صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : سعید پیردوست : مدتهاست که رفاقت من و کیمیایی از بین رفته است

سعید پیردوست : مدتهاست که رفاقت من و کیمیایی از بین رفته است

2a4345696e9bb0b7cc0fa4be073a613a

سعید پیردوست کار سینمایی خود را با مسعود کیمیایی و فیلم “خاک” آغاز کرد. در قیلم “گوزن ها” ایفاگر نقشی کوتاه اما ماندگار بود و پس از آن ساخت فیلم های “سفر سنگ”، “تیغ و ابریشم”، “سرب”، “دندان مار”، “رد پای گرگ”، “سربازهای جمعه” و “حکم” بهانه ای برای ادامه همکاری و رفاقت دوستان قدیمی شد؛ رفاقتی که در یکی از محل های جنوب شهری و پشت یک نیمکت مدرسه شکل گرفت. اما گویا همانطور که مضمون رفاقت و رفیق بازی در دنیای سینما و پرده نقره ای جایگاه گذشته اش را از دست داده در زندگی شخصی این حلقه رفاقتی هم کم آورده است هر چند که بتوان آن را جبر روزگار دانست و به تعبیر سعید پیردوست که این روزها دل خوشی هم ازعواقب “قهوه تلخ” و کیفیت آثار نمایشی و حمایت از پیشکسوتان ندارد عنوان “بازی روزگار” بر آن اطلاق کرد. این بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون که با سریال های مهران مدیری به محبوبیت و شهرت بیشتری در میان مخاطبان رسیده در گفت وگویی با شبکه ایران ضمن آرزوی موفقیت برای این دو کارگردان شناخته شده، از کارهای آماده پخش اش گفته است:

 در چه حالی هستید آقای پیردوست، از کارهای جدیدتان چه خبر؟

 مشغول بازی در مجموعه تلویزیونی “میلیاردر” به کارگردانی آقای علیرضا امینی هستم. در این سریال که حدود دو ماه از تصویربرداری آن می گذرد نقش دایی هوشنگ را بازی می کنم که به نوعی بزرگ خانواده است و به جوانترهای خانواده مشاوره می دهد اما با توجه به شرایط سنی و فراموشی ای که دارد گاهی اوقات پیشنهادها و توصیه هایش چندان به نفع شرکت نمی شود. چند کار تلویزیونی و ویدیویی از جمله “ما سه نفر با هم هستیم” و “آقای ناقابل” را هم آماده پخش دارم.

 و چند قسمت از “قهوه تلخ”. بالاخره سرنوشت این سریال خانگی به کجا ختم شد.

 دوست ندارم راجع به این کار صحبت کنم هرچند که همچنان بلاتکلیف است و نمی توان سرنوشت محتومی برای آن پیش بینی کرد چرا که همه عوامل متفرق شده اند و با توجه به شرایط پیش آمده جمع کردن آنها دشوار است.

 از سریالی که گفته می شود مهران مدیری در دست تهیه دارد چه خبر. پیشنهادی برای حضور در این پروژه نداشتید.

 خیر. اطلاع خاصی راجع به این پروژه ندارم. بعد از اتفاقات پیش آمده برای “قهوه تلخ” مدیری به فرصتی برای استراحت نیاز داشت و پس از آن هم در سریال خانگی “قلب یخی” مشغول کار شد. به هر حال ایشان به تازگی از فعالیت در این سریال فارغ شده اند و نیاز به زمان دارند. مدیری همیشه حساب شده تصمیم می گیرد و آرزو می کنم مثل همیشه در تمام کارهایش موفق باشد.

 برای کار جدید مسعود کیمیایی چطور؟ پیشنهادی برای بازی در«تبعید سایه ها» نداشتید.

 برای کیمیایی هم آروزی توفیق و موفقیت دارم. خیر خیلی وقت است که ارتباط من و مسعود کم رنگ شده و از هم بی خبریم. دیگر رابطه رفاقتی سال های گذشته وجود ندارد. به هر حال بازی روزگار است همانطور که با گذشت زمان و تحولات جامعه بین اعضای خانواده و خویشاوندان فاصله ایجاد شده است، رفاقت های صمیمانه دوران گذشته هم رنگ باخته است.

 این پایبندی به رفاقت و مرام و رفیق بازی چطور شکل گرفت؟

 خواهشا مصاحبه را به این وادی نکشانید. دوست ندارم یادآور خاطرات آن دوران باشم که برایم مثل باز کردن زخم های قبلی و گشودن دمل چرکین است.

 تعبیر تلخی است برای دوران خاطره سازی که حتما شیرینی ها داشته که همواره از آن یاد شده است.

 بله، روزگار پرخاطره و خوشی بود اما اگر کیمیایی به عنوان یکی از اعضای این حلقه رفاقتی دوست ندارد در هیچ کدام از مصاحبه ها و یادداشت هایش راجع به دوران گذشته، از دوست دوران کودکی اش اسمی یاد کند من هم ترجیح می دهم خاطرات آن دوران را بیان نکنم.حتی پس از آن دوران چندین فیلم هم با هم کار کردیم اما همانطور که گفتم مدت هاست که این رابطه و رفاقت از بین رفته و متاسفانه جای کار حرفه ای و رفاقت های صمیمانه عوض شده است.

 پیگیر آثار تازه سینمایی و تلویزیونی که هستید؟

 بله. مگر می شود کسی را که عاشق سینماست از سینما جدا کرد؛ اما متاسفم که سطح کیفی آثار این قدر تنزل کرده است. حرمت و شخصیت سینما را از این هنر گرفته اند. کمتر شاهد کارهای پرمحتوا،فرهنگ ساز،جریان ساز و تاثیرگذار هستیم و به اعتقاد من عاملی اصلی این روند ضعف فیلمنامه است.

 با توجه به شرایطی که بیان کردید سعید پیردوست در پیشنهادات بازیگری فردی انتخاب گر است یا این که

 ببینید بازیگر باید دیده شود تا فراموش نشود بنابراین در میان پیشنهاداتی که می شود سعی می کنم بهترین ها را انتخاب کنم. ضمن این که وقتی حمایت کننده ای برای هنرمندان پیشکسوت وجود ندارد و اغلب بازنشسته ها فراموش شده اند و با دوران پرمشقتی مواجه هستند مجبور به حضور هستی. خانه نشینی پایان کار است و با شرایط زندگی موجود، مجالی هم برای خانه نشینی نیست. با وجود این که بازنشسته شده ام مجبورم همچنان از ۶ صبح مشغول کار شوم تا به قول معروف چرخ زندگی بچرخد.

 به هر حال برای اغلب مخاطبان تلویزیون حضور سعید پیردوست در آثار مدیری با خاطراتی خوش عجین شده است که امیدواریم فعالیت دوباره این کارگردان پرطرفدار در تلویزیون هم موجب آشتی دوباره مخاطب با سیمای وطنی شود و هم شاهد حضورموفق و بازی های شیرین شما باشیم.

 مدیری شخصیت قابل احترام و ارزشمندی است که واقعا جای خالی اش احساس می شود امیدوارم در میان بازیگران جدید، قدیمی ها را فراموش نکنند. ما آدم ها اگر یک قالیچه کهنه و یا گلدان قدیمی داشته باشیم آنها را گردگیری کرده و گاهی تماشایش می کنیم. از فیلمسازان و مسئولان خواهشمندم بازیگران پیشکسوت را فراموش نکنند. ممنون که از ما یادی می کنید و حالمان را جویا می شوید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها