جمع کننده مالیات  (The Tax Collector)

کسی در فیلم حضور دارد  که من بشناسم؟

شیا لبوف که او را اغلب با سری فیلمهای « ترنسفورمرز » به یاد می آورند، بازیگر نقش مکمل فیلم است. باقی بازیگران را بعید می دانم که بشناسید!

داستان فیلم درباره چیست ؟

دیوید و کریپر از کسب و کار افراد لاتین تبار لس آنجلس مالیت یا همان پول زور دریافت می کنند تا اینکه به شخصیتی به نام کانخو می رسند که خیلی رغبتی به پرداخت پول زور ندارد و...

کارگردان کیست ؟        

دیوید آیر که کماکان مسیری سینوسی را در فیلمسازی تجربه می کند. در کارنامه آیر آثار تحسین شده ای همچون « Fury » و « End of Watch » به چشم می خورد اما در عین حال « جوخه انتحار » و « Bright » هم ساخته های اوست. به نظر می رسد که « جمع کننده مالیات » را باید در رده آثار ضعیف او قرار دهیم.

خانواده ها در هنگام تماشای فیلم باید به چه نکاتی توجه نمایند؟

هیچ چیز در مورد « جمع کننده مالیات » مناسب افراد کم سن و سال نیست. فیلم سراسر خشونت است و بهتر است به دنبال گزینه بهتری برای فرزندانتان باشید!

جمع کننده مالیات  (The Tax Collector)

نکات مثبت فیلم ؟

فیلم یک سکانس کوتاه دارد که در آن دستیار کانخو در تخت خواب در حال مشت و مال اوست و کانخو هم بی خود و بی جهت در حال تایپ کردن کلماتی نامفهوم بر روی کیبورد است و خیلی جدی به صفحه مانیتور چشم دوخته! این سکانس می تواند به حدی لبخند به لبانتان بیاورد که روزتان ساخته شود!

نکات منفی فیلم ؟

تکلیف فیلمنامه با خودش مشخص نیست. قصه گاهی به وفاداری اشاره می کند، گاهی به انتقام و گاهی معنای زندگی و در کل، هرچیز که در آن مقطع نویسنده به آن فکر می کرده!

شخصیت منفی فیلم به نام " کانخو " یک کاریکاتور تمام عیار از یک خلافکار است! شخصیتی که نمونه مشابه آن را در بازیهای کامپیوتری بارها دیده ایم اما سالهاست که در سینما منقرض شده اند!

شخصیت پردازی در « جمع کننده مالیات » در حد و اندازه فاجعه باقی می ماند. رابطه دیوید و پدرش قطعاً می تواند لحظات مفرحی برای تماشاگران به ارمغان بیاورد.

« جمع کننده مالیات » فاقد جلوه های ویژه است اما در لحظاتی که چند شلیک و انفجار صورت می گیرد، سطح کیفیت آتش گلوله ها و انفجارها حتی از یک فیلم آماتور هم پائین تر است!

بازی بابی سوتو در نقش اصلی هم در نوع خودش جالب است. سکانس عصبانی شدن او در ماشین هنگام تماشای شکنجه دوستش، عیار بازیگری او را مشخص می کند!

سکانس آخر فیلم و صحبت پدر و پسر یک میخ محکم و ضخیم به تابوت « جمع کننده مالیات » است!  

جمع کننده مالیات  (The Tax Collector)

حرف آخر :

همانطور که اشاره شد، « جمع کننده مالیات » در کارنامه سینوسی فیلمسازش در رده آثار ضعیف دسته بندی خواهد شد. اثری کلیشه ای با خشونت اغراق شده که از نیمه قصه به بعد حتی به کمدی نیز گرایش پیدا می کند و سکانس تقابل نهایی فیلم نیز اوج شاهکار سازنده محسوب می شود!

 

منتقد: میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

 

جمع کننده مالیات  (The Tax Collector)جمع کننده مالیات  (The Tax Collector)

کارگردان : David Ayer

فیلمنامه : David Ayer

بازیگران :

Bobby Soto...David

Cinthya Carmona...Alexis

Shia LaBeouf....Creeper

Jose Conejo Martin...Conejo

و...

ژانر : اکشن

زمان : 95 دقیقه