نقد فیلم سیاه باز

کسی در فیلم حضور دارد من بشناسم؟

سام قریبیان، پسر فرامرز قریبیان که او را در آثاری همچون «360 درجه» به یاد داریم، بازیگر نقش اصلی فیلم است. افسانه بایگان، بازیگر پیشکسوت سینمای ایران نیز یکی از بازیگران فیلم است. مهدی کوشکی هم که در چند سال اخیر اغلب او را با حواشی فضای مجازی به یاد می آوریم هم در فیلم حضور دارد.

داستان فیلم درباره چیست؟

مرد میانسالی (سام قریبیان) ناخواسته مرتکب تصادف با زنی سالخورده می شود و زمانی که او را به منزل می رساند با اتفاقات عجیبی مواجه می شود که..

کارگردان کیست؟

حمید همتی که پیش از این در چندین فیلم سینمایی از جمله «اخلاقتو خوب کن» و «قفس طلایی» به عنوان دستیار کارگردان و برنامه ریز حضور داشته است. «سیاه باز» اولین فیلم سینمایی همتی در مقام کارگردان به شمار می رود.

نکات مثبت فیلم؟

ایجاد موقعیت شغلی برای عوامل پشت صحنه.

نقد فیلم سیاه باز

نکات منفی فیلم؟

فیلمنامه «سیاه باز» شبیه به آثار آماتوری آموزشگاهی به نگارش درآمده. فیلمنامه ای که می خواهد تعلیق ایجاد کند اما ناخواسته تبدیل به فیلمی شده که هر سکانس آن از سکانس قبل بدتر است!

بحران فیلم براساس مجموعه ای از اقدامات بی سر و ته در دقایق ابتدایی فیلم شکل می گیرد. فردی با موقعیت شغلی مناسبت و پرستیژ خاص، که به یکباره از دیوار خانه ای ناشناس بالا می رود و حتی برای یک لحظه هم فکر نمی کند که گزینه های بهتری برای رساندن پیرزن به منزل وجود دارد!

فیلمبرداری در «سیاه باز» عجیب و غریب است. دوربین ثابتی که از همان سکانس ابتدایی فیلم در مکان اشتباهی قرار می گیرد و تا انتهای فیلم نیز همان اشتباه را تکرار می کند.

به نظرم می رسد بازیگران برای انجام بازی های بد در فیلم قصد سبقت گرفتن از یکدیگر را داشته اند! تمام بازیگران «سیاه باز» یکی از بدترین بازی های خود را در در کارنامه هنری شان ثبت کرده اند که در این میان وضعیت افسانه بایگان از بقیه بدتر است!

(خطر لو رفتن داستان) غافلگیری انتهایی فیلم به جای اینکه ضربه اساسی به ذهن تماشاگر وارد کند، یک موقعیت کمیک تمام عیار است! آن خنده انتهایی شخصیت اصلی فیلم نیز این موقعیت را کمیک تر کرده است!  

(خطر لو رفتن داستان) پس از تماشای غافلگیری نهایی فیلم، زمانی که به میانه فیلم باز می گردیم، موقعیت هایی را می بینیم که شخصیت اصلی داستان در آن حضور ندارد اما طلبکارها در حال نقش بازی کردن برای هم هستند؛ مانند سکانس پیک پیتزایی!

نقد فیلم سیاه باز

عامل تأثیرگذار برای تماشای فیلم؟

هیچ!

حرف آخر:

«سیاه باز» هیچ نشانی از یک اثر سینمایی ندارد و حتی در شرایطی که آن را به عنوان اثری تجربی هم ببینیم، ضعیف و فراموش شدنی است. فیلم نه تنها نمی تواند تعلیقی ایجاد کند، بلکه حتی در بازی گرفتن از بازیگرانش نیز ناتوان بوده است. «سیاه باز» از فیلمنامه و کارگردانی گرفته تا بازیگری و فیلمبرداری، یک ویرانه تمام عیار است که به سختی می توان آن را تا انتها تماشا کرد!

 

منتقد: میثم کریمی

این مطلب به‌صورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می‌گردد.

به صفحه اینستاگرام مووی مگ بپیوندید