صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : برخورد تهیه کنندگان با بازیگرانی که دستمزد غیرمتعارف دریافت می کنند

برخورد تهیه کنندگان با بازیگرانی که دستمزد غیرمتعارف دریافت می کنند

81690 386

شورایعالی با تهیه‌کنندگانی که دستمزدهای غیر متعارف پرداخت کنند،بطور جدی برخورد خواهد کرد.

سید غلامرضا موسوی دبیر هیات رئیسه شورایعالی تهیه کنندگان سینمای ایران ضمن اعلام خبر فوق افزود:در آخرین نشست شورایعالی که با حضور نمایندگان چهار تشکل تهیه‌کنندگی تشکیل شد، پس از سخنان پیش از دستور تینا پاکروان و کامران قدکچیان،خسرو امیر صادقی و مجتبی فرآورده که در مورد مسائل روز صحبت کردند،اولین دستور جلسه افزایش برخی دستمزدها و بخصوص دستمزد برخی بازیگران بود.

او افزود: شورایعالی در این زمینه بحث و گفت و گوی مفصلی انجام داد و در نهایت با توجه به اختلال این اقدام در تولید فیلم،افزایش اختلاف طبقاتی بین اهالی سینما و عدم امنیت حرفه ، تصمیم گرفت که با تهیه‌کنندگانی که دستمزدهای غیر متعارف پرداخت کنند، برخورد جدی صنفی خواهد شد.در این نشست همکاران عقیده داشتند حتی در صورت اثبات پرداخت‌های غیر متعارف تهیه‌کننده، اجازه اکران فیلم را نباید داد.عدم اجازه تولید و مواردی از این دست از دیگر تصمیمات شورایعالی تهیه کنندگان برای برخورد صنفی با تهیه کنندگان متخلف و کسانی که بازار تولید را دچار اختلال می‌کنند،بود.            

دبیر شورایعالی تهیه‌کنندگان افزود: یکی از همکاران نیز ماموریت یافتند که تدارک پژوهشی را فراهم کنند تا چند و چون پرداخت دستمزدها و اثرات آن بر فروش فیلم‌ها روشن شود. چرا که بر اساس یک آمار سردستی حضور هنرپیشگان سرشناس به خیلی از فیلم‌ها هیچ کمکی نکرده و حتی نتوانسته بقدر دستمزد آنها بفروشـد بنابراین این افزایش‌ها اغلب مبنای حرفه‌ای ندارد و فقط بهای تمام شده فیلم را افزایش می‌دهد.                                                                          

موسوی افزود: متاسفانه اخیراً فاجعه‌ای را که چند سال پیش تلویزیون با افزایش دستمزدها شروع کرد و بعدها دودش علاوه بر چشم تهیه‌کنندگان سینما ، به چشم خود تلویزیون نیز رفت ، توسط شبکه نمایش خانگی شروع شده است. ورود پول‌هایی که در بهترین شکل می‌توان آنها را «پول‌های بی‌مسئولیت » دانست که باعث افزایش دستمزدها شده است.

او افزود: عدم حضور تهیه‌کنندگان حرفه‌ای پشت سریال‌های خانگی نیز از دیگر دلایل افزایش و پرداخت غیر متعارف دستمزدها بخصوص به بازیگران است. بعضی از همکاران نیز می‌گویند پولهایی که من به عنوان « پولهای بی‌مسئولیت » نام می‌برم برای پولشویی توسط برخی از سرمایه‌گذاران سریال‌های شبکه نمایش خانگی وارد چرخه تولید شده است.                

دبیر شورایعالی تهیه‌کنندگان افزود:شورایعالی همچنین طی نامه‌ای به دکتر ایوبی معاونت سینمایی در مورد پرداخت دستمزدهای بی‌رویه در شبکه نمایش خانگی هشدار داد و از ایشان خواست به تهیه کنندگان این سریال‌ها اعلام کنند که در صورت پرداخت دستمزدهای غیر معمول امکان دیده نشدن آنها برای دریافت مجوز پخش وجود دارد، چرا که این اقدام آنان اختلال در تولید است.

موسوی از راههای دیگر کنترل دستمزدها ، ارائه قراردادهای تیپ به تهیه کنندگان و لزوم ارائه یک نسخه به شورایعالی تهیه کنندگان دانست و گفت: شورایعالی امیدوار است با اقدامات متعدد و متفاوتی که اجرا خواهد شد، رفتارهای غیر مسئولانه برخی افراد که با هنجارشکنی و رفتارهای منفعت طلبانه تولید حرفه‌ای را به چالش می‌کشند،کاهش یابد.

در ادامه جلسه گزارشی از تشکیل هیات رئیسه جشن سینمای ایران و شیوه‌های داوری ، سرقت فیلم‌ها توسط شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان مطرح شد.

شورایعالی مقرر ساخت که تهیه کنندگانی که فیلم‌های آنان از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان پخش می‌شود حتماً شکایت خود را به قطبی معاون دادستان و رئیس دادسرای فرهنگ و رسانه ارائه کنند .

مبارزه با انحصار سالن‌های سینمای بخش عمومی از دیگر تصمیمات شورایعالی بود که اعلام کرد به کسانی که در شهرهائی که بخش خصوصی سالن سینما ندارند در صورت راه اندازه سالن ، تجهیزات پرژکتور و صدا ارائه خواهد شد .            

شورایعالی تهیه کنندگان همچنین با نمایش فیلم‌ها بدون مجوز تهیه‌کنندگان آنها برای هر نهاد و یا شخصیت حقوقی مخالفت کرد و اعلام کرد که فیلم‌هایی که برای دریافت پروانه به معاونت سینمایی ارائه می‌شوند ، امانت هستند و معاونت سینمایی یا هر مقام دیگری حق نمایش آنها را برای اشخاص حقوقی یا حقیقی ندارد .                                

در این نشست شورایعالی، فرشته طائرپور و تینا پاکروان و منوچهر شاهسواری ، سید ضیا, هاشمی ، جهانگیر کوثری ، عبدالله اسفندیاری ، علی واجد سمیعی ، مجتبی فرآورده، اصغر هاشمی ، کامران قدکچیان ، محمد بانکی ، منوچهر مصیری ، علی آشتیانی‌پور ، خسرو امیر صادقی ، امیر حسین شریفی ، محسن شایانفر و سید غلامرضا موسوی حضور داشتند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها