4a4834f7 9ee0 436f bb14 a41f25077ec92

حق پخش فیلم «سه رخ» ساخته جدید جعفر پناهی در سینماهای امریکا به کمپانی «کینو لوربر» رسید. این درام ایرانی نخستین بار در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن 2018 روی پرده رفت و در غیاب پناهی جایزه بهترین فیلمنامه را به خود اختصاص داد. کینو لوربر «سه رخ» را از مارس 2019 در سینماهای امریکا خواهد کرد و پیش از آن، ساخته پناهی در جشنواره فیلم تورنتو که ماه آینده برگزار می‌شود اکران جهانی خواهد داشت.

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، کمپانی کینو لوربر پخش برخی از آثار پیشین کارگردان سرشناس ایران از جمله «تاکسی» را بر عهده داشته است. «تاکسی» در برلیناله 2015 روی پرده رفت و به عنوان بهترین فیلم جایزه خرس طلای جشنواره برلین را برای پناهی به ارمغان آورد. این کمپانی همچنین پخش دیگر ساخته بلند پناهی تحت عنوان «این یک فیلم نیست» را به انجام رسانده است. پناهی بخش‌هایی از این فیلم را با دوربین آیفون فیلمبرداری کرده است.

مانند «تاکسی»، کارگردان ایرانی در فیلم «سه رخ» هم مقابل دوربین ظاهر شده و در کنار بهناز جعفری بازی کرده است. آن دو عازم یکی از مناطق روستایی ایران می‌شوند و به این ترتیب، داستان «سه رخ» در قالب یک فیلم جاده‌ای شکل می‌گیرد. فیلمنامه تحسین شده «سه رخ» حاصل همکاری مشترک پناهی و نادر ساعی ور است.

ساخته پناهی واکنش تمجیدآمیز منتقدان را به دنبال داشته، از جمله منتقد هالیوود ریپورتر که «سه رخ» را تجلی «سینمای ایران در ناب‌ترین شکلش» توصیف کرده است.