https://moviemag.ir/images/phocagallery/9016/jene_ziba/thumbs/phoca_thumb_l_1.jpg

کسی در فیلم حضور دارد  که من بشناسم؟

فرهاد اصلانی که سال پرکاری را پشت سر گذاشته، بازیگر نقش اصلی مرد فیلم است. نورگل یشیلچای هم که با پخش یک سریال ترکیه ای از طریق ماهواره در ایران به شهرت رسید، بازیگر نقش اصلی زن فیلم است. لیلا زارع هم که این روزها با سریال « ممنوعه » در شبکه نمایش خانگی حضور دارد دیگر بازیگر فیلم است.

داستان فیلم درباره چیست ؟

یدالله ( فرهاد اصلانی ) فردی با اختلالات روانی است که سابقاً در یک بیمارستان بستری بوده و حالا در همان بیمارستان مشغول کار است. از سوی دیگر دلارام ( نورگل یشیلچای ) زن جوانی که از آسایشگاه روانی گریخته و به خانه یدالله می آید و..

کارگردان کیست ؟

بایرام فضلی، فیلمبردار با سابقه سینمای ایران که دو فیلم تا به امروز کارگردانی کرده که اولی « باز هم سیب داری؟ » در سال 1385 و دیگری « جن زیبا » بوده است.

https://moviemag.ir/images/phocagallery/9016/jene_ziba/thumbs/phoca_thumb_l_2.jpg

نکات مثبت فیلم ؟

-

 نکات منفی فیلم ؟

شخصیت پردازی یدالله و دلارام به درستی در طول فیلم پرورش داده نمی شود. ما می دانیم یدالله دچار اختلال روانی بوده اما دلیلش را نمی دانیم و فیلم هم توضیح کافی در این زمینه به مخاطب ارائه نمی دهد. این ابهام تا انتها هرگز برطرف نمی شود.

دلارام نیز وضعیتی مشابه با یدااله دارد. او لال است و جنون سراپای وجودش را فرا گرفته. ما در ادامه به یک اتفاق وحشتناک درباره او پی می بریم اما باز هم مشخص نمی شود که دلیل لال بودن او چیست و تماشاگر فیلم باید به حدس و گمان رجوع نماید.

دو مورد فوق تنها پایه ای ترین ایرادات فیلم بود که می بایست در اثر توضیح کافی برای آن وجود می داشت. به انضمام موارد فوق، ضعف در منطق روایی و در کنار آنها شخصیت های فرعی نیز حضور دارند که دیالوگ های سطحی شان باعث شده ضعف اثر چند برابر شود.

بازیهای فیلم نیز برخلاف انتظارمان، از نقاط ضعف فیلم محسوب می شود. نه فرهاد اصلانی و نه نورگل یشیلچای نتوانسته اند زوج مناسبی تشکیل دهند که به نظر این مشکل را بیشتر می بایست به فیلمنامه مرتبط بدانیم.

عامل تاثیرگذار برای تماشای فیلم؟

حضور نورگل یشیلچای در فیلم.

جن زیبا

حرف آخر ؟

« جن زیبا » به این جهت ساخته شد تا بتواند با تکیه بر محبوبیت بازیگر نقش اصلی آن که در یک سریال ترکیه ای محبوب در ایران به ایفای نقش پرداخته، تماشاگران زیادی را به سالن سینما بکشاند اما نتیجه نشان داه که برای موفقیت یک فیلم به چیزی بیش از یک بازیگر تلویزیونی محبوب از ترکیه نیاز هست و نمی توان به این شکل مخاطبی را به سالن سینما کشاند!

  

منتقد: بابک مهرورز

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

نام فیلم : جن زیباجن زیبا

کارگردان : بایرام فضلی

نویسنده : -

تهیه کننده : مهرداد فرید

بازیگران :

فرهاد اصلانی

نورگل یشیلچای

لیلا زارع

 و...