rezhdh2ds

علیرضا تابش، مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی در روزهای گذشته در مصاحبه ای درباره اکران آثار مربوط به کودک و نوجوانان در سینما عنوان کرد : « «شورای تخصصی سینمای کودک در بنیاد فارابی تشکیل شده؛ در طرح جامع سینما که توسط سازمان سینمایی وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی تدوین شده طى یک برنامه بلند مدت به سینمای کودک توجه ویژه‌ای خواهد شد. قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی مسئولیت سینمای کودک و نوجوان را عهده دار شده است. این نشان می‌دهد که همه ما در این بخش مصمم هستیم که به توسعه و ارتقاى سینمای کودک و نوجوان کمک کنیم. اکران بحث بسیار مهمی در سینمای کودک و نوجوان است. تبلیغات و شیوه معرفی فیلم‌ها نیز بسیار اهمیت دارد. متاسفانه برخى از دست اندرکاران در سینما به این موضوع توجه ندارند و فیلم ها در اکران ضربه می خورند. نکته دیگر این است که که مشوق هاى حمایتى را برای تهیه کنندگان سینما در نظر گرفته ایم. تهیه‌کنندگانی که بتوانند یک فیلم اولی را در سینماى کودک حمایت کنند تا اولین فیلمشان را در حوزه کودک و نوجوان بسازند بنیاد سینمایی فارابی آنها را حمایت خواهد کرد.»

اما حالا رضا آقایی ، یکی از فیلمسازانی که اثری در حوزه کودک و نوجوان ساخته و در پی اکران آن است، با انتشار متنی به این سخنان واکنش نشان داده است.

صحبت های این کارگردان را در ادامه می خوانید :

«در چند روز گذشته مصاحبه ای از آقای تابش خواندم مبنی بر اینکه از آثار ساخته شده در حوزه کودک حمایت خواهند کرد. بنده نیز شنیدن این خبر خوشحال شدم با این حیال که این حمایت شامل حال بنده نیز خواهد شد زمانی که به فارابی مراجعه کردم، پس از از جلسه ای ۵ دقیقه ای متوجه شدم که فیلم من شامل این حمایت نخواهد بود.

 تنها نکته ای که برایم جالب است ابنکه فیلم بنده چون زمان دریافت مجوز ساخت بنا به دلایلی مجوز ویدییویی دریافت کرده، اکنون شامل حمایت های فارابی نخواهد شد.

چند سوال ذهنم را درگیر کرده و آن اینکه امروز معیار حمایت به چه شکلی انجام می شود؟ جالب ترین بخش ماجرا اینجاست که امروزه در سینمای کودک، کدامیک از آثار ما در جشنواره ها مورد درخشش قرار می گیرند؟

دوست دارم متولیان هنر و به خصوص فیلم کودک، کمی به این نکته بیندیشند که معیار حمایت امروزه شان چیست ؟

فیلمساز مستقلی که کل دارایی خود را صرف ساخت فیلمی کرده که در اولین حضورش در جشنواره داخلی کاندید بهترین کارگردانی و کاندید بهترین دستاورد هنری شده، ایا مستحق حمایت نیست؟

فیلم مستقلی که در اولین جشنواره خارجی پذیرفته شده باز هم مستحق حمایت نیست؟

کدام فیلمساز ما امروزحتی با حمایت ارگان دولتی دست به ریسک میزند که در ژانر کودک فیلم بسازد ؟

اکنون که ما این ریسک را پذیرفته ایم و فیلمی ارزشی نه تجاری ساخته ایم و نیاز به حمایت داریم آیا نباید حمایت شویم؟

سوال من این است شما که از سینمای کودک حمایت می کنید ارزش فروش فیلم معیار شماست یا ارزش انسانی که در فیلم اشاره میشود؟

امروز به این نتیجه رسیدم که میزان فروش فیلم و بازگشت مالی فیلم نزد مدیران ما خیلی مهمتر از ارزش خود فیلم می باشد.

در نهایت اینکه من باید از صفر شروع کنم. باید دنبال تبدیل فیلم خود از ویدیو به سینمایی باشم. این آخرین پیشنهادی است که به بنده ارائه شد که باز آن هم هفت خوان رستم خواهد بود.

ناخوداگاه به یاد فیلم « خانه دوست کجاست » مرحوم کیارستمی افتادم که اگر امروز فیلم را میساخت قطعا تلاش نمیکرد مشق همکلاسی رابرایش برساند چون امروزه ارزش فروش فیلم از ارزش انسانی آن بالاتر است. »