ph3142314411422

کسی در فیلم حضور دارد که من بشناسم؟

تام هاردی که این روزها تبدیل به ستاره سینمای هالیوود شده، بازیگر دو نقش رونالد و رگی است. تارون اگرتون هم که امسال فیلم موفق « کینگزمن » را بر پرده سینماها داشت، دیگر بازیگر فیلم است. اِمیلی برونینگ هم در فیلم حضور دارد. بازیگری که چند سال پیش با فیلم « مشت کوبنده » این شائبه را بوجود آورد که قرار است شاهد ظهور ستاره ای در سینما باشیم اما هرگز بازیگر مطرحی نشد.

داستان فیلم درباره چیست ؟

رونالد و رگی ( هر دو با بازی تام هاردی ) برادران دوقلویی هستند که در دهه ی 60 در انگلستان به انجام زورگویی و اعمال گانگستری مشهور بودند. این دو به زودی موفق می شوند تا دامنه فعالیت هایشان را گسترش دهند و...

کارگردان کیست ؟      

برایان هلگلند که فیلمنامه نویس مشهوری است و برای نگارش فیلمنامه « محرمانه لس آنجلس » موفق به دریافت جایزه اسکار نیز شده است. اما هلگلند در جایگاه کارگردان چندان موفقی نبوده و آخرین ساخته اش هم یک فیلم بیسبالی به اسم « 42 » بوده است.

خانواده ها در هنگام تماشای فیلم باید به چه نکاتی توجه نمایند؟

»افسانه » اثر بسیار خشنی هست و اصلا مناسب افراد کم سن و سال نیست

افسانه - Legend.

نکات مثبت فیلم ؟

بازی تام هاردی در دو نقش متفاوت برگ برنده فیلم است. هاردی مخصوصا در نماهای بلندِ فیلم موفق شده بازه ای از رفتارهای متفاوت اعم از عصبانیت و دستپاچگی را به صورت همزمان به نمایش بگذارد و بار دیگر ثابت کند که یکی از تواناترین بازیگران حال حاضر هالیوود به شمار می رود. هاردی در این فیلم به نوعی شباهت هایی هم به مارلون براندو پیدا کرده!

فیلم نماهای بلند هوشمندانه ای دارد که تماشایش خالی از لطف نیست.نماهایی که در بخش دکوپاژ و طراحی صحنه می توانند حرفهای زیادی برای گفتن داشته باشند.

نکات منفی فیلم ؟

اگرچه « افسانه » بر بازی تام هاردی استوار است اما ایده استفاده همزمان از وی در دو نقش، بهرحال باعث برهم خوردن تمرکز مخاطب می شود. اینکه نماها با در نظر گرفتن عدم تداخل این دو در موقعیت های یکدیگر شکل گرفته باشد و محدودیت های دیگر، باعث شده تا مخاطب حواسش خیلی معطوف به داستان نباشد و دائم به دنبال یافتن ایرادات احتمالی از تداخل این دو با یکدیگر داشته باشد!

فیلمنامه « افسانه » تلاش عجیبی برای انسانیت بخشیدن به دو برادر گنگستر خطرناک و بی رحم کرای دارد. این نکته که این افراد در خلوت خودشان شاید آدمهای احساساتی هم بوده اند قابل درک است اما فیلم تلاش دارد تا از آنها شخصیت های موجه و دوست داشتنی بسازد که مخاطب هم آنان را دوست داشته باشد. این می تواند یک الگوی ناخوشایند به نظر برسد.

به جز دو برادر اصلی، شخصیت های فرعی گسترش پیدا نمی کنند. فرانسس با بازی اِمیلی برونینگ یکی از این شخصیت هاست که حضورش در فیلم فقط گهگاهی بُعد احساسی به داستان می دهد اما کارکرد دیگری ندارد. در واقع می توان گفت فیلم به حدی متمرکز بر دو شخصیت اصلی اش شده که باقی شخصیت های داستان را به حال خودشان رها کرده است

افسانه - Legend.

حرف آخر :

« افسانه » اثری معمولی است که بهترین دلیل تماشای آن می تواند بازی تام هاردی باشد. چناچه هاردی از فیلم حذف شود، فیلم به اثری به مراتب معمولی تر تبدیل می شود. « افسانه » نمی تواند اثر شایسته ای برای به تصویر کشیدن داستان دو گنگستر مشهور انگلیسی در دهه ی 60 باشد اما می تواند به مخاطبش ثابت کند که تام هاردی بازیگر با استعدادی است!

 

منتقد: میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به کانال رسمی مووی مگ در تلگرام بپیوندید!