اولین امضاء برای رعنا

کسی در فیلم حضور دارد  که من بشناسم؟

علیرضا جلالی تبار که احتمالاً این روزها او را با سریال « وارش » به خاطر می آورید، بازیگر نقش اصلی مرد است. شهرزاد کمال زاده هم که در سریال های « روزگار غریب » و « دار و ندار » حضور داشته، بازیگر فیلم است. محمدرضا هدایتی که اغلب با آثار مهران مدیری به یاد آورده می شود، دیگر بازیگر  فیلم است.

داستان فیلم درباره چیست ؟

جهانگیر گلستانه نویسنده ای است که گرفتار مشکلات مالی شده و صاحب خانه نیز او را جواب کرده است و...

کارگردان کیست ؟

علی ژکان که یکی از پیشکسوتان سینمای ایران محسوب می شود و آخرین ساخته سینمایی اش به ده سال پیش و فیلم « چهره به چهره » باز می گردد. در میان ساخته های ژکان، « مادیان » از شهرت بیشتری برخوردار است.

نکات مثبت فیلم ؟

اینکه تهیه کننده ای حاضر شده روی چنین پروژه ای سرمایه گذاری کند، یک نکته مثبت محسوب می شود!

نکات منفی فیلم ؟

شکل و شمایل شخصیت اصلی داستان همان تیپ به شدت کلیشه ای و منقرض شده از نویسندگان است که چند دهه قبل به تصویر کشیده می شد.

https://moviemag.ir/images/phocagallery/9019/avalin_emza_baraye_rana/thumbs/phoca_thumb_l_3.jpg

فیلمنامه فستیوالی از اشتباهات است که با پیش رفتن داستان بزرگتر و بحرانی تر می شود. خرده ماجراهای فیلم به طور عجیبی هیچکدام نه ابتدا دارند و نه انتها، نه می دانیم منشاء آغاز آن چه بوده و نه متوجه می شویم سرانجام کار چه شده است!

پسربچه ای در فیلم حضور دارد که ظاهراً مشکل شنوایی دارد و این مشکل هم توسط جهانگیر ایجاد شده است. اینکه جهانگیر چه کرده مشخص نیست اما سرزنش اطرافیان شامل حال او شده است. از طرفی دیگر، پدر زن جهانگیر هم علیه اوست و باز هم نمی دانیم چرا. در مجموع « اولین امضاء برای رعنا » سرشار از " چرا " است!

وضعیت تدوین فیلم نیز چند درجه بدتر از شخصیت پردازی هاست. فیلم به یکباره صحنه ای غم انگیز را روایت می کند و در صحنه بعد با یک فلشبک کاملاً بی موقع و بی ربط و بی خاصیت، دوران شاد بودن جهانگیر و همسرش را نشان می دهد! فیلم بعضاً به یک سکانس اشاره می کند اما فراموش می کند که تعلیقی برای رسیدن به آن سکانس در نظر گرفته! از این جهت در یک زمان نامناسب، سکانسی را نشان می دهد تا توضیحی برای آن سکانس فراموش شده داده باشد! همان شالام شوربای خودمان!

صحنه های عاشقانه فیلم شبیه به موزیک ویدئوهای ابتدای دهه هشتاد شمسی است. زمانی که دختری جوان به سمت فضای باز می دوید و یک پسر هم با قد بلند و موهای بلند، لبخند به لب به دنبال او می دوید و تصویر نیز با کات های متعدد فید، مزین می شد!

پایان بندی « اولین امضاء برای رعنا » فاجعه بار است. پایان بندی که مسیر طی شده داستان را به یکباره دور می ریزد و تصمیم می گیرد منش شاد زیستن را به مخاطب انتقال دهد!

https://moviemag.ir/images/phocagallery/9019/avalin_emza_baraye_rana/thumbs/phoca_thumb_l_2.jpeg

عامل تاثیرگذار برای تماشای فیلم؟

اطلاعاتی در دسترس نیست!

حرف آخر :

« اولین امضاء برای رعنا » به مثابه نشستن در ماشین زمان است. فیلم ابداً مال سینمای امروز ایران و جهان نیست و فارغ از نحوه روایت داستان، باید گفت که کیفیت داستان هم تغییر چندانی با دهه های گذشته ندارد. بهترین اقدام برای فیلم این است که آخرین امضاء را برای رعنا و جهانگیر بزنیم تا دیگر چشم مان به این زوج نیفتد!

 

منتقد: میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

نام فیلم : اولین امضا برای رعنااولین امضاء برای رعنا

کارگردان : علی ژکان

نویسنده : علی ژکان                                

تهیه کننده : علی ژکان

بازیگران :

علیرضا جلالی تبار

شهرزاد کمال زاده

محمدرضا هدایتی

 و...