image 13960804769 17223178 33422129971

کسی در فیلم حضور دارد  که من بشناسم؟

جکی چان که نیاز به معرفی ندارد. پیرس برازنان هم که جیمز باند سابق سینما بوده ، دیگر بازیگر فیلم به شمار می رود.

داستان فیلم درباره چیست ؟

کوآن ( جکی چان ) پس از اینکه دخترش طی یک حادثه تروریستی کشته می شود، تصمیم می گیرد هرطور که شده قاتلین را یافته و انتقام دخترش را از آنان بگیرد اما...

کارگردان کیست؟         

مارتین کمپل که کارگردان آثار اکشن مطرح هالیوودی نظیر « چشم طلایی » و « کازینو رویال » بوده که هر دوی این آثار مربوط به شخصیت جیمز باند می باشد. البته کمپل کارگردانی فیلم درب و داغان « فانوس سبز » را هم در کارنامه اش ثبت کرده.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9016/The_Foreigner/thumbs/phoca_thumb_l_6.jpg

خانواده ها در هنگام تماشای فیلم باید به چه نکاتی توجه نمایند؟

« بیگانه » اثر خشنی است و صحنه های جنسی هم در آن پیدا می شود. پس بهتر است که افراد کم سن و سال به تماشای آن ننشینند.

نکات مثبت فیلم ؟

مشخصاً مهمترین ویژگی مثبت فیلم جکی چان است که حتی در یک اثر تیره و تار مثل « بیگانه » هم می تواند توجه تماشاگر را به خود جلب نماید. با اینکه در « بیگانه » کوچکترین اثری از کمدی نیست، اما چان به خوبی توانسته از پس ایفای شخصیتی سرشار از بحران و خشم برآید و ثابت کند که ظرفیت های بیشتری در بازیگری دارد.

ضرباهنگ فیلم و صحنه های اکشن به لطف حضور جکی چان، از اجرای مناسبی برخوردار است و مخاطبش را سرگرم می کند. شاید تنها مزیت تفاوت آثار سبک " تریلر " با « بیگانه » در قهرمان داستان است که در اینجا به واسطه حضور چان، ما موقعیت هایی را می بینیم که خود او مبتکر آن بوده و صاحب ایده است.

نکات منفی فیلم ؟

تکلیف این نوع آثار با خودشان مشخص هست و نمی توان این مورد را ایراد مشخصی محسوب کرد اما عدم نوآوری و خلاقیت در روایت شاید یک نکته منفی برای این فیلم محسوب شود. « بیگانه » از ابتدا تا انتها براساس فرمول آثار تریلر انتقام جویانه پیش می رود.

فیلمنامه اثر بجای پرداختن به قهرمان داستان، گاهی از مسیر خود منحرف می شود و سراغ ناکجا آباد می رود. شاید اگر داستان سرراست تر از این می بود، می شد اثر سرگرم کننده تر و یکدست تر باشد.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9016/The_Foreigner/thumbs/phoca_thumb_l_2.jpg

حرف آخر :        

همانطور که گفتم، تکلیف آثاری شبیه به « بیگانه » با خودشان مشخص است. قهرمان زخم خورده به انتقام برخاسته و تا عامل را نیابد، آرام نمی نشیند. داستان کلاسیک است و نقطه اوج و فرود داستان مشخص. تنها ستاره های فیلم هستند که تعیین کنده میزان سرگرم بودن داستان هستند که در اینجا جکی چان و پیرس برازنان کارشان را به خوبی انجام داده اند. « بیگانه » اثر ماندگاری نیست اما برای یکبار تماشا شاید گزینه بدی نباشد.

 

منتقد: میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

بیگانه : foru3denf3The Foreigner

کارگردان : Martin Campbell

فیلمنامه : David Marconi

بازیگران :

Jackie Chan...Quan Ngoc Minh

Katie Leung...Fan

Rufus Jones...Ian Wood

Mark Tandy...Simpson

ژانر : اکشن

رده سنی :  R ( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

زمان : 114 دقیقه