image 13970412911 2453058973627

تابناک نوشت : برخی سینماگران به جای فعالیت‌های تخصصی‌شان، بخشی از منابع عمومی را که برای تولید آثار سینمایی در اختیار گرفته‌اند، به خرید ارز اختصاص داده‌اند؛ اقدامی که دقیقاً مشخص نیست با هدف استفاده شخصی صورت پذیرفته یا در راستای سوداگری صورت پذیرفته، ولی با توجه به آنکه به نظر می‌رسد در این مسیر از بخشی از منابع عمومی تخصیص یافته برای سینما استفاده شده باشد، حرکتی قابل تأمل است.

برخی سینماگران نیز سراغ بازار ارز رفته‌اند و بخشی از منابعی که در اختیار داشته‌اند، به دلار و یورو تبدیل کرده‌اند.

برخی از این سینماگران رقم‌هایی را از دو مجموعه سرمایه گذار در حوزه سینما برای ساخت فیلم‌های سینمایی دریافت کردند. فرآیند تخصیص اعتبارات به صورت قانونمند انجام شده اما پس از آن، سینماگران به جای آنکه مستقیم سراغ تولید بروند، در قالب یک پیش تولید طولانی کار را به تأخیر انداخته‌اند و یا اساساً روند تولید را در پیش نگرفته‌اند و این روزها استراحت می‌کنند!

این گروه ترجیح داده‌اند، ارزش منابع در اختیارشان -اعم از منابع عمومی یا منابع خصوصی- را در این فرآیند حفظ کنند و سپس با تبدیل ارز به ریال، تولید فیلم‌هایشان را در نیمه دوم سال کلید بزنند.

البته با توجه به اینکه بسیاری از سینماگران، شهروندی دیگر کشورها را دارند و یا فرزندان‌شان در کشورهای غربی تحصیل می‌کنند، ممکن است این اقدام در راستای تأمین هزینه‌های خود و اعضای خانواده‌شان در غرب باشد؛ اما در هر حال چنین تحرکاتی از جانب برخی سینماگران در این مقطع ـ آن هم پس از شعارهای برخی از آنها درباره لزوم عدم خرید ارز و طلا ـ شایسته نیست.

در ماه‌های اخیر برخی سلبریتی‌ها از کمپین علی کریمی برای نخریدن یک ماهه ارز، دلار و خودرو در راستای کاهش قیمت‌ها حمایت کرده بودند و متأسفانه بر اساس اطلاعات «تابناک» برخی از اشخاصی که پست علی کریمی را به اشتراک گذاشته و بر لزوم اتحاد برای کنترل بازار تأکید کرده بودند، تلاش نمودند از بازار جا نمانند و جزو خریداران ارز هستند و ظاهراً قلباً اعتقادی به حرکت این فوتبالیست ایرانی نداشتند!