p6667o3

کسی در فیلم حضور دارد که من بشناسم؟

صابر اَبَر که معرف حضورتان است. در کنار وی مریلا زارعی حضور بسیار کوتاهی در فیلم دارد و ساعد سهیلی هم که با « گشت ارشاد » به شهرت رسید دیگر بازیگر فیلم است. جواد عزتی و حبیب رضایی را هم می توانید در فیلم پیدا کنید.

داستان فیلم درباره چیست ؟

اکبر ( صابر اَبر ) مرد جوانی است که سرپرستی خانواده را برعهده دارد و قصد دارد تا برادر کوچکترش که سرباز است را در کارگاهی که در آن مشغول به کار است ، سر کار بیاورد اما وقوع یک حادثه برای برادر کوچکترش باعث می شود که مخارج سنگینی برای درمان وی روی دست اکبر بماند. به همین منظور وی تصمیم می گیرد که چک های مرده را برای افراد زنده کند تا بتواند هزینه درمان برادرش را فراهم کند اما...

http://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Hamechiz_baraye_foroush/thumbs/phoca_thumb_l_3.jpg

کارگردان کیست ؟

امیرحسین ثقفی : « همه چیز برای فروش » دومین ساخته امیرحسین ثقفی پس از « مردي كه اسب شد » می باشد. ثقفی پیش از این به عنوان دستیار کارگردان در فیلم « فوتبالیستها » حضور داشته است.

نظر عوامل فیلم ؟

صابر اَبَر : اگر صد بار دیگر این نقش به من پیشنهاد شود، باز هم آن را جان و دل بازی می‌کنم. آدم‌های فیلم‌های ثقفی، دنیای‌شان معمولی نیست.

امیر حسین ثقفی درباره خشونت فیلم : خشونت تنها فیزیکی نیست، دروغ گفتن، تهمت زدن، جلوی یک امر طبیعی را سد کردن و .... هم خشونت است. من در این فیلم سعی کردم از خشونت فیزیکی به خشونت دیگری برسم. سینما برای من یک فرم است. من وام‌دار سینمای اروپای شرقی هستم، من تحصیلات آکادمیک در سینما ندارم و خودآموز سینما هستم، من در سینمای روسیه و اروپای شرقی نامیرایی را دیدم.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Hamechiz_baraye_foroush/thumbs/phoca_thumb_l_2.jpg

حاشیه فیلم؟

فیلم توسط بنیاد سینمایی فارابی به بازار جشنواره کن در فرانسه فرستاده شد و در آنجا نیز با استقبال خوبی مواجه شد.

نام فیلم ابتدا قرار بود « پدر و پسر » باشد.

نکات مثبت فیلم ؟

فضای وسترنی فیلم جالب توجه است. نماهای باز از مکان های متروکه یا بیابان، رنگ و لعاب خوبی به « همه چیز برای فروش » داده است.

صابر اَبَر تلاش قابل تحسینی برای فرو رفتن در نقش یک شَرخر داشته است هرچند که وی خیلی مناسب نقشی که به وی سپرده اند نیست.

فیلمبرداری فیلم قابل تحسین است و چند نمای بسیار زیبای لانگ شات را از علی ‌محمد قاسمی شاهد هستیم.

نکات منفی فیلم ؟

درسته که فضای فیلم وسترنی و مردانه است اما نگاه ثقفی به داستان بیش از حد تیره و تار است. واقعا نیازی نبوده که داستان تا این حد سیاه باشد.

شاید این ایراد چندان بر فیلم وارد نباشد اما انتخاب صابر اَبَر برای شَرخر بودن مناسب نبوده است. هرچند در سینمای کنونی ایران اصلا نمی توانید کسی را بیابید که چنین نقشهایی را بازی کند!

متاسفانه در این فیلم هم شخصیت اصلی داستان به یکباره متحول می شود!

پایان بندی و گره افکنی ضعیف فیلم واقعا « همه چیز برای فروش » را به اثری نامنسجم تبدیل کرده است. گره افکنی فیلم که صورت میگیرد این حس به مخاطب منتقل می شود که کل مدت زمان فیلم را سرکار بوده!

http://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Hamechiz_baraye_foroush/thumbs/phoca_thumb_l_6.jpg

حرف آخر :

« همه چیز برای فروش » فیلمِ مطبوع کارگردانش یعنی امیر حسین ثقفی هست و از بابت فرم روایت اثر قابل قبولی است چراکه در قاب بندی سینمایی ارائه شده اما معضل فیلمنامه گریبانگیر این اثر هم شده و پایان بندی شتاب زده و گره افکنی بی منطق، از یکدست شدن فیلم جلوگیری کرده.

 

منتقد: میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جامعه مجازی سایت مووی مگ بپیوندید و دوستان سینمایی جدید پیدا کنید!  23712444

 

نام فیلم : همه چیز برای فروش

کارگردان : امیرحسین ثقفی

نویسنده : امیرحسین ثقفی

تهیه کننده : علی‌اکبر ثقفی

مدیر فیلمبرداری:علی محمد قاسمی

طراح صحنه و لباس: شراره سروش

تدوین: مستانه مهاجر

بازیگران :

صابر اَبَر، مریلا زارعی، ساعد سهیلی، حبیب رضایی و جواد عزتی

و...

زمان : 90 دقیقه