صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : فریبرز عرب نیا به خبر عدم حضورش در سکانس آخر « چ » واکنش نشان داد

فریبرز عرب نیا به خبر عدم حضورش در سکانس آخر « چ » واکنش نشان داد

12341234

فریبرز عرب نیا بازیگر اصلی فیلم سینمایی “چ” در نخستین واکنش نسبت به اخبار غیررسمی درباره عدم حضورش در سکانس پایانی این فیلم، ضمن گلایه از برخی ناهماهنگی ها در مسیر تولید این فیلم اعلام کرد: “من سیستم برده داری را قبول ندارم” مخاطب واقعی این اعتراض کیست؟

مجله مهر حاشیه های تولید فیلم سینمایی “چ” تازه ترین ساخته سینمایی ابراهیم حاتمی کیا که با عدم حضور فریبرز عرب نیا در سکانس پایانی و رسانه ای شدن این جریان به اوج خود رسید حاوی نکات جالب توجهی است که از دل بازخوانی آن شاید بتوان یکی از صدها واقعیت جاری در پشت پرده سینما را کشف کرد؛ واقعیت هایی که برخی اهالی سینما را معترف کرده است این سینما “بیرونش دیگران را کشته و درونش ما را!”

تکذیب خبر “یکی از عوامل” توسط تهیه کننده

داستان اختلاف میان کارگردان و بازیگر اصلی فیلم سینمایی”چ” برای نخستین بار دو ماه پیش رسانه ای شد؛ روزی که تنها روزنامه سینمایی کشور تیتر “بازیگر نقش چمران عوض می شود/ توقف فیلمبرداری چ” را به همراه تصویری درشت از ابراهیم حاتمی کیا به عنوان اصلی ترین مطلب صفحه نخست خود برگزید و در شرح آن خبر از احتمال تغییر بازیگر نقش اصلی این فیلم و فیلمبرداری مجدد آن داد!

انتشار این خبر بلافاصله با پیگیری رسانه ها همراه شد تا در همان ساعات ابتدایی روز سوم مردادماه، خبرگزاری های رسمی هم زمان تیتر بزنند: “اختلاف حاتمی کیا و عرب نیا تکذیب شد” مرجع تکذیب این خبر هم طبیعتاً کسی نبود جز مهدی کریمی، تهیه کننده کارکشته سینما که برای دومین بار پس از “آژانس شیشه ای” همکاری مشترک با ابراهیم حاتمی کیا را تجربه می کرد. کریمی ضمن تکذیب هر گونه اختلاف در گروه تولید تأکید کرده بود: “هیچ اختلاف نظری میان حاتمی کیا و عرب نیا وجود ندارد و بازیگر نقش شهید چمران کماکان فریبرز عرب نیا است.”

به رغم این تکذیب البته کریمی هم زمان در گفت وگو با یکی از رسانه ها “بروز برخی اختلافات در یک پروژه سینمایی” را طبیعی توصیف کرد تا روزنامه بانی فیلم به استناد همین اظهارنظر باردیگر بر وجود اختلاف میان کارگردان و بازیگر اصلی “چ” تأکید کند. این روزنامه که مرجع اطلاع از این اختلاف را “یکی از عوامل” پروژه معرفی کرد، تکذیب تهیه کننده را نشانه ای دانست که “ظاهرا با پا درمیانی اطرافیان این اختلافات حل شده و خوشبختانهفیلمبرداری با حضور عرب نیا در نقش شهید چمران ادامه خواهد یافت.”

اختلافی که این بار امکان تکذیب نداشت!

باگذشت دو ماه از انتشار این اخبار و اظهارات اگرچه کنجکاوی پیرامون حواشی این اختلاف به حداقل رسیده و تاحدودی اصل داستان فراموش شده بود انتشار خبر “عدم حضور عرب نیا برای ضبط سکانس پایانی چ” باردیگر توجه رسانه ها را به حواشی این پروژه جلب کرد. این بار اصل داستان قابل تکذیب نبود چرا که عدم حضور بازیگر اصلی فیلم سبب شد کارگردان نابازیگری را به جای او مقابل دوربین بفرستند تا کار طبق برنامه به سرانجام برسد.

در این میان اما ابهامات بسیاری به وجود آمد؛ مگر عرب نیا برای ایفای کامل نقش خود قرارداد نداشته است؟ بازیگری که پیش تر با حضور در برنامه تلویزیونی “هفت” مباحث مهمی را درباره لزوم رفتار حرفه ای در سینمای ایران طرح کرده بود چگونه با چنین رفتاری پروژه ای با مختصات “چ” را با دست انداز مواجه می کند؟ آیا شنیده ها درباره پایان قرارداد عرب نیا و عدم پای بندی گروه تولید به زمان بندی ابتدایی صحت دارد؟ اختلافات مالی چطور؟ اساسا چرا این بار برخلاف نوبت قبل رسانه ها با چنین وسعتی به داستان پرداختند؟

همه چیز در حد حدس و گمان بود تا اینکه که عوامل فیلم در ارتباط تلفنی با برنامه “هفت” هر یک از منظر خود روایتی از این اختلاف نظر ارائه کردند. پژمان لشگری پور به عنوان نماینده مستقیم فارابی در این پروژه سعی کرد این حواشی را طبیعی توصیف و بیش از پرداختن به اصل داستان، ارتباط آن با رسیدن یا نرسیدن فیلم به جشنواره سی ویکم فیلم فجر را تکذیب کند.

