فقیهه سلطانی

فقیهه سلطانی هنرمندی است که به گفته خودش بعد از 10 سال پیگیری در سالن‌های مختلف موفق شد در تالار سایه تئاتر شهر نوبت اجرا بگیرد و از اواخر بهمن سال گذشته نمایش "یه گاز کوچولو" را در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر به صحنه برد که با ورود ویروس کرونا و تعطیلی تئاتر، از اجرای این اثر بازماند ولی او جزو اولین هنرمندانی است که بعد از بازگشایی سالن‌های سینما و تئاتر، تصمیم به ادامه اجرای نمایشش گرفت.

سلطانی در گفتگو با ایسنا از مافیای تئاتر سخن گفت و تاکید کرد این روزها کرونا، یکی از شناخته شده ترین خطراتی است که زندگی ما را تهدید می‌کند که اتفاقا در این چند ماه، راه مبارزه با آن را خوب یاد گرفته‌ایم.

او تصمیم خود را برای ادامه اجرای نمایش تصمیمی جسورانه دانست و در پاسخ به این پرسش که چه عاملی سبب شد تا برای ادامه اجرا به این تصمیم قطعی برسد، توضیح داد: لازم بود کسی پیشقدم شود و این ترس و بدگمانی درباره اجرای تئاتر که در دل دیگران جای گرفته، بریزد.

او ادامه داد: به هر حال زندگی باید ادامه پیدا کند. البته گروه‌های دیگر با دلایل قابل قبولی قصدی برای اجرا ندارند که مهم‌ترین آن مسایل اقتصادی است ولی ما گروه منسجم ، حرفه‌ای به معنای واقعی و عاشقی داریم که یک سال برای اجرای این نمایش کوشیده‌ایم و همه گروه مشتاق بودند که اجرای‌مان را از سر بگیریم.

سلطانی با یادآوری پیگیری‌های بسیاری که برای گرفتن سالن اجرا انجام داده است، اضافه کرد: ما این اجرا را به سختی به دست آوردیم و نمی‌توانیم براحتی از دستش بدهیم. در این میان هستند گروه‌های دیگری که به آسانی می‌توانند نوبت اجرا بگیرند. متاسفانه مافیا در تئاتر به ما ضربه زد و برای به دست آوردن سالن اجرا خیلی سختی کشیدیم. 

فقیهه سلطانی با اشاره به پیگیری‌هایش برای گرفتن نوبت اجرا در تماشاخانه ایرانشهر یادآوری کرد: در این سالن هم نوبت گرفتیم ولی بعدا سالن را به یکی از نورچشمی‌های خودشان دادند. متاسفانه برخی از اساتید ، سالن‌ها را ارث پدری خود می‌دانند و هر زمان که اراده کردند باید سالن مورد نظر خود از چنگ جوانترها بیرون آورده و تصاحب کنند. به هر روی، هزار و یک انگ زشت به کار ما زدند که سالن را ندهند.

سلطانی اضافه کرد: 10 سال پشت در تماشاخانه ایرانشهر که نیمه دولتی هم هست، منتظر ماندم و صدایم در نیامد!  تا اینکه در تئاتر شهر موفق شدیم سالن بگیریم. به هر حال ما در این مجموعه بزرگ شده‌ایم و برایمان حرمتی قایل شدند و سالن دادند. ولی متاسفم که مافیای تئاتر روی همه سالن‌ها چنگ انداخته‌اند و هیچکس جوابگو نیست!

او با انتقاد از یکسری مناسبات غیر حرفه‌ای در تئاتر و سینما افزود: در تئاتر و سینما هم آقازاده داریم. مگر آقا زاده‌ فقط دولتی است؟! همین که عده‌ای در سینما و تئاتر اجازه نمی‌دهند دیگران کار کنند یعنی که مناسبات آقازده‌ای وجود دارد. و جالب اینجاست که همین اشخاص در صفحات شخصی خود علیه آقازاده‌های دولتی می‌نویسند و یک نفر نیست به آنان بگوید شما خودتان هم از جنس همان آقازاده‌ هایید!

نمایش "یه گازکوچولو" به نویسندگی فرزانه سهیلی و کارگردانی فقیهه سلطانی از روز سه شنبه دهم تیرماه در تالار سایه تئاتر شهر میزبان مخاطبان است. این نمایش با بازی گیلدا حمیدی ، شهروز دل افکار، افشین غیاثی، مهسا مهجور، نورا هاشمی از  تاریخ یاد شده راس ساعت ۱۹:۳۰ به مدت زمان ۷۰ دقیقه و قیمت بلیت ۳۰ هزار تومان با رعایت موازین مربوط به ضدعفونی و فاصله گذاری بهداشتی اجرای خود را آغاز می‌کند.


خواندن مقالات زیر توسط مووی مگ پیشنهاد می شود :

شاخ های اینستاگرام که سر از بازیگری و اجرا در تلویزیون درآوردند! + تصاویر

سرنوشت کودکان بازیگر مشهور تلویزیون ایران چه شد؟ + تصاویر

از رضا صادقی تا بنیامین بهادری / خوانندگان پاپ مشهوری که مداحی می کنند + تصاویر