صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : گفتگو با مهران مدیری / مدیری از قهوه تلخ دلگیر است

گفتگو با مهران مدیری / مدیری از قهوه تلخ دلگیر است

modiri-talkh-45

آنچه میخوانید گفت گویی کوتاهی است که مراه مدیری با برنامه ی رادیو تابستانه آنجام داده است.در آخر و در مورد قهوه تلخ مدیری به گونه ای سخن می گوید که به نظر می رسد او همه چیز قهوه تلخ را رها کرده است

 آقاي مديري  اگرچه مدتي است در تلويزيون كمتر شما را ديديم اما شما از آن چهره‌هايي هستيد كه اگر سال‌ها هم در تلويزيون نباشيد كسي فراموش‌تان نمي‌كند.

متشكرم لطف داريد.

آقاي مديري خودتان آماري داريد كه چندتا واژه و چند عبارت و تكيه‌كلام را وارد فرهنگ عامه مردم كرديد؟

نه واقعا هيچ وقت جدي به اين موضوع نگاه نكردم.

اينها حاصل كار شماست يا حاصل كار نويسنده‌هاي برنامه‌هاي شما؟

خب بعضي از اينها كار نويسنده‌ها بوده و بعضي را خود ما يا من يا يك بازيگر ديگري اين را به زبان آورده و ادامه‌اش داده و اين تبديل شده به يك جور تكرار.

خيلي‌ها وقتي شما يك مجموعه‌اي را روي آنتن مي‌بريد به شما ايراد مي‌گيرند كه چرا شما اين واژه‌ها را به كار مي‌بريد. آيا هيچ وقت فشار روي شما در حدي بوده كه صرف نظر بكنيد از بكار بردن يك عبارت يا تكيه كلام؟

نه در مورد عبارت يا واژه خاصي اين اتفاق نيفتاده. شامل چيزهاي ديگري مي‌شده اما اين موضوع خاص نه يادم نمي‌آید.

از بين همه واژه‌هايي كه شما در اين سال‌ها به كار برديد كدامش بيشتر بين مردم جا باز كرد؟

من فكر مي‌كنم اين واژه پاچه‌خواري جايگزين شد و ماند. يعني من الآن هم كه مي‌بينم مردم با هم حرف مي‌زنند اين را زياد مي‌شنوم و خيلي زياد استفاده مي‌شود. و يادمه كه اين اختراع پيمان قاسمخاني بود. و اولين بار اين كلمه را پيمان در متنش نوشت و در اختيار بچه‌ها قرار داد و استفاده شد.

چرا در خيلي مجموعه‌هاي تلويزيوني واژه‌هايي به صورت تكيه‌كلام به صورت عامدانه استفاده مي‌شود و گل نمي‌كند و بين مردم نمي‌رود و چرا در كارهايي كه شما مي‌سازيد اين اتفاق مي‌افتد و اين واژه‌ها بين مردم معروف و جاري مي‌شود؟

فكر كنم يكي از دلايلش در مورد ديگران اين هست كه عامدانه است. يعني وقتي كه شما اصرار داشته باشيد، آخر خيلي از آدم‌ها ديدند در برنامه‌هاي ما اين اتفاق مي‌افتد شروع كردند به طراحي اين موضوع. يعني نشستند كلمه ساختند و استفاده كردند و اين چون به قول شما عمدي بوده نگرفته. يعني به نظرم خود به خود بايد اين اتفاق بيفتد. يعني برود تو دل كار و مردم هم اينجوري ارتباط بهتري برقرار مي‌كنند. 

در مورد كار شما آقاي مديري همانطور كه خودتان گفتيد گاهي عامدانه بوده. مثلا واژه پاچه‌خواري كه پيمان قاسمخاني طراحي كرده بهش فكر شده بوده…

نه اين خيلي طراحي پشتش نيست. يعني از قبل فكر كنيم كه يك سري واژه‌هايي بسازيم كه اين ها جا بيفتند. هرگز همچين كاري نكرديم. توي متن‌ها نوشته شده و پيمان اين كلمه را نوشته بود.  هيچ قصدي در كار نبود و اين اصطلاحات كم كم جا افتاده. اين جزو ديالوگ‌هايي بوده كه پيمان نوشته. در واقع اگر بخواهيم واژه‌هايي را درست كنيم كه قصدمان اين باشد كه حتما رواج پيدا كند چون عمد پشتشه اين اتفاق نمي‌افتد.

و شما يك زباني را يواش يواش با مجموعه شب‌هاي برره داشتيد جاري مي‌كرديد در جامعه از آن زبان بگوييد. آن زبان برره‌اي فكر و اختراع كي بود؟

آن زبان اول در پاورچين بيشتر توسط پيمان و محراب  قاسمخاني شكل گرفت. البته بچه‌هاي ديگر نويسنده مثل ژوله مثل سروش صحت. يكي دوبار اتفاقي ما مجبور بوديم يك جور ديگري حرف بزنيم و اين يك جور ديگر شد اين شكلي و بعد اين را بچه‌هاي نويسنده و ما با هم هم ادامه‌اش داديم. نشستيم آن را نوشتيم چون بازيگرها بايد اجرايش مي‌كردند و واقعا داشت تبديل مي‌شد به يك زبان.

بسياري از شنوندگان ما وقتي متوجه شدند كه با شما گفت و گو مي‌كنيم به ما پيامك زدند و پرسيدند از اقاي مديري بپرسيد كي دوباره در تلويزيون بايد ببينيم‌شان؟

من خيلي دلم مي‌خواهد هر چه زودتر اين اتفاق بيفتد و اميدوارم در سال جديد يعني سالي كه پيش رو داريم. اواسط يا اواخر سال بتوانم كاري را براي تلويزيون انجام بدهم.

به هر حال شما كه نيستيد يك مدت جاي خاليتون خيلي احساس مي‌شود.

خواهش مي‌كنم لطف داريد.

اين مجموعه‌ای كه مي‌سازيد براي شبكه نمايش خانگي تا كي ادامه دارد؟

قهوه تلخ معلوم نيست اصلا. تا مجموعه 34 بيرون آمده وبقيه‌اش را اصلا خبر ندارم كه چه اتفاقي مي‌افتد.

قصد خودتان چيست؟ يعني قراره ادامه‌اش بدهيد؟

نه ادامه پيدا نمي‌كند

 

ذره بین : این مدیری هم چپ و راست ساخت این سریال بدبخت رو قطع و وصل می کنه!

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Malatya Escort