نقد فیلم هرماس

کسی در فیلم حضور دارد من بشناسم؟

رضا رویگری که یکی از بازیگران مطرح چند دهه اخیر سینما بوده، حضور کوتاهی در فیلم دارد. فریبا کوثری هم که از بازیگران پرکار تلویزیونی است، یکی از بازیگران فیلم است. شبنم قلی خانی که در چند سال اخیر بیشتر در آثار کمدی دیده شده نیز مانند بهنوش بختیاری، حضور کوتاهی در فیلم دارد. مریم بوبانی، از بازیگران پیشکسوت سینما و تئاتر نیز در فیلم حضور دارد.

داستان فیلم درباره چیست؟

یک عکاس (شیدا خلیق) قصد دارد هرطور که شده به خارج از کشور مهاجرت کند و در شبکه های خبری به فعالیت بپردازد. اما او برای این کار باید گزارشی مناسب پخش از شبکه های خارج از کشور تهیه کند و...

کارگردان کیست؟

مهدی صاحبی که در سال 1396 نخستین اثرش به نام «ترانه» را روانه سینما کرد و حالا پس از 4 سال با «هرماس» دوباره کارگردانی را تجربه کرده است.

نکات مثبت فیلم؟

اگر یافتید، قطعاً خواهید توانست ستاره های آسمان را هم با دست بشمارید!

نقد فیلم هرماس

نکات منفی فیلم؟

مقدمه فیلم «هرماس» به راحتی قابلیت رقابت با آثار تامی وایزو را دارد و کمیک تمام عیار است!

به نظر می رسد سازندگان جلوه های ویژه فیلم اطلاعاتی حتی در حد نخستین آثار چارلی چاپلین هم نداشته اند! نورپردازی هایی که در سکانس های استفاده از پرده سبز انجام شده چیزی در حد فاجعه است!

شخصیت پردازی مشخصی در فیلم وجود ندارد. یکی معتاد است و آن یکی بچه اش را از دست داده و چند شخصیت دیگر که دور خودشان می چرخند و فیلم هیچ اطلاعاتی از آن ها در اختیار مخاطب قرار نمی دهد.

ذهنیت سازندگان درباره شبکه های ماهواره ای خارج از کشور به حدی کلیشه ای و عقب مانده است که به راحتی می تواند تماشاگر را به خنده بیندازد. آن صحنه پردازی عجیب و غریب با پس زمینه برج ایفل، تا مدت ها می تواند سوژه طنز کاربران فضای مجازی باشد!

شاید باید یکی به نویسندگان فیلم این نکته را گوشزد کند که این روزها برای ارسال اطلاعات نیاز به هارد فیزیکی و حمل آن نیست!

اعتیاد، شبکه های ماهواره ای، زائرین اربعین، قتل و ناموس احتمالاً چیزی است که تنها سازندگان می توانند از آن ارتباط منطقی پیدا کنند!

در انتهای فیلم شخصیتی که علیرام نورایی آن را ایفا می کند وارد خبرگزاری شده و از پشت یقه مدیر خبرگزاری را مانند گربه گرفته و با لگد او را از محل کارش بیرون می اندازد!

نقد فیلم هرماس

عامل تأثیرگذار برای تماشای فیلم؟

پاسخ به این سوال می تواند جایزه پولیتزر به همراه داشته باشد!

حرف آخر:

«هرماس» حتی با آثار آماتور آموزشگاهی هم توان رقابت ندارد. اثری که بزرگ ترین تاسف برای آن حضور بازیگران پیشکسوتی است که برای امرار معاش مجبور به حضور در این بنجل تمام عیار شده اند!

 

 

منتقد: میثم کریمی

این مطلب به‌صورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می‌گردد.

به صفحه اینستاگرام مووی مگ بپیوندید