صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : بازیگر فیلم « آینه‌ و شمعدون » : ما را فریب دادند !

بازیگر فیلم « آینه‌ و شمعدون » : ما را فریب دادند !

879684

در حالی که تهیه کننده “آینه و شمعدون” ادعا می کند هیچ مشکلی با بازیگران ندارد و با رفع توقیف فیلم گروه قبلی دوباره سر فیلمبرداری حاضر می شوند، محسن تنابنده یکی از بازیگران اصلی “آینه و شمعدون” بازگشت خود به این پروژه را غیرممکن دانست.

“آینه و شمعدون” سومین ساخته بلند سینمایی بهرام بهرامیان است که دومین کار او با نام “پریناز” بیش از یک سال است که توقیف شده و امکان اکران ندارد.

“آینه و شمعدون” از آن دسته فیلم های در دست ساخت است که حرف و حدیث های زیادی داشته است. از جمله اینکه پس از گذشت بیش از ۵۰ درصد از فیلمبرداری کار با حضور ترکیب زیادی از بازیگران سینما و تئاتر، فیلمبرداری متوقف شد و حتی به نوعی می توان عنوان کرد که فیلم توقیف شد.

در این فاصله کارگردان، تهیه کننده و هیچ کدام از عوامل فیلم درباره مشکلات پیش آمده صحبت نکردند و فقط مدیران اداره نظارت و ارزشیابی ارشاد در گفتگوهای کوتاهی تاکید کردند که فیلمنامه این فیلم در حال بررسی مجدد است و باید اصلاحاتی روی آن صورت گیرد. البته قرار بود چند روز پس از این توقیف با اعمال اصلاحات و حتی حذف یکی از شخصیت ها که بازی وی هنوز شروع نشده بود، دوباره فیلمبرداری از سر گرفته شود.

توقیف فیلم یک ماه طول کشید

این ماجراها ادامه داشت تا اینکه اعضای اتحادیه تهیه کنندگان نیز در دیداری با رئیس سازمان سینمایی عنوان کردند که بهترست مشکلات این فیلم برطرف شود، زیرا چنین اتفاقاتی به نفع سینمای ایران نیست و اتفاقا جواد شمقدری نیز قول مساعدت داد تا هرچه سریعتر تکلیف “آینه و شمعدون” مشخص شود.

اما با گذشت بیش از ۲۰ روز از آن توقیف، شنیده ها حاکی از آن بود که پرونده این فیلم بسته شده و دیگر امکان ساخت ندارد.همچنین یک منبع آگاه در سازمان سینمایی عنوان کرد که اصلاحات و بازنویسی فیلمنامه “آینه و شمعدون” اساسی است و زمان زیادی می طلبد. با این وجود گویا عوامل نیز ترجیح دادند که از ساخت فیلم منصرف شوند و حتی دوربین و وسایل دیگر را هم تحویل داده اند.

روز ۸ آذر ماه بهرام بهرامیان کارگردان فیلم، سکوت خود را شکست و نامه ای در همین ارتباط به وزیر ارشاد نوشت. در بخشی از این نامه آمده است: با توجه به مراحل اداری درخواست پروانه ساخت، فیلمنامه ای که با آن پروانه ساخت گرفته شده باید در ارشاد موجود باشد. بنده عاجزانه از این عزیزان می خواهم که فیلمنامه مورد اشاره شان را در اختیار ما بگذارند تا ما همان فیلمنامه تغییر نکرده را بسازیم.

وی همچنین در این نامه تاکید کرد: تا این لحظه هیچ کس نه از بنده راش های فیلم را خواسته و نه کسی آن ها را مورد بازبینی قرار داده است که بخواهند از این تفاوت سر دربیارند؛ چراکه خود بهتر می دانند به چه فیلمنامه ای مجوز داده اند.

پروانه ساخت “آینه و شمعدون” دوباره تمدید شد

اما پس از مدتی و با پیگیری ها و لابی های کمالی پور تهیه کننده کار، در تاریخ ۲۲ آذر ماه پروانه ساخت این فیلم تمدید شد و به نوعی کار رفع توقیف شد. تهیه کننده نیز در گفتگوهای مختلفی خبر از ادامه فیلمبرداری داد و تاکید کرد که از عوامل و بازیگران قبلی استفاده خواهد کرد و فقط نیوشا ضیغمی به دلیل سفر نمی تواند این گروه را همراهی کند.

باز هم خبرهای تایید نشده حاکی از آن بود که فیلمبرداری “آینه و شمعدون” دوباره از سر گرفته شده است؛ فیلمی با فیلمنامه متفاوت از کار قبلی و با اصلاحات بسیار، تا جایی که حتی یکی از شخصیت های فیلم حذف شده است. در این میان همچنین خبرهایی درباره عدم حضور محسن تنابنده، احمد مهران فر و مهران احمدی شنیده می شد.

این سه بازیگر به دلیل حضور در سریال تلویزیونی “پایتخت ۲” که قرار است نوروز ۹۲ پخش شود از ادامه همکاری با “آینه و شمعدون” انصراف داده اند. به گزارش مهر سریال “پایتخت ۲” در حال حاضر در شمال کشور در حال فیلمبرداری است.

