ارتقاء  (Upgrade)

کسی در فیلم حضور دارد  که من بشناسم؟

لوگان مارشال گرین که احتمالاً او را با فیلم « پرومتئوس » به یاد خواهید آورد، بازیگر نقش اصلی فیلم است. باقی بازیگران فیلم را هم بعید می دانم بشناسید!

داستان فیلم درباره چیست ؟

گری ( لوگان مارشال گرین ) و همسرش زندگی خوب و خوشی دارند تا اینکه طی یک اتفاق گری فلج می شود اما یک راه برای بازگشت به حالت عادتی دارد و....

کارگردان کیست؟         

لی وانل که او را نه به عنوان کارگردان ، بلکه به عنوان بازیگر فیلمهای ترسناک و مخصوصاً سریال « Insidious » به خاطر می آوریم. « ارتقاء » دومین فیلم این بازیگر در مقام کارگردان محسوب می شود.

upgrade 124969 1.022324

خانواده ها در هنگام تماشای فیلم باید به چه نکاتی توجه نمایند؟

فیلم مبارزه های خشونت آمیزی دارد و در ابتدای فیلم هم امور زناشویی به چشم می خورد. روی هم رفته « ارتقاء » مناسب افراد کم سن و سال نیست.

نکات مثبت فیلم ؟

ایده مرکزی فیلم اگرچه برگرفته از چند اثر از جمله « مرد شش میلیون دلاری » و » پلیس آهنی » است، اما در نهایت راه خود را پیش می گیرد و داستان خود را روایت می کند که برای یک اثر تخیلی نکته مثبتی است.

« ارتقاء » با بودجه محدود ساخته شده اما اکشن نسبتاً قانع کننده ای دارد که به واسطه تکنیک های تصویربرداری توانسته ضعف طراحی را تا حد زیادی بپوشاند.

پایان بندی فیلم غافلگیر کننده است و اجرای آن اگرچه می توانست خیلی بهتر از این باشد، اما با اینحال هنوز هم ذهن تماشاگر را به خود مشغول می کند. این اتفاق یعنی اینکه سازندگان «ارتقاء » توانسته اند کار خود را به نحو احسن انجام دهند.

upgrade 124969 1.02232

نکات منفی فیلم ؟

مانند اغلب آثار علمی - تخیلی، « ارتقاء » نیز از حفره های متعدد فیلمنامه رنج می برد که منطق فیلم را زیر سوال می برند.

معمولاً هر قطعه الکترونیکی کنترل شونده ای یک ریموت پاور خاموش از راه دور دارد تا در مواقع اضطراری دردسر آفرینی نکند اما در فیلم آدمها مدت زمان زیادی دور خود می چرخند فقط به این جهت که یکی نیست که آن دکمه پاور را بزند!

در فیلم خالقی وجود دارد که ظاهراً نابغه و کاربلد است اما در دقایق پایانی به یکباره نادان مطلق می گردد!

انتخاب بازیگران و در راس آنها لوگان مارشال گرین در نقش اصلی، انتخاب های ناامید کننده ای بوده است. به نظر نمی رسد که مارشال گرین هنوز به مرحله ای رسیده که بتواند نقشی چالش برانگیز را به خوبی ایفا نماید.

عامل تاثیرگذار برای تماشای فیلم:

عاملی که محرک تماشای فیلم باشد وجود ندارد مگر اینکه بدانید فیلم علمی- تخیلی هست و به همین جهت به تماشای آن بنشینید.

upgrade 1249609 1.0223

حرف آخر :        

« ارتقاء » اثر کوچک و جمع و جوری هست که تماشای آن تجربه بدی نیست و می تواند تماشاگر را راضی کند. نباید انتظار زیادی از فیلم داشت چراکه بودجه آن بسیار محدود بوده و همین محدودیت ها باعث شده تا دنیای فیلم کوچکتر از آنچه که نیاز بوده باشد. ایده مرکزی فیلم اصلی ترین جذابیت آن را تشکیل می دهد و البته پایان بندی که می تواند تاثیرگذار باشد.

 

منتقد: میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

ارتقاء  (Upgrade)upgrade 124969 1.022323

کارگردان : Leigh Whannell

فیلمنامه : Leigh Whannell

بازیگران :

Tiffany Haddish...Carrie

Kevin Hart...Teddy Walker

Taran Killam...Stewart

Romany Malco...Jaylen

ژانر : اکشن

رده سنی :  R ( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

زمان : 100 دقیقه