علی قائم مقامی به عنوان مدیر تولید پروژه اما کمی صریح تر به اصل خبر پرداخت و صراحتا با انتقاد از عملکرد عرب نیا به جزئیات قرارداد این بازیگر اشاره و حتی تأکید کرد تا تاریخ ۱۹ آذرماه دستمزد او به طور کامل پرداخت شده است. صحبت های قائم مقامی نشان دهنده صحت اختلاف نظر بر سر قرارداد بود که البته در آن هیچ اشاره ای به نقش ابراهیم حاتمی کیا نشده بود.

عرب نیا: با اطلاع حاتمی کیا نیامدم

اظهارات مدیر تولید “چ” اما بالاخره عرب نیا را مجاب کرد تا سکوت خود را بشکند. بازیگر نقش شهید چمران در ارتباط تلفنی با برنامه هفت تأکید کرد: “اول از همه به خاطر گرفتگی صدایم عذرخواهی می کنم. این صدا حاصل سرماخوردگی است که به واسطه کار در پروژه “چ” برایم به یادگار مانده است. من دوست نداشتم در این شرایط درباره فیلم حرف بزنم اما نه به خاطر خودم بلکه به خاطر ضعف های فراوانی که دامنگیر سینمای ایران است و پیش تر در همین برنامه “هفت” خودم به آنها اشاره کرده بودم مجبور شدم پاسخگوی آقایان لشگری پور و قائم مقامی باشم به خصوص که این دو نفر مسائلی را مطرح کردند که حداقل دو مورد از آنها کذب محض است.”

عرب نیا در ادامه تصریح کرد: “به صراحت می گویم اینکه گفته اند من عامل بحران در فیلم بوده ام، نادرست است. من از ابتدای تولید به قراردادی که داشتم پای بند بودم اما دوستان دلشان می خواست قرارداد را زیرپا گذاشته و آن طور که خودشان دوست دارند اجرایش کنند. دوستان علاقه داشتند مانند برده با همکاران رفتار کنند اما من چنین سیستمی را قبول نداشتم.”

وی در ادامه درباره دو دورغ طرح شده از سوی عوامل پروژه گفت: “اینکه دوستان می گویند من تا ۱۹ آذرماه با پروژه قرارداد داشته ام که این مساله دروغ است. من چهارماه و ۲۰ روز با دوستان قرارداد داشتم و بعد از آن برای تمدید قرارداد باید قبلا با من هماهنگ می شد. با این حال من سعی کردم همه جوره با تیم تولید راه بیایم و حتی سفر حج خود را نیز به خاطر آنها لغو کردم.”

بازیگر نقش شهید چمران با اشاره ضمنی به اطلاع ابراهیم حاتمی کیا از عدم حضورش در سکانس پایانی گفت: “بعد از پایان مدت قرارداد هم به دوستان گوشزد کردم که شرایط را برای تمدید قرارداد فراهم کنند حتی به آقای لشگری پور هم گفتم که اگر نیاز به ادامه حضور من بعد از پایان قرارداد است با حاتمی کیا صحبت کرده و نظرش را به من بگوید؛ گویا حاتمی کیا هم گفته بود بدون عرب نیا هم می تواند سکانس آخر را بگیرد.”

عرب نیا همچنین تصریح کرد: “درباره تجهیزات سنگین آماده شده برای اجرای سکانس آخر هم دوستان می گویند از ساعت ها پیش از شروع فیلمبرداری تجهیزات آماده بوده در صورتی که چنین مساله ای صحت ندارد. جالب است که حالا می خواهند نرسیدن فیلم به جشنواره را برآمده از عدم حضور من در سکانس پایانی بدانند که آن هم کذب است.” وی درپایان تأکید کرد: “اگر تاکنون دربرابر این حواشی سکوت کرده بودن به دلیل احترامی است که برای کار قائل هستم و پس از این هم اگر آقای حاتمی کیا صلاح دانستند در همین برنامه به صورت زنده حاضرم با هریک از دوستان درباره پروسه تولید این فیلم مناظره کنم.”

یک ابهام و چند سوال ساده

نکته جالب درباره شکستن سکوت فریبرز عرب نیا و نیز روایت عوامل اصلی پروژه از این اختلافات، نقش کم رنگ ابراهیم حاتمی کیا و نقطه نظراتش است. انتقاد اصلی عرب نیا در برخورد “برده وار” با بازیگر متوجه چه کسی است؟ شاید جالب باشد بدانیم در همین روزها فیلمی روی پرده سینماهاست که ابراهیم حاتمی کیا در قامت یک بازیگر در آن حضور داشته است. به تأیید کلیه عوامل “زندگی خصوصی آقا و خانم میم” رفتار حرفه ای آقای کارگردان در مقام یک بازیگر آنقدر حرفه ای بوده است که حتی در قبال کارگردان جوانی چون روح الله حجازی نیز او نسبت “کارگردان بازیگر” را رعایت می کرده است.

با توجه به این واقعیت و نیز مروری کوتاه بر کارنامه ابراهیم حاتمی کیا و بازیگران سرشناس متعددی که در پروژه های مختلف مقابل دوربین او حاضر بوده و پس از آن هم حاصل همکاری را جزو افتخارات خود برشمرده اند، حال جای این سوال جدی وجود دارد که آیا می توان پذیرفت ابراهیم حاتمی کیا در هدایت بازیگرانش به دنبال “برده داری” است؟ انتقاد عرب نیا متوجه کدام “دوستان” است که او حتی حاضر به مناظره با آن ها البته “با صلاحدید حاتمی کیا” است؟

 

مهر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها