پشت دیوار سکوت

کسی در فیلم حضور دارد  که من بشناسم؟

سحر جعفری جوزانی که سالها در آثار طنز به ایفای نقش پرداخته، بازیگر نقش اصلی فیلم است. در کنار او مجموعه ای از بازیگران پیشکسوت سینما نظیر مهدی احمدی، رویا تیموریان، سیامک صفری، حسین پاکدل و شقایق فراهانی به ایفای نقش پرداخته اند.

داستان فیلم درباره چیست ؟

ستاره ( سحر جعفری جوزانی ) دختری است که تصمیم گرفته به بیماران مبتلا به بیماری ایدز کمک کند اما در این راه اتفاقات گوناگونی را تجربه می کند که...

کارگردان کیست ؟

مسعود جعفری جوزانی : فیلمسار برجسته ایرانی که فارغ التحصیل کارشناسی ارشد از دانشگاه سان فرانسیسکو می باشد. جوزانی در سالهای اخیر مجموعه پرهزینه « در چشم باد » را برای تلویزیون ساخت و آخرین ساخته او در سینما نیز فیلم پرفروش « ایران برگر » بوده است.

https://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/poshte_divare_sokoot/thumbs/phoca_thumb_l_33.jpg

نکات مثبت فیلم ؟

شاید پرداختن به مسائل بیماران مبتلا به ایدز یک تصمیم ارزشمند تلقی شود اما همه چیز تنها منوط به تصمیم نیست و دلایل زیادی برای تاثیرگذاری یک اثر سینمایی لازم است که هیچکدام در این فیلم به چشم نمی خورند.

نکات منفی فیلم ؟

فیلمنامه قطعاً می تواند یکی از بدترین های سینمای ایران در چند سال اخیر باشد. فیلمنامه ای که نه اندازه درستی دارد و نه می تواند شخصیت خلق کند و نه دیالوگ بگوید و نه...

در فیلم هیچ شخصیتی وجود ندارد. مجموعه افرادی که در فیلم در حال رفت و آمد هستند تیپ های تک بعدی هستند که هیچ پیچیدگی در پرداخت شخصیت شان به چشم نمی خورد.

فیلم موقعیت های عجیب و بی معنی کم ندارد. به عنوان مثال در سکانس بدرقه استاد توسط دانشجویان و شعارهای آغشته به اشعار مولانا، می توانیم عمق شلختگی فیلمساز و نویسنده را شاهد باشیم.

در فیلم همه چیز ناگهان به پایان می رسد. عموی بدجنس ناپدید می شود و دیگران سر و سامان می گیرند و همه چیز عالی می شود! از این دست " به یکباره ها " در « پشت دیوار سکوت » بسیار زیاد است.

فیلم سرشار از شعارهای پر سر و صدایی است که هر لحظه مقابل تصویر نقش می بندند.

« پشت دیوار سکوت » در بخش بازیگری بطور کامل ناامید کننده است.

عامل تاثیرگذار برای تماشای فیلم:

شاید این موضوع که فیلم درباره مبتلایان به بیماری ایدز است و کمتر در سینمای ایران به این مقوله پرداخته شده است.

https://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/poshte_divare_sokoot/thumbs/phoca_thumb_l_1.jpg

حرف آخر :

« پشت دیوار سکوت » می رود که در کنار آثار بی ارزش سینمای ایران بایگانی شود و نشانی از آن باقی نماند. شاید بهترین اتفاق برای این فیلم آن باشد که در سالهای بعد هنگام سخن گفتن درباره آن، مخاطب قادر به یادآوری آن باشد.

 

منتقد: بابک مهرورز

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

نام فیلم : پشت دیوار سکوتpa2hoffhs

کارگردان : مسعود جعفری جوزانی

نویسنده : سحر جعفری جوزانی

تهیه کننده : فتح الله جعفری جوزانی و محمد خزاعی

بازیگران :

سحر جعفری جوزانی

مهدی احمدی

رویا تیموریان

سیامک صفری

 و...