18 8 26 153454photo 2018 08 26 15 34 023124

نشست خبری برنامه «خندوانه» صبح امروز با حضور خبرنگاران رسانه‌های مختلف برگزار شد. رامبد جوان در این نشست درباره حاشیه‌های فصل پنجم و برنامه‌های فصل آینده این برنامه صحبت کرد.

به گزارش مووی مگ به نقل از خبرآنلاین؛ خندوانه به پایان فصل پنجم خود نزدیک می شود. مستمرترین برنامه تلویزیون در زمینه سرگرمی و طنز که این روزها با برگزاری دومین دوره مسابقه استعدادیابی «خنداننده شو» بار دیگر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. در پایان فصل پنجم، سیدعلی احمدی تهیه کننده و رامبد جوان مجری و کارگردان این برنامه تلویزیونی در محل لوکیشن برنامه میزبان اهالی رسانه بودند تا به سوالات آنها پاسخ دهند.

سانسور و خط قرمزهای خندوانه

در ابتدای این نشست خبری، خبرنگار یکی از رسانه ها درباره اصلی‌ترین حاشیه این روزهای خندوانه پرسید. ماجرای ممیزی و خط قرمزهایی که عده ای معتقدند برای برنامه خندوانه سهل‌تر گرفته می شود. رامبد جوان در پاسخ به این سوال گفت: همه شبکه های تلویزیون قوانین کلی دارند. بعضی شبکه ها تعریف مشخص‌تری دارند و کارکرد و وظایف‌شان هم مشخص است. نسیم شبکه سرگرمی و کمدی است. قرار است شوخی های زیادی چه در برنامه های تولیدی و چه تامینی در آن دیده شود. اما از آنجایی که پنج فصل است خندوانه روی کمدی کار می کند، شاید خودش به یک تعریف جامع‌تری نسبت به برنامه های دیگر رسیده باشد. اگر شبکه یا برنامه‌ای فکر می کند دست خندوانه در شوخی بازتر است به همین دو مورد برمی گردد، یعنی اول کارکرد شبکه و دوم مستمر بودن خندوانه.

مجری و طراح برنامه خندوانه همچنین درباره این موضوع که کمدین های «خنداننده‌شو» اعتراضاتی به خط قرمزها داشتند با بیان اینکه اکثر این بچه ها در فضای مجازی کار می کردند و دستشان برای شوخی بازتر بوده گفت: «بچه های خنداننده‌شو مکانیسم تلویزیون را نمی شناسند که چون یک رسانه فراگیر است و با فضای مجازی فرق می کند، باید از جانب ما و خود تلویزیون مراقبت‌هایی روی شوخی های بچه ها شود.

احمدی تهیه‌کننده برنامه هم در تکمیل همین موضوع گفت: غیر از اینکه این بچه ها ممکن است با فضای رسانه آشنا نباشند، وقتی پایی رقابت در میان می آید فضا فرق می کند و این باعث می شود اعتراض ها بیشتر شود. ضمن اینکه در جریان پخش هم خیلی از خط قرمزها را جامعه مشخص می کند.

ماجرای اسپانسرینگ و پولی که از سپاه می آید!

در ادامه خبرنگاری درباره حاشیه های پرشمار خندوانه در فصل پنجم پرسید. از ماجرای ادعایی درباره اینکه رامبد جوان از سپاه پول گرفته تا دعوای این مجری با تهیه کننده سینما محمدحسین فرحبخش. احمدی تهیه کننده این فصل از خندوانه در پاسخ گفت: اینکه شما از پول های سپاه می گویید معلوم می شود فضای مجازی یک قدرت بزرگ و زیاد و بی قاعده ای پیدا کرده است. رسانه های حداقل نباید به موضوعات غیرمستندی که در این فضا منتشر می شود بپردازند و باید اتفاقا با انتشار آنها برخورد کنند. ما مشخصا چیزی به نام برآورد داریم. یک قیمت می دهیم، بررسی می شود، یک امکانات و بودجه ای براساس آن در اختیار ما قرار می گیرد. در حقیقت ما یک پیمانکار فرهنگی محسوب می شود. اسپانسرها هم با صداوسیما قرارداد دارند و اگر مثلا گویشی درباره مدرسه صبح رویش می گوییم از ما می پرسند که با اجازه چه کسی درباره این موضوع گفتید و ما مثلا سند ارائه می دهیم که در فلان برنامه در فلان فصل یک بار به این موضوع پرداختیم  وحالا این موضوع را تکمیلی درباره آن گفتیم. این مکانیزم ها آنقدر دقیق و منضبط است که راهکاری برای تخطی از آن وجود ندارد.

رامبد جوان هم در ادامه همین موضوع گفت: اصلا چرا باید سپاه به خندوانه پول بدهد، مگر خندوانه بودجه و اسپانسر ندارد؟ مثل ماجرایی که می گفتند عموی من سپاهی است، عموی من در سن خیلی بالا چند سال پیش خارج از کشور مرحوم شدند. یا اینکه گفتند یک پاساژ را در تبریز بالا کشیدیم! چرا هیچ کس از تبریز نگفته که اینها ما را بدبخت کردند؟ ما گانگستر نیستیم برنامه سازیم. من اگر پولی بتوانم دربیاورم یا درمی آورم باز در همین حرفه خرج می کنم. ما امسال با بودجه هایی که توانستیم تامین کنیم سه فیلم ساختیم که از طرف ما که سال ها نمی توانستیم فیلم بسازیم خیلی اتفاق باحالی است. یعنی سه گروه در این سینما سر کار آمدند. خندوانه کار خیلی پرزحمتی است قطعا برای ما راحت تر بود که می رفتیم سریال شبکه نمایش خانگی می ساختیم. پول راحت تری به دست می آمد و زمان کمتری مصرف می شد.

مجری خندوانه همچنین در ادامه درباره دلیل اینکه خندوانه این همه حاشیه دارد هم گفت: من می توانم خوشم نیاید که یک برنامه اینقدر خوب کار کند.  می توانند حسودی کنند. یک برنامه ساز می تواند در تلویزیون به این فکر کند که برنامه ای بسازد که نمی تواند اسپانسر بگیرد و تازه بعد از اینکه اسپانسر می گیرد برنامه اش دیده نمی شود و بازخواست می شود. اولین چیزی که حال این فرد را بد می کند این است که خندوانه برای تلویزیون یک ریال هزینه ندارد و حتی درآمدزایی هم می کند. می توانند بگویند اینها شب روی پول می خوابند، پول می خورند و اصلا دست و صورتشان را با پول می شویند و بعد تصور کنند که این پول ها از یک جاهایی می آید که اینها تصورها به حاشیه تبدیل شود.

جناب خان و آیتم های ویژه فصل ششم

رامبد جوان در ادامه درباره برنامه اش برای فصل ششم خندوانه که پس از پایان ماه صفر شروع می شود و تا عید نوروز ادامه دارد هم گفت: می خواهیم مسابقه ادابازی را برگزار کنیم. ایده دیگری که داریم برگزاری جشنواره تئاترهای کمدی است که امیدواریم بتوانیم آن را اجرایی کنیم. یکی دو اجرا هر شب داشته باشیم و داور داشته باشیم و... با یک سری کارگردان صحبت کردیم که تئاترهای ده، پانزده دقیقه ای برای اجرا به خندوانه بیاورند. یک سری زمان نداشتند،  یک سری دوست نداشتند و یک سری هم استقبال کردند. فعلا در مرحله بررسی هستیم.

او در ادامه درباره اینکه عده ای معتقدند حضور جناب خان در فصل پنجم کمرنگ شده است گفت: همیشه حضور جناب خان همین بوده که هست. ما سه شب در هفته هستیم و سعی می کنیم حداقل یک شب در هفته جناب خان را داشته باشیم. از طرفی هم سعی میکنیم جناب خان حتما یک ماجرای جذاب داشته باشد که بیاید و چون جناب خان زمان خودش را لازم دارد مثلا در خنداننده شو نمی تواند بیاید.

