحث مربوط به ازدواج کودکانی که به تازگی وارد نوجوانی شده اند را مطرح کرده و سر و صدای کلی فعال حقوق کودک را هم درآورده!

شوخی خوبه و کسی با اصل شوخی مشکلی نداره اما مسئله ای که بطور نگران کننده در « پایتخت 5 » در حال مطرح شدن هست، تکرار بحث ازدواج کودکان است که مشخص نیست آیا در نهایت قرار است به سرانجام برسه یا خیر! اما همینکه چنین مسئله ای در این سریال مطرح شده خودش نگرانی های فراوانی رو دامن میزنه.

ما هم اینجا به دلیل آنچه که « ترویج ازدواج کودکان در سریال « پایتخت 5 » » می نامیم، تمشک زرینی را به سازندگان این سریال تقدیم می کنیم که تا همین الانش هم کلی حرکت زشت زدن و اومدن بحث خواستگاری از بچه های 11-12 ساله رو مطرح کردن. امیدواریم در روزگاری که ازدواج با کودکان تحت هر عنوان و شرایط و فرهنگی در حال برچیده شدن هست، دیگه سازندگان فیلم و سریال آتیش بیار معرکه نشن و این مسئله رو مطرح نکنن!

 

 

 

ذره بین            

* شما می توانید گزینه های " لوح زرین بگیر یا تمشک بگیر"  سینمایی یا تلویزیونی تان را به ما معرفی کنید تا آنها را در همین بخش معرفی کرده و جوایزشان را تقدیمشان کنیم! 

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید