https://moviemag.ir/images/phocagallery/9017/khaneh_digari/thumbs/phoca_thumb_l_1.jpg

کسی در فیلم حضور دارد  که من بشناسم؟

پژمان بازغی ، لیلا زارع و گوهر خیراندیش از جمله بازیگران شناخته شده فیلم به شمار می روند. اگر از مخاطبان قدیمی سینمای ایران باشید، ناصر هاشمی را هم به خاطر خواهید آورد.

داستان فیلم درباره چیست ؟

پیرمردی به نام حبیب که با خواهر و خواهرزاده هایش زندگی می کند، پول های فراوانی را خرج کرده و حالا دست حالی باقی مانده. او از دخترش مقداری پول طلب می کند و دختر می بایست در ده روز این پول را تهیه کند اما...

کارگردان کیست ؟

بهنوش صادقی که قبلا به عنوان بازیگر در دو فیلم « دوشیزه » و « به همین سادگی » حضور داشت و « خانه دیگری » اولین ساخته سینمایی او محسوب می شود.

https://moviemag.ir/images/phocagallery/9017/khaneh_digari/thumbs/phoca_thumb_l_3.jpg

نکات مثبت فیلم ؟

« خانه دیگری » یک کلاس درس تمام عیار برای دانشجویان سینما می باشد. کلاس درسی با عنوان « تمام آنچه که باید در هنگام ساخت یک اثر سینمایی از آن پرهیز نمائید! »

نکات منفی فیلم ؟

فیلمنامه « خانه دیگری »  یک ویرانه تمام عیار محسوب می شود. فیلمنامه ای که در آن نه شخصیت پردازی مشاهده می شود نه دکوپاژ و میزانسن مشخص هست و نه منطق روایی و نه هیچ چیز دیگه ای که بتواند به عنوان یکی از عناصر فیلمنامه نویسی به آن توجه کرد!

شخصیت ها در « خانه دیگری » منفعل هستند و بنا به صلاحدید فیلمساز ، در لحظه تغییر می کنند! دختر خانواده در  لحظاتی دلسوز است و در لحظاتی دیگر بدبین. در این میان داماد خانواده وضعیت جالب تری دارد! او نیمی از داستان به نوعی مازوخیست دارد و دچار انواع و اقسام بیماری های روانی است اما به یکباره در لحظه متحول می شود!

« خانه دیگری » در بخش های فنی نیز فاجعه محسوب می شود. قاب بندی های عجیب و غریب کارگردان در سکانس های مختلف فیلم قطعاً بسیاری را تعجب زده خواهد کرد. این قاب بندی ها نه به سینما ارتباط دارد و نه حتی مناسب تلویزیون است! مشخص نیست که چرا دوربین تا این حد در مکان های اشتباه قرار گرفته است!

مبحث شیرین قر کمر در سینمای ایران، حالا اینجا در « خانه دیگری » نیز به وفور یافت می شود. مبحثی که بی خود و بی جهت رخ می دهد و فردی در فیلم کمر را به چپ و راست هدایت می کند تا بلکه مخاطب ببیند و لبخند بزند! گسترش بی رویه سکانس های" قر کمر " در سینمای ایران به شکل نگران کننده ای در حال افزایش است!

فیلم یک پایان بندی عجیب هم دارد که کاملاً همسو با روند کلی فیلم است. پایان بندی که در آن با خواندن یک نامه همه چیز متحول می شود و قواعد زندگی از نو نوشته می شود! دیوانه و سالم و مجنون و عاقل هم تفاوتی ندارد؛ همه متحول می شوند!  

https://moviemag.ir/images/phocagallery/9017/khaneh_digari/thumbs/phoca_thumb_l_5.jpg

عامل تاثیرگذار برای تماشای فیلم؟

تست و اندازه گیری آستانه تحمل علاقه مندان به سینما هنگام تماشای یک فیلم که می تواند به عنوان یک مقاله نیز به چاپ برسد!

حرف آخر ؟

خانه دیگری از پای بست ویران است!

 

 

منتقد: میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

نام فیلم : خانه دیگریخانه دیگری

کارگردان : بهنوش صادقی

نویسنده : بهنوش صادقی

تهیه کننده : عباس اکبری

بازیگران :

لیلا زارع

گوهر خیراندیش

پژمان بازغی

ناصر هاشمی

 و...