18 8 26 153322photo 2018 08 26 15 32 09

سپس خبرنگاری از رامبد جوان و علی احمدی درباره دورنمایشان برای آینده خندوانه پرسید و اینکه خندوانه تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. تهیه کننده خندوانه در پاسخ به این سوال گفت: خندوانه یک سرمایه ملی است که تا وقتی مردم بخواهند و تیم ما هم آن زایش را داشته باشد که همراه مردم باشد ادامه خواهد داشت.

مجری خندوانه هم درباره اینکه دغدغه تکراری شدن برنامه را ندارید گفت:  تلاش می‌کنیم یک کارهایی انجام بدهیم همانطور که تا اینجا انجام دادیم. یکی از کارهایی که کردیم پیدایش قاچ بود که در جام جهانی پخش شد و همین اهالی خندوانه اجرایش کردند؛ قاچ تجربه جالبی بود، خیلی سخت بود چون در حین اینکه خندوانه می ساختیم، باید قاچ هم می ساختیم. برای فصل بعد فکر میکنیم قاچ را داشته باشیم مثلا اینکه شب های استندآپ برگزار کنیم، به این صورت که مثلا یک نفر نیم ساعت استندآپ کند.

پاسخ رامبد جوان به انتقاد سو استفاده از آنتن تلویزیون

رامبد جوان در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره اتهام سو استفاده اش از آنتن تلویزیون گفت: من این موضوع را قبول ندارم. فکر می کنم خندوانه آنقدر ظرفیت ایجاد کرده که اگر من استفاده ای هم کنم حقم است. با این حال چنین کاری نمی‌کنم. همین الان از احسان کرمی استفاده می‌کنیم تا من کمتر دیده شوم ولی رامبد و «خندوانه» با هم شکل گرفته‌ و به هم گره خورده‌اند. علی احمدی هم در تایید این موضوع گفت: خندوانه همیشه این فرصت را به افراد داده که از خودشان و از آنچه که مشغول به آن هستند یا متهم به آن هستند از خود دفاع کنند. همیشه این فرصت در اختیار مهمان یا دیگر اجزای برنامه مثل کمدین ها قرار گرفته که از خودشان دفاع کنند.

در ادامه رامبد جوان در پاسخ به این سوال که خیلی ها می گویند تشویق هایی که او در استودیو برای استندآپ کمدین های خنداننده شو دارد روی رای مردم تاثیر می گذارد گفت: من هم مربی هستم و تیم دارم و جوسازی خودم را می کنم. من هم آدمیزاد هستم و شلوغش می کنم؛ بارها هم گفتم من عاشق مسابقه هستم. این روحیه باید تشویق شود که ما بازی را جدی بگیریم این هیجان ایجاد می‌کند. تماشاچی تاثیر می‌گیرد، بله میگیرد. انتخابات ریاست جمهوری که نیست. یک سری جوان هستند، ما سعی می‌کنیم به آنها کمک کنیم. خدا را شکر همه بچه های من در هر دو دوره قبل فینال حذف شدند وگرنه می گفتند رامبد رساندشان به فینال. خیلی باحال است و تا ابد هر وقت مسابقه بدهم شلوغش می کنم.

او در ادامه درباره حمایتش از شرکت کننده های مسابقه خنداننده شو گفت: ما از این بچه ها مراقبت می کنیم. برایشان خوابگاه گرفتیم. صبح تا شب اینجا بودند، ناهار گرم داشتند و قطعا یکی از بهترین دوران های زندگی شان را داشتند. آنقدری که در فضای مجازی این مسابقه جدی گرفته شده به بچه ها بیشتر خوش گذشته  و فضای این پشت صحنه خیلی خوب بوده.

