23358102424

مدیر سایت تیوال از افزایش نرخ بلیت تئاتر تا ۳۰ درصد در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش مووی مگ به نقل از فارس، محمد امرآبادی مدیر سایت تیوال ضمن بیان این مطلب عنوان کرد: امسال نسبت به زمان مشابه سال گذشته افزایش نرخ بلیت تئاترها را هنوز نداشته‌ایم البته نکته این است که سایت تیوال تصمیم‌گیر اصلی در تعیین قیمیت بلیت تئاتر نیست اما بر اساس تجربیاتش مشاوره‌هایی به گروه‌های نمایشی می‌دهد.

وی درباره پیش بینی خود از افزایش قیمت بلیت تئاتر گفت: با شرایط جامعه و مسائلی که به لحاظ اقتصادی با آن روبه رو هستیم احتمال می‌دهم که در آینده نزدیک تا ۳۰ درصد افزایش قیمت بلیت تئاتر داشته باشیم.

مدیر سایت تیوال در پاسخ به این سؤال که بر اساس وضعیت معیشتی مردم آیا این اتفاق از تعداد مخاطبان تئاتر نمی‌کاهد، گفت: در این زمینه دو رویکرد وجود دارد؛ نخست درباره شرایط حال و دوم پیش‌بینی از آینده است. در حال حاضر افزایش قیمت آنچنانی در سینما، تئاتر و کنسرت‌ها نداشته‌ایم.

وی درباره شرایط آتی نیز رویکردش را اینگونه بیان کرد: یک مسیر این است که اثرات شرایط اقتصادی از استقبال مخاطب در نیمه دوم سال خواهد کاست و دوم این که با زیاد شدن مشکلات اقتصادی مردم، جایگزینی مناسب برای تفریحاتی همچون سفرهایشان به سمت سینما و تئاتر خواهند داشت و این رونق بازار هنر را در بر دارد.

به گفته امرآبادی، منطقی این است که قیمت بلیت تئاتر افزایش یابد؛ چرا که همه زنجیره اقتصادی به هم وابسته است. بخشی از جامعه روزی خود را از تولیدات هنری تأمین می‌کنند برای این تولیدات هم افزایش هزینه‌ها غیر قابل انکار است.

وی درباره شرایط کمّی نمایش‌ها در سال جاری گفت: خوشبختانه نه تنها کمبود تولید نسبت به سال قبل زمان مشابه نداشتیم بلکه شرایط بهتر هم شده است؛ ما هنوز تغییراتی را در بازار هنر نمی‌بینیم اما به لحاظ تعدد اجراها بعید می‌دانم در آینده نزدیک کاهش داشته باشیم. شاید منطقی این باشد که تصور کنیم افت اقتصاد، افت تولید آثار را در بردارد اما نکته اینجاست که تولید ما نسبت به جمعیت‌مان بسیار اندک است.

امرآبادی افزود: درست است که ما نسبت به چهار یا پنج سال قبل خیلی پیشرفت کرده و افزایش تولیدات هنری داشتیم اما همچنان نسبت به استانداردهای روز دنیا شرایطمان اندک است، بنابراین بعید می‌دام دوباره با کاهشی به لحاظ تولیدات آثار هنری به ویژه تئاتر روبه رو شویم.

مدیر سایت تیوال در پاسخ به این سؤال که آیا افزایش قیمت بلیت‌های تئاتر سالن‌های خصوصی را بیشتر درگیر خواهد کرد، گفت: پیش بینی اینطور است اما احتمالا به دلیل نبود زاویه زیاد بین بازار خصوصی و دولتی تئاتر، اگر تصمیمات خاص کنترل بازار و تخصیص یارانه صورت بگیرد، شرایط بین بخش خصوصی و دولتی تغییر زیاد نخواهد داشت.

وی در ادامه گفت: الان کارهایی هم که در سالن‌های دولتی به صحنه می‌روند تکیه‌ اقتصادی‌شان به کمک‌هزینه دولت و مرکز هنرهای نمایشی نیست، بلکه تلاش می‌کنند خودشان پول خود را دربیاورند، بنابراین دیگر شکاف عظیمی بین بخش دولتی و خصوصی وجود ندارد.