آمونیت (Ammonite)

کسی در فیلم حضور دارد  که من بشناسم؟

کیت وینسلت که از شناخته شده ترین چهره های سینماست، بازیگر نقش اصلی فیلم است. سیرشا رونان هم که در سال های اخیر پرکار و موفق بوده و اغلب او را با « لیدی بیرد » به یاد می آورند، دیگر بازیگر مشهور فیلم است.

داستان فیلم درباره چیست ؟

مری انینگ ( کیت وینسلت ) فسیل شناسی که در منطقه لایم زندگی می کند. او در طی فعالیت در این منطقه مجبور می شود از همسرِ مرد ثروتمندی به نام شارلوت ( سیرشا رونان ) مراقبت کند و این اتفاق سرآغاز ارتباط عاطفی میان این دو است.

کارگردان کیست ؟        

فرانسیس لی که فیلم قبلی اش به نام « God's Own Country » در سال 2017 نیز درباره همجنگسرایان مرد بوده است.

خانواده ها در هنگام تماشای فیلم باید به چه نکاتی توجه نمایند؟

حضور کیت وینسلت در یک فیلم سینمایی بصورت پیش فرض باید خانواده ها را نگران نماید و در اینجا هم نگرانی درست و به جاست؛ فیلم برای افراد کم سن و سال مناسب نیست.  

آمونیت (Ammonite)

نکات مثبت فیلم ؟

بازی کیت وینسلت و سیرشا رونان، مهمترین نکته مثبت فیلم است. بازی وینسلت در نقش مری محکم و تاثیرگذار است و بهترین دلیل برای تماشای فیلم.

فیلمبرداری « آمونیت » تماشایی است.

نکات منفی فیلم ؟

شکل گرفتن رابطه بین مری و شارلوت ناگهانی است. فیلم تلاش زیادی انجام می دهد تا روند شکل گیری این رابطه منطقی جلوه نماید اما در نهایت نتوانسته به نقطه باورپذیری برسد.

شخصیت پردازی ها نیز در « آمونیت » ضعف دارد. در فیلم هیچ اشاره ای به گذشته مری نمی شود و این در حالی است که این شخصیت از لحاظ روحی ویژگی های منحصر به فردی دارد که نیازمند واکاوی گذشته اوست.

شارلوت نیز وضعیت مشابهی دارد. در ابتدای فیلم او را مالیخولیایی توصیف می کنند و در میانه فیلم طی شدن روند سیر منطقی تحول، تغییر وضعیت داده و بهبود می یابد. اینکه چه اتفاق ویژه ای بین او و مری رخ داده که بیماری او ناگهان درمان می شود، نکته ای است که فیلم نمی تواند به آن پاسخ دهد.

عامل تاثیرگذار برای تماشای فیلم؟

بازی کیت وینسل تو سیرشا رونان.

آمونیت (Ammonite)

حرف آخر :

بزرگترین ضعف « آمونیت » رویکرد سازندگانش است. اینکه آیا باید به شخصیت علمی مری انینگ که در تاریخ بریتانیا مورد احترام است پرداخت شود یا روایت های تایید نشده از همجنسگرا بودن او؟ انتخاب سازندگان مورد دوم بوده است. علی رغم دستاوردهای بزرگ این فسیل شناس بریتانیایی، فیلم هیچ توجهی به آن نداشته و بر روابط عاطفی همجنسگرایانه تاکید کرده است که از جنبه تاریخی فاقد اعتبار است. « آمونیت » در نهایت یک نسخه ضعیف تر شده از فیلم « پرتره بانویی در آتش » است.

 

منتقد: میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

آمونیت (Ammonite)آمونیت (Ammonite)

کارگردان : Francis Lee

فیلمنامه : Francis Lee

بازیگران :

Kate Winslet...Mary Anning

Saoirse Ronan...Charlotte Murchison

Gemma Jones...Molly Anning

Fiona Shaw...Elizabeth Philpot

ژانر : درام

زمان : 120 دقیقه

رده سنی : R ( مناسب برای افراد بالای 17 سال)