شوخی با عمه و خاله و شوخی‌های مثبت 18

حمدی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به پرسشی درباره ۱۸+ بودن برخی از شوخی‌های خندوانه بیان کرد: عنوان مثبت ۱۸ زیادی است و شما قبلا هم این عنوان را تیتر کردید که خوب نیست. نمی‌دانم کجای خندوانه را مثبت ۱۸ می‌گویید. ما همه شوخی‌ها را قابل دفاع می‌دانیم و درباره همه می‌توانیم بحث کنیم. یکی از رسانه‌ها هر روز درباره خنداننده‌شو مطلب منفی می‌زد. به نطرم اگر نشست‌هایی برگزار شود و در آن‌ها به تعریف کمدی برسیم می‌توان به برخی از این شوخی‌ها پرداخت.

وی افزود: دست ما در شوخی بسیار بسته است. ما سعی کردیم احترام قومیت‌ها را حفظ کنیم اینجا هم در شوخی‌ها گاهی وارد لهجه‌ها شدیم و اگر به وهن نزدیک می‌شد اصلا ورود نمی‌کردیم. پرداختن به عمه و پدر و مادر هم که از روی ناچاری است.

رامبد نیز در واکنش به اینکه شوخی با عمه یا والدین جایگاه آن‌ها را نازل می‌کند گفت: مشکل اینجاست که هنوز نگاه شما در سطح جامعه وجود دارد و من به آن ایراد می‌گیرم. با خود من شوخی بسیاری در خندوانه شده است. با مردانگی و زن گرفتنم شوخی شده است. ظرفیت خود را بالا ببریم و بگذاریم با همه شوخی شود. متاسفانه در اظهارنظرها شوخی برابر با توهین قرار می‌گیرد درحالیکه چنین چیزی نیست. اجازه دهیم با همه با والدین با رییس جمهور شوخی شود. اینکه دایم بگوییم نکنید، انجام ندهید، درست نیست.

وی در ادامه گفت:  کمدی باید رشد کند و قدرت بگیرد. نگاه کوته‌فکرانه وجود دارد که می‌گویند خندوانه قرار است کاری کند که مردم مشکلات خود را فراموش کنند و اصلا اگر چنین رویکردی باشد چه اشکالی دارد. این خیلی پرت و پلاست ما فقط چهار پنج ساعت در هفته هستیم خندوانه تمام شد بروید بجنگید و با مشکلات دست و پنجه نرم کنید. همان طور که ما همین کار را می‌کنیم خندوانه پروژه خیلی سختی است؛ دلار گران می شود برای ما هم مهم است پول ما هم نصف می شود. سه چهار ساعت خوش باشیم نه اینکه بگوییم با عمه شوخی نکنید مگر عمه مقدس است؟ همه ما عمه و دایی و عمو هستیم.

18 8 26 153454photo 2018 08 26 15 34 023124

اجازه ارتباط مستقیم با اسپانسر را نداریم

تهیه‌کننده «خندوانه» در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اینکه می گویند رامبد جوان برای هر تبلیغ روبیکا میلیونی پول می گیرد گفت: نمی دانم بحث مراوده داشتن با اسپانسر از کجا می‌آید. حتی گاهی همکاران خودمان هم فکر می‌کنند وضع ما بسیار خوب است. تنها تفاوت خندوانه نسبت به پروژه‌های دیگر شاید این باشد که زودتر قسط‌های خود را دریافت می‌کند که این هم برای این فصل حداقل صدق نمی کند. خندوانه مستقیم با اسپانسر و غیرمستقیم با پیام های بازرگانی درآمد دارد.

رامبد جوان هم در ادامه در پاسخ به سوالی درباره درآمدش از خندوانه گفت: چرا باید اصلا من بگویم درآمدم چقدر است. من اصلا دوست ندارم درباره اندازه پولی که درمی آوردم‌ یا خرج می کنم حرف بزنم. من نه سیاستمدارم نه چیز دیگر. یک برگه ای درآمد که من از آپ پول گرفتم من ده سال شرکت تبلیغاتی داشتم اما برای خندوانه ریالی پول از آپ نگرفتم. ما در تلویزیون برنامه ای می سازیم که خیلی مخاطب دارد برای همین اسپانسر علاقه دارد در این‌برنامه هزینه کند.‌ مثل همه جای دنیا.

