بی نامی

کسی در فیلم حضور دارد  که من بشناسم؟

حسن معجونی که اخیراً در « خوک » مانی حقیقی او را دیده بودیم، در فیلم حضور دارد. باران کوثری هم که بازیگر ثابت اکثر آثار ایرانی هست ، دیگر بازیگر فیلم به شمار می رود.

داستان فیلم درباره چیست ؟

امیر ( حسن معجونی ) و ریحانه ( باران کوثری ) زن و شوهر اهل هنر تئاتر هستند که برای معشیت شان کافه داری می کنند. در این شرایط به یکباره لپتاپ امیر گم می شود و....

کارگردان کیست ؟

علیرضا صمدی که پیش از این در سال 1390 فیلمی تحت عنوان « عطر ولایت » ساخته بود که بعید می دانم کسی آن فیلم را هرگز دیده باشد. با احتساب آن فیلم نامشخص، « بی نامی » دومین تجربه سینمایی صمدی محسوب می شود.

https://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/binaami/thumbs/phoca_thumb_l_1.jpg

نکات مثبت فیلم ؟

شاید طراحی صحنه را بتوان نکته مثبتی ارزیابی کرد.

نکات منفی فیلم ؟

دیالوگ نویسی فیلم عجیب و غیرمنتظره هست و بعید می دانم که بتوان مشابه آن را در یک اثر سینمایی یافت. دیالوگ هایی که شبیه گفتمان مردمان عادی نیست و به نظر می رسد متعلق به تاریخ دیگری باشد اما بهرحال لباس بازیگران در اینجا امروزی است!

قصه فیلم فراز و نشیب ندارد. یک موضوع ساده، فیلم را بیش از یک ساعت به درازا می کشد بی آنکه در این میان اتفاق مهمی رخ داده باشد یا حرف مهمی زده شود و یا اینکه اصلا بدانیم چرا تا این حد طول کشیده!

نسبت آدمهای داستان با اتفاقاتی که برایشان رخ می دهد مشخص نیست. قرار است از دست دادن منزل ، پدر ، عشق سابق ، همسر و باقی موارد منجر به شناخت درونی و عواطف امیر و سپس بررسی شخصیت او شود. اما امیر سرگردان و بی خاصیت تر از آن هست که چنین مواردی را به سرانجام برساند!

مراحل پس از تولید فیلم نیز در نوع خودش جالب است. افکت هایی که برای صحنه های کافه استفاده شده عیان تر از آن است که طبیعی به نظر برسد! مشکلات فنی از این دست در « بی نامی » بسیار دیده می شود.

بطور کلی وضعیت بازیگران فیلم هم دست کمی از فیلم ندرد.

عامل تاثیرگذار برای تماشای فیلم؟

بعید می دانم وجود داشته باشد!

https://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/binaami/thumbs/phoca_thumb_l_8.jpg

حرف آخر ؟

مشخص نیست آثاری مانند « بی نامی » چطور سر از سالن های سینما در می آورند. چنین فیلمهایی برای پرده عریض سینما ساخته نشده اند و در این مورد خاص، مشکلات فیلمنامه و کارگردانی به حدی زیاد هست که حتی وصله " متفاوت بودن " نیز به آن نمی چسبد! « بی نامی » تجربه سینمایی است که بعید می دانم کسی آن را در ذهن بسپارد!

 

منتقد: میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

نام فیلم : بی نامیبی نامی

کارگردان : علیرضا صمدی

نویسنده : علیرضا صمدی

تهیه کننده : مجید رضابالا

بازیگران :

حسن معجونی

باران کوثری

 و...