ph445to 22404 21 16 2455

کسی در فیلم حضور دارد که من بشناسم؟

مصطفی زمانی که کماکان اغلب او را با بازی در نقش یوسف پیامبر در سریال « یوسف پیامبر » به یاد می آورند، بازیگر نقش اصلی فیلم است. پریناز ایزدیار هم که با فیلم « ابد و یک روز » ستاره شد، دیگر بازیگر فیلم است. فرهاد اصلانی و محسن کیایی هم از بازیگران فیلم هستند.

داستان فیلم درباره چیست ؟

حامد یک روزنامه نگار متعهد است که قصد افشای یک فساد دارویی بزرگ را دارد اما مشکل قلبی خواهرش و بستری شدن در بیمارستان باعث می شود تا او برای درمان خواهرش دست به کاری غیرقانونی بزند و...

کارگردان کیست ؟

همایون اسعدیان که متولد شهر اصفهان است و فعالیت خودش را به عنوان عکاس در سینما آغاز کرد. مطرح ترین ساخته سینمایی اسعدیان تا به امروز فیلم « طلا و مس » است که یکی از محبوب ترین فیلمهای سینمای ایران نیز به شمار می رود.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/yek_rooze_bekhosous/thumbs/phoca_thumb_l_5.jpg

نکات مثبت فیلم ؟

مطرح کردن موضوع افشای یک فساد دارویی را می توان برخاسته از رویدادی روز ایران برشمرد که در داستان استفاده شده اما چه فایده که گسترش نمی یابد.

مصطفی زمانی به خوبی توانسته تصویر دوگانه یک روزنامه نگار متعهد و کسی که برخلاف میل درونی اش، در حال انجام خلاف است را به تصویر بکشد.

نکات منفی فیلم ؟

فیلمنامه با مشکلات ریز و درشتی مواجه است. سیر تغییر شخصیت حامد از یک روزنامه نگار متعهد به فردی که حاضر به خلاف و پرداخت رشوه می شود، به درستی پرداخته نمی شود و ما او را به یکباره در حال انجام تمام خلاف هایی می بینیم که در ابتدای فیلم با سرسختی آنها را محکوم می کرده.

یکی از ایرادات فیلم را می توان در نوع نگاه کارگردان به داستان برشمرد یعنی جایی که اسعدیان تلاش حامد برای یافتن پول را ارجح به نمایش کشمکش های اخلاقی درونی حامد می داند. در واقع آنچه که ما از حامد در فیلم می بینیم تلاش او برای بدست آوردن پول است و نه چالش های اخلاقی او در انجام اینکار. حامد می توانست به جای روزنامه نگار هر شغلی دیگری هم داشته باشد و این باعث تغییری در روند داستان نمی شد.

شخصیت های مکمل کارکرد مناسبی در فیلمنامه ندارند و بیشتر موعظه گر به شمار می روند. فیلم بجای تلاش برای خلق جزئیات درباره دلایل رفتار حامد ، این دیالوگ را از زبان او خارج می کند : « اگر خواهر خودت بود هم... » و به این ترتیب فیلمساز از پاسخ طفره می رود و از احساسات عمیق مخاطب خود استفاده می کند.

مدت زمان فیلم هم بیشتر از ظرفیت فیلم است بطوریکه بعضی از سکانس های فیلم نظیر معاینه پزشک با حضور دانشجوها کاملا زائد به نظر می رسد. رفت و آمد بی دلیل حامد به بیمارستان هم از نکات آزاردهنده فیلم است.

 http://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/yek_rooze_bekhosous/thumbs/phoca_thumb_l_6.jpg

حرف آخر :

« یک روز بخصوص » ضعف های بسیاری دارد. اغلب لحظات فیلم برگرفته از نوع نگاه کهنه فیلمساز به سوژه داستان بوده که باعث از دست رفتن ظرفیت های آن شده است. سکانس آخر و تطهیر کردن حامد و جمعیتی که بی دلیل می پذیرند تا یک کار بزرگ را انجام ندهند، از جمله ضعف های آشکاری است که قرار است تنها احساسات مخاطب را درگیر کند.

aio23

 

منتقد: بابک مهرورز

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

نام فیلم : یک روز بخصوص  bekhro2hodss

کارگردان : همایون اسعدیان

نویسنده : همایون اسعدیان و مجید قیصری

تهیه کننده : همایون اسعدیان

بازیگران :

مصطفی زمانی

پریناز ایزدیار

محسن کیایی

فرهاد اصلانی

و...