جوان همچنین در ادامه در پاسخ به خبرنگاری که از او خواست دستمزدش را شفاف اعلام کند گفت: دستمزد من در فصل اول به عنوان کارگردان، طراح، مجری و سرپرست اتاق فکر که هر کدام می توانست دستمزد حداقل دو میلیون تومانی برای هر برنامه داشته باشد، سه میلیون تومان بود درصورتی که باید به راحتی برنامه ای ده میلیون می گرفتم. در فصل سوم ۵میلیون تومان بود.‌ در فصل بعد یک مقدار بیشتر شد.‌ مدل ما این است که می گوییم حالمان خوب است وگرنه ما هم مشکل داریم. ما الان با تلویزیون در یک مضیقه مالی هستیم. ما از جیبمان خرج کردیم، قرض کردیم، هزینه کردیم که پول بیاید پس بدهیم. ما با خیال راحت و با شرف داریم‌ کار می کنیم. اگر این کار در یک جای دیگر دنیا بود ما خیلی پول درمی آوردیم. برای مثال در فصل اول تماشاچی در برآورد ما نبود از جیبمان دادیم. کمدین را از جیبمان دادیم تلویزیون به ما پول نداد. هزینه ادابازی در فصل چهارم را از جیبمان دادیم.

در ادامه سیدعلی احمدی در پاسخ به توصیه خبرنگاری درباره اینکه بهتر است رامبد جوان پیش از آنکه مثل احسان علیخانی بخواهد بعدا موضوعی را تکذیب کند، خودش در ارائه هزینه ها و درآمدها شفافیت داشته باشد با اعتراض به این خبرنگار گفت: این نوع پرسش شما ۴ حالت دارد، یا ما باید شرکت بورسی باشیم، یا من باید خواستگاری آمده باشم، یا شما بخواهی با من شراکت کنی، یا باید قاضی باشی و در دادگاه این سوال را بپرسی. این درست نیست که یک کار غیراخلاقی با یک مجری شده شما ما را انذار می دهید که شاید چنین کاری با شما هم بشود. گاهی یک هزینه یک باره ایجاد می شود تا پول برود در خزانه و برسد دیر می شود، در این موارد با هماهنگی مدیر شبکه پول داده می شود که بعدا جایگزین شود، این اتفاقی است که من اطلاع دارم برای آقای علیخانی افتاد. ما کاملا مشخص کار می کنیم و درآمد کسب می کنیم؛ از بودجه بیت المال پول نمی گیریم که پول هم می دهیم. خندوانه گران تر از پروژهای دیگر است چون خودش درآمدزایی میکند.

ورود به موضوعات اجتماعی و ماجرای صیادی در خلیج فارس

تهیه کننده خندوانه در ادامه درباره اینکه در ماجرای ورود جناب خان به صیادی چینی ها در خلیج فارس و پاسخ شرکت شیلات در خندوانه آیا توصیه ای برای پرداختن به این موضوع شده بود گفت: هیچوقت رابطه ما با تلویزیون اینجور نیست، ما رابطه محترمانه ای داریم. بعد از اینکه جناب خان درباره این موضوع صحبت کرد مدیر شبکه ای به من زنگ‌زدند گفتند این آقا دلخور است گفتیم بیایند توضیح بدهند.‌ بعد هم گفتند تشکل های صنفی جنوب هم می خواهند صحبت کنند که کار برنامه ما نیست، خواستیم به برنامه آقای رشید پور بروند.

رامبد جوان هم در تکمیل صحبت علی احمدی گفت: تا جایی که شخصیت برنامه مان اجازه بدهد به موضوعات اجتماعی ورود می‌کنیم. ولی از حدی بیشتر شود  درست نیست. کار آقای امیرفضلی و جناب خان واکنش به همین موضوعات اجتماعی است.