نقد فیلم Old

کسی در فیلم حضور دارد که من بشناسم؟

گائل گارسیا برنال، ستاره فیلم‌های «خاطرات موتورسیکلت» و «موزارت در جنگل»، بازیگر فیلم است ویکی کریپس هم که احتمالاً او را با فیلم «رشته خیال» به یاد خواهید آورد، دیگر بازیگر فیلم است. اگر فیلم «افسانه شوالیه» را هم به‌خاطر بیاورید، می‌توانید بازیگر آن یعنی روفوس سول را هم در فیلم ببینید. آلکس ولف هم که اخیراً فیلم «خوک» را از او دیده بودیم، دیگر بازیگر فیلم است.

داستان فیلم درباره چیست؟

یک خانواده در حین گذراندن تعطیلات زمانی که به یک ساحل می‌رسند، متوجه می‌شوند که زمان در این ساحل متفاوت پیش می‌رود و آن‌ها به‌سرعت در حال پیر شدن هستند اما ...

کارگردان کیست؟  

ام نایت شیامالان که سازنده آثار دلهره‌آور شاخصی همچون «حس ششم» و «دهکده» بوده است. آخرین فیلم شیامالان «Glass» نام داشت که در سال 2019 اکران شد.

خانواده‌ها در هنگام تماشای فیلم باید به چه نکاتی توجه نمایند؟

فیلم پر از خشونت و خشم است و مناسب افراد کم‌سن‌وسال نیست.

نقد فیلم Old

نکات مثبت فیلم؟

مانند اغلب آثار شیامالان، ایده اولیه فیلم درخشان است.

شاید درس‌های اخلاقی آقای شیامالان بتواند بر زندگی شما تأثیر بگذارد تا قدر لحظاتتان را بیشتر بدانید!

نکات منفی فیلم؟

فیلمنامه «Old» یک ویرانه تمام‌عیار است. فیلمنامه اثر مانند فردی است که گره‌ای کور بر پارچه می‌زند اما دیگر توان بازکردن آن را ندارد!

شیامالان پس از اینکه داستان تخیلی‌اش را برای مخاطب بازگو می‌کند، دیگر برنامه‌ای برای بسط آن ندارد. رویکرد کارگردان تنها ارائه درس‌های اخلاقی به مخاطب بوده است!

بازی بازیگران فیلم بد و ناامیدکننده است.

فیلم‌برداری اثر به‌جای اینکه تنش را به مخاطب انتقال دهد، تبدیل به سوهان اعصاب مخاطب شده و جالب اینکه این فیلم‌برداری عجیب باعث شده تا بسیاری از جزئیات مهم صحنه از دست برود!

پایان‌بندی فیلم به‌شدت ناامیدکننده و در راستای قصه ناقص فیلم است. پایان‌بندی سرهم بندی شده و نم پس داده‌ای که بیشتر شبیه آثار دهه نودی است!

نقد فیلم Old

عامل تأثیرگذار برای تماشای فیلم؟

اینکه شیامالان کارگردان فیلم است.

حرف آخر:           

متأسفانه مسیر سینوسی شیامالان در عرصه فیلمسازی ادامه دارد. کارگردانی که با ساخت آثار تحسین شده‌ای همچون «حس ششم» طرف‌داران متعصبی پیدا کرد اما پس از آن به حدی در عرصه فیلمسازی با فراز و نشیب همراه بود که همان طرف‌داران هم رفته‌رفته از او ناامید شدند. «Old» نیز تازه‌ترین تجربه نزولی این کارگردان در عرصه فیلمسازی به شمار می‌رود.

 

 

منتقد: میثم کریمی

این مطلب به‌صورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می‌گردد.

به صفحه اینستاگرام مووی مگ بپیوندید