صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : تهیه کننده سریال «متهم گریخت»: به ما گفتند رابطه بی بی و شازده را سانسور کنید!

تهیه کننده سریال «متهم گریخت»: به ما گفتند رابطه بی بی و شازده را سانسور کنید!

متهم گریخت

تهیه‌ کننده سریال‌ های طنز خاطره انگیزی همچون «خانه به دوش» و «متهم گریخت» که در دهه ۸۰ همزمان با ماه رمضان از شبکه سه پخش می‌شدند و بازپخش آن‌ها در ماه رمضان امسال هم جزو پربازدیدترین‌ها بود، تکرار تجربه تولید این آثار را محال می‌داند و از نظارت‌های سختگیرانه بر محتوای آنها می‌گوید.

مهران مهام تهیه‌ کننده سریال‌هایی چون «متهم گریخت» و «خانه به دوش» که به کارگردانی رضا عطاران ساخته شده و در این سال‌ها بارها در ماه رمضان پخش شده است، درباره سختگیری‌ها در ساخت و پخش این آثار از تلویزیون گفت: «البته آن زمان هم برای چنین آثاری سخت‌گیری‌های بسیاری می‌شد و فشار می‌آوردند. مثلا مواردی در این سریال وجود دارد که می‌گفتند تحقیر خانواده است و باید بیرون آورده شود.»

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، او اضافه کرد: «همین الان هم فیلمنامه‌هایی با این فضاها نمی‌تواند مجوز بگیرد. آن زمان این سخت‌گیری ها آنقدر بالا بود که مثلا فشار می‌آوردند که رابطه بی‌بی و شازده را از قصه دربیاوریم!»

مهام درباره پخش‌های چندین باره این سریال‌ها و اقبال و علاقه مخاطبان تلویزیون به آنها بیان کرد: «الان ساخت این سریال‌ها رویاست، حتی جمع کردن چنین تیمی جزو محالات است. خودم هم اما هر بار می‌نشینم و این سریال‌ها را تماشا می‌کنم. حتی غلط‌گیری هم می‌کنم.»

متهم گریخت

تهیه‌کننده «خانه به دوش» درباره هزینه‌های ساخت چنین آثاری در آن سال‌ها عنوان کرد: «اگر اشتباه نکنم رضا عطاران برای بازیگری و کارگردانی سریال‌هایی مثل «خانه به دوش» ۸۰ یا ۹۰ میلیون دریافت کرد. با این حال با عشق کار می‌کردیم.»

او افزود: «خاطرم هست فقط می‌گفتم رضا بیا این قصه را داریم و بعد می‌رفتیم برای پیش تولید سریال. رضا عطاران هم هیچ صحبتی از دستمزد نمی‌کرد یا اهل چانه زدن برای دستمزد نبود. عشقی در همه وجود داشت که کاری بسازیم.»

این تهیه‌کننده درباره اینکه چرا این همکاری را در شبکه نمایش خانگی ادامه نمی‌دهد بیان کرد: «دو بار برای کار در شبکه خانگی دعوت شدم اما مدیران سازمان از من خواستند که نروم و در خود تلویزیون سریال بسازم. از طرفی فکر می‌کنم تلویزیون همچنان یکی از اعضای خانه است و در خانه‌ها روشن است. اما در برخی مناطق هنوز مردم زیادی هستند که به خاطر نبود اینترنت نمی‌توانند آثار وی او دی‌ (VOD) را دریافت کنند یا حتی شاید نتوانند ماهانه پول بپردازند.»

مهام اضافه کرد: «وی او دی‌ها اما خیلی چیزها را جا به جا کرده‌اند. هم آزادی متن دارید و شوخی‌هایی که در وی او دی می‌شود بیشتر است هم دستمزدهای بهتر پرداخت می‌شود و بازیگران کمتر به تلویزیون می‌آیند.»

«متهم گریخت» یک مجموعه تلویزیونی طنز ۲۶ قسمتی به کارگردانی رضا عطاران و نویسندگی سعید آقاخانی بود که اولین بار در ماه رمضان سسال ۱۳۸۴ از شبکه ۳ پخش شد و مورد استقبال فراوان مخاطبان قرار گرفت. سیروس گرجستانی، مریم امیرجلالی، ملیکا زارعی، علی صادقی، سعید آقاخانی، رضا عطاران، احمد پورمخبر، محمود بهرامی و … از بازیگران این مجموعه بوده‌اند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرزاد
فرزاد
11 ماه قبل

فلسفه‌ی صدا و سیما در چند سال اخیر این بوده:
اگه واسه شما آب نداره، واسه ما نون داره!
صدا و سیما (مخصوصا در این ده سال اخیر) بیشتر از آنکه به فکر جذب مخاطب باشه، به دنبال تبلیغ و تحمیل ایدئولوژی حکومت بوده و اصلا به فکر افزایش کیفیت برنامه ها و آگاه سازی مردم نیست.