سه بازیگر از گروه جدید جدا شدند

تصمیم جدا شدن این سه بازیگر از پروژه “آینه و شمعدون” قطعا تاثیر زیادی در اتفاقات جدید این فیلم خواهد داشت. محسن تنابنده یکی از نقش های اصلی این پروژه به شمار می رفت که عملا بعید می رسد بدون حضور وی بتوان این کار را به اتمام رساند.

همه این اما و اگرها ادامه دارد و در حالی که هنوز اصلا تکلیف ساخته شدن یا نشده شدن فیلم ادامه دارد، برخی رسانه ها از ارائه نسخه نیم ساعته این فیلم به دفتر جشنواره فیلم فجر برای بررسی از سوی هیات انتخاب خبر داده اند!

کمالی پور تهیه کننده فیلم همچنان فقط تکذیب می کند

اما نکته جالب اینجاست که کمالی پور تهیه کننده فیلم همچنان اصرار دارد که این بازیگران قرارست با گروه همکاری کنند.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: من عدم حضور این سه بازیگر را در پروژه “آینه و شمعدون” تکذیب می کنم. ما با این دوستان توافق کردیم و حتی قرارست مهران احمدی از اواخر دی جلوی دوربین برود و محسن تنابنده و احمد مهران فر هم همینطور.

محسن تنابنده معتقد است که آنها عوامل را فریب داده اند

اما محسن تنابنده بازیگر نقش اصلی این فیلم درباره ادامه همکاری خود امروز در گفتگویی به خبرنگار مهر عنوان کرد: من بیش از ۲ ماه برای این پروژه وقت گذاشتم اما فیلمنامه دچار تغییر و تحولاتی شده است. آنها با یک فیلمنامه مجوز ساخت گرفتند، با متن دیگری با ما قرارداد بستند و حالا فیلمنامه جدید هم دچار اصلاحات و تغیرات زیادی شده است.

وی افزود: سر فیلمبرداری من بارها در صحنه هایی تاکید می کردم که این سکانسها را فیلمبرداری نکنید غیرقابل پخش است. در صورتی که آنها می گفتند ما برای همین متن پروانه ساخت گرفتیم. یکی از مشکلات من با گروه این بود که عوامل را به نوعی فریب دادند. این مشکلی است که گریبان من را در این پروژه گرفته است.

چک ها سر تاریخ پاس نمی شد

تنابنده درباره مشکلات مالی پیش آمده در این پروژه اشاره کرد: مشکل مالی فقط درباره من نیست. همه پروژه همین مشکل را با کمالی پور دارند. هیچ چکی سر تاریخ پاس نشده است. به عقیده من پرونده کمالی پور خیلی روشن است. از یک جایی به بعد به این نتیجه رسیدم که نباید با این پروژه همکاری کنم و آبرویم برایم اهمیت بیشتری داشت. من لزومی نمی بینم تحت هر شرایطی در جشنواره فجر فیلمی داشته باشم.

این بازیگر و نویسنده تاکید کرد: دوستانی به من می گویند بهتر است به دلیل سرمایه ای که وی گذاشته است، سر کار برگردید. ولی بحث سرمایه یک چیز است، بحث وقت گذاشتن هم بحث دیگری است. همچنین اینکه من باید از کار دیگرم زمان بگذارم آنهم برای یک فیلم که به اعتقادم ارزش هنری چندانی ندارد. من احساس خوبی ندارم.

برخی صحنه های فیلم با ارزش های نظام مغایر بود

وی ادامه داد: اینها به من پیامک دادند که حاضرند به لحاظ مالی هم با من کنار بیایند. اما در این فاصله بیشتر تحقیق کردم وبه کارنامه تهیه کننده نگاهی انداختم؛ درگیری هایی که داشته و آثاری که تولید کرده است.

تنابنده همچنین تاکید کرد که آنچه سر صحنه گرفته می شد با فیلمنامه ای که در اختیار بازیگران قرار گرفته بود فرق داشت، عنوان کرد: برخی صحنه ها که می خواستند ضبط کنند، مطمئن بودم اداره نظارت و ارزشیابی و دیگران با این صحنه ها مشکل خواهند داشت. به اعتقاد خودم هم این صحنه ها با ارزش های نظام و اسلام مغایر بود و بارها در همین ارتباط توضیح دادم.

این بازیگر تاکید کرد: من خودم احمد مهران فر، مهران احمدی و پانته آ بهرام را سرکار آوردم. اگر اینها نبودند کار سرانجام نمی گرفت. برزو نیک نژاد و دستیار دیگر را هم من آوردم. قصدم خیر بود. اما از یک جایی به بعد سر ماجراهای اخلاقی و مالی مشکل پیدا کردیم. از اینجا به بعد فکر کردم اگر آبرویم را بردارم و ببرم کار مهمی کرده ام.

من تحت هیچ شرایطی به پروژه برنمی گردم و از تهیه کننده شکایت می کنم

وی در پایان تاکید کرد: من تحت هیچ شرایطی به پروژه “آینه و شمعدون” که از هر لحاظ برای من مردود است برنخواهم گشت فیلم به لحاظ اندیشه مشکل است. ما مدام اینها را توضیح می دادیم. اما آنها می گفتند، سازمان سینمایی و اداره نظارت پروانه ساخت داده است. شما چی کار دارید؟ من از آنها شکایت خواهم کرد. چون با وقت و انرژی من بازی کرده اند. ۷۰ میلیون از تهیه کننده چک دارم.

خبرگزاری مهر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها