پرویز شهبازی

نشست رسانه‌ای فیلم سینمایی «طلا» به کارگردانی پرویز شهبازی، حواشی و تنش‌هایی را به همراه داشت؛ به ویژه زمانی که او برخی از افرادی را که دست به نقد می‌زنند، بچه مدرسه‌ای خواند.

به گزارش مووی مگ به نقل از خبرآنلاین، نشست خبری فیلم «طلا»، شب گذشته (یک‌شنبه ۱۴ بهمن) با حضور کارگردان، بازیگران و عوامل فیلم در پردیس ملت برگزار شد.

یکی از حواشی این نشست، دلخوری پرویز شهبازی (کارگردان) از طرح برخی مباحث بود. رامبد جوان هم در این‌باره تاکید کرد انتظار دارد در این نشست، شاهد پرسش‌هایی مهم‌تر و دقیق‌تر درباره پیچیدگی‌ها و ریزه کاری‌های فیلم «طلا» باشد.

در همین راستا، کارگردان فیلم از پاسخ دادن به برخی پرسش‌ها خودداری کرد. او در این‌باره گفت: «این جلسه پرسش و پاسخ و جلسه نقد فیلم نیست، پس بهتر است در این نشست صرفا به سوالات پاسخ داده شود و وارد فضای نقد نشویم. منتقدان نقد را برای مخاطب می‌نویسند و من خودم نقد نمی‌خوانم

شهبازی در ادامه با انتقاد از فضای نقد در سینمای معاصر گفت: «سطح نقد پایین آمده است و این منجر به پایین آمدن فرهنگ عمومی در کشور می‌شود. من نمی دانم امروز نقد سینما به کجا می‌رود، چرا که هر بچه مدرسه‌ای، سینما را نقد می‌کند

این کارگردان توضیح داد: «سال ۱۹۹۰ قرار شد در آکادمی اسکار به کوروساوا اسکار افتخاری بدهند و دو نفر از فیلمسازان متاثر او، قرار شد مجسمه آکادمی را به او بدهند. اسپیلبرگ گفت کوروساوا بزرگترین فیلمساز زنده جهان است و کوروساوا وقتی روی صحنه آمد، گفت تعجب می‌کنم این جایزه را دریافت می‌کنم، چون هنوز نمی‌دانم سینما چیست؟»

او در بخشی از این نشست، خطاب به نقدی که درباره نوع چیدمان دوربین در پلان آخر اعلام شده بود، به فرد پرسش‌کننده اعلام کرد که «شما سینما را نمی‌فهمید».

شهبازی همچنین در پاسخ به ادعای غیرمنطقی بودن فیلمنامه، عنوان کرد: «یک نفر به من گفت صحنه کشته شدن منصور از لحاظ دکوپاژ اشتباه است. وقتی کسی این حرف را می‌زند یعنی اینکه اطلاعاتی از کارگردانی ندارد