صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : صحبت های فرهادی درباره پروژه جدیدش با حضور پنه لوپه کروز و خاویر باردم / دوست دارم فیلم کمدی بسازم!

صحبت های فرهادی درباره پروژه جدیدش با حضور پنه لوپه کروز و خاویر باردم / دوست دارم فیلم کمدی بسازم!

20522111

اصغر فرهادی در تازه ترین گفت و گوی خود با دو نشریه ورایتی و اسکرین دیلی درباره جایزه اسکار و جزئیات تازه‌ای از پروژه سینمایی‌اش با بازی پنه‌لوپه کروز و خاویر باردم سخن گفت.

به گزارش مووی مگ به نقل از خبرآنلاین، در هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان به «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی اهدا شد. این جایزه دومین اسکار اصغر فرهادی بود و او را در کنار معدود کارگردان‌های تاریخ سینما قرار داد که دو بار اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان را دریافت کرده‌اند.

فرهادی در تازه ترین گفته خود با اسکرین دیلی درباره تازه ترین پروژه خود در اسپانیا صحبت کرد. به گفته فرهادی پنه لوپه کروز و خاویر باردم لزوما در این فیلم در نقش زن و شوهر ظاهر نخواهند شد. فرهادی در این باره گفت: «بار دیگر نه یک زن و شوهر بلکه زوج‌های مختلفی در فیلم من حضور دارند. این فیلم نیز درباره خانواده و روابط خانوادگی است. البته جنبه‌های تازه‌ای از این موضوع در فیلم مطرح خواهد شد.» فرهادی فیلمنامه اثر را به فارسی نوشته و پس از آن به اسپانیایی ترجمه شده است. او در این باره گفت: «من اسپانیایی صحبت نمی‌کنم. اما تا زمان آغاز فیلمبرداری زمان دارم تا با آهنگ فیلم آشنا شوم

کارگردان «جدایی نادر از سیمین» که پیش از این فیلم «گذشته» را به زبان فرانسوی ساخته است، اعتقاد دارد که فیلمسازی به زبانی بیگانه در دیدگاه او تغییری ایجاد نمی‌کند. او گفت: «گمان نمی‌کنم تغییر زبان، نظر شما را تغییر دهد. نظر من سطحی از همدلی کلی با تمام شخصیت‌ها است

همانند کارهای پیشین فرهادی درباره این پروژه سینمایی نیز اطلاعات بیشتری در دست نیست، و تنها مشخص است که پدرو و آگوستین آلمادوار از کمپانی ال دسئو تهیه‌کنندگان فیلم هستند و کار پخش آن را «ممنتو فیلم» برعهده دارد.

این کارگردان همچنین پس از برنده شدن اسکار در نخستین گفت‌وگوی با ورایتی از اسکار «فروشنده»،‌ نماینده‌های خود در اسکار و پروژه تازه‌اش در اسپانیا سخن گفت.

از گرفتن دومین اسکار چه احساسی دارید؟

من یپش از این یکبار برای «جدایی نادر از سیمین» اسکار گرفته‌ام، اما این بار کمی تفاوت داشت. این بار توزیع‌کننده فیلم در آمریکا آمازون و کوهن مدیا بودند و خود من نیز برای حضور در آمریکا و تبلیغ برای فیلم دلایل کمتری داشتم. فیلم از پیش شناخته شده بود و بسیاری آن را دیده بودند. در هر حال من در آغاز قصد داشتم در مراسم اسکار حضور یابم اما پس از آن به دلیل فرمان ترامپ تصمیم گرفتم که در اسکار شرکت نکنم و مراسم را به صورت آنلاین تماشا کنم.

گفته می‌شود که ملاحظات سیاسی در اعطای اسکار به «فروشنده» بر جنبه‌های هنری آن برتری داشته است. به بیانی دیگر اعضای آکادمی برای اعتراض به فرمان اجرایی ترامپ برای ممنوعیت سفر هفت کشور عمدتا مسلمان به آمریکا به «فروشنده» رای دادند.

پیش از تمام این رویدادها، فیلم مسیر خود را به سمت اسکار طی می‌کرد. من هیچ کنترلی روی حوادث پس از آن نداشتم و روی آن حساب نکرده‌ بودم. من فقط به فرمان ترامپ واکنش نشان دادم و تصمیم گرفتم به آمریکا سفر نکنم. پی بردن به موضوعاتی که رای‌دهندگان را به رای دادن یا ندادن به یک فیلم ترغیب می‌کند بسیار پیچیده است. من نمی‌دانم چگونه می‌توان پی برد که اعضای آکادمی چرا فیلم را انتخاب کردند.

درباره انتخاب انوشه انصاری برای حضور در اسکار توضیح دهید؟‌ آیا شما او را انتخاب کردید؟‌

بله، من برای انتخاب او و فیروز نادری دلایلی محکمی داشتم. آن‌ها ایرانیان مهاجری هستند که در آمریکا به موفقیت‌های بزرگی دست‌ یافته‌اند. شغل آن‌ها نیز دلیلی برای این انتخاب بود. چون هنگامی که از فضا به زمین نگاه کنید دیگر اثری از مرزها نمی‌بینید.

واکنش مردم در ایران به اسکار «فروشنده» چه بود؟

در کل مردم خیلی خوشحال بودند. اما اندکی که همه چیز را از زاویه سیاست می‌بینند، تفسیرهای تلخی از این پیروزی داشتند.

شما برای پیش‌تولید فیلم جدیدتان با بازی خاویر باردم و پنه‌لوپه کروز در مادرید به سر می‌برید. آیا همکاری با این ستاره‌های خارجی برای شما متفاوت است؟‌

همانگونه که می‌دانید من «گذشته» را در فرانسه ساختم، بنابراین تجربه کار خارج از ایران را دارم. پس از آن قرار بود که این پروژه اسپانیایی را بسازم. اما ناگهان احساس کردم که بنا به دلایل بسیار شخصی نیاز دارم به ایران بازگردم و آنجا فیلمی بسازم که منجر به ساخت «فروشنده» شد. حال به ساخت پروژه اسپانیایی بازگشته‌‌ام و هنوز در حال کار روی فیلمنامه آن هستم. آن‌ها ستاره‌های بزرگی هستند ولی من با آن‌ها کنار خواهم آمد. ما رابطه دوستانه و راحتی داریم و از قرار همگی فیلمنامه را دوست داریم و این مسیری مناسب برای شروع پروژه است.

من جایی خوانده‌ام که این فیلم تریلری روانشناسانه درباره یک خانواده در مناطق روستایی اسپانیا است. می‌توانید کمی بیشتر درباره آن بگویید؟‌

این فیلم درباره یک خانواده است. این تنها چیزی است که می‌توانم بگویم.

«گذشته» در پاریس ساخته شد اما عناصر ایرانی داشت. آیا در این فیلم هم اینگونه خواهد بود؟‌

این فیلم با «گذشته» متفاوت است. این بار فیلم صددرصد اسپانیایی است و همه بازیگران و شخصیت‌های فیلم اسپانیایی‌زبان هستند.

فیلمبرداری از چه زمانی شروع می‌شود؟

فیلمبرداری از تابستان آغاز می‌شود و فیلم برای سال آینده آماده خواهد شد.

تمام فیلم‌های شما درباره تاب آوردن زیر فشار است. فکر می‌کنید آیا زمانی کمدی هم خواهید ساخت؟

این یکی از بزرگترین آرزوهای من است که درباره واقعیت انسان یک فیلم کمدی بسازم. امیدوارم به زودی وقتی به ایران بازگشتم این کار را انجام دهم.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها