صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : به بهانه 101 سالگی کرک داگلاس / 13 نکته جالب و باور نکردنی درباره زندگی شخصی و حرفه ای او

به بهانه 101 سالگی کرک داگلاس / 13 نکته جالب و باور نکردنی درباره زندگی شخصی و حرفه ای او

1 1 11 w700

از اولین حضور پر سر و صدا و موفقش در سینما در سال ۱۹۴۶ تا یکی از آخرین نقش هایش در سال ۲۰۰۸، کرک داگلاس بی نظیر ثابت کرده که وی یک ستاره واقعی دنیای سینما و هالیوود است.

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، او با حضور در فیلم های بلاک باستری مانند «اسپارتاکوس» به شهرتی باورنکردنی دست یافته و یک خانواده تماماً بازیگر را پایه گذاری کرد اما در مورد کرک داگلاس چه می دانید؟ در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با ۱۳ واقعیت جالب در مورد ای بازیگر افسانه های سینمای کلاسیک آشنا کنیم.

۱- او از فقر و گمنامی به ثروت و شهرت رسیده است

والدین کرک داگلاس مهاجرانی روسی و فقیر بودند که برای بهبود اوضاع زندگیشان به ایالات متحده کوچ کردند. پدرش با فروختن لباس های کهنه و اجناس دست دوم فلزی شکم هفت بچه اش را سیر می کرد و کرک داگلاس نیز باید با فروختن اسنک و انجام کارهای عجیب و غریب به خانواده اش کمک می کرد تا هزینه های زندگی را تامین نماید. نام واقعی او در هنگام تولئ «ایزی دانیلوویچ» بود و می گوید از این که به خاطر شغلش اسمش را تغییر داده پشیمان است. وی در این باره می گوید:” بسیار جالب است که اسم واقعی خودت را حفظ کنی. اما آیا می توانی این اسم را روی یک پرده تبلیغاتی ببینی؟”.

۲- او برای رفتن به دانشگاه زحمت زیادی کشید

برای کسی که لباس کهنه می فروشد بسیار سخت است که هزینه تحصیل فرزندش را بپردازد، بدین ترتیب کرک جوان خود دست به کار شد و وظیفه تامین هزینه های تحصیلش را بر عهده گرفت. او وارد دانشگاه سنت لورنس شده و مجبور شد به خاطر تامین هزینه ها سرایداری دانشکده را به عهده بگیرد. همچنین وی مدتی را در خدمت ارتش کشورش به سر برده و در طول جنگ جهانی دوم به خاطر جراحاتی که برداشت از ادامه خدمت معاف گردید.

۳- او یک کشتی گیر حرفه ای بود

3 1 6 w700

قبل از این که کرک داگلاس در دنیای سینما به شهرت برسد وی با کشتی گرفتن با توریست ها در یک میدان محلی هزینه های زندگیش را تامین می کرد.

۴- او از همان دوران کودکی می دانست که باید بازیگر شود

4 71 GH content 550px w700

در دوران مهد کودک از او خواسته شد تا در برابر همکلاسی هایش شعری بخواند و به گفته ی خودش خواندن همین شعر باعث شد که وی بازیگری را برای شغل اینده اش انتخاب کند. او بعدها گفت:” وقتی که صدای کف زدن ها را شنیدم اتفاقی افتاد. خوشم آمد. هنوز هم خوشم می آید”.

۵- به نظر می رسد که وی برای اسکار نگرفتن نفرین شده است

کرک داگلاس در طول فعالیت هنری خود سه بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده است اما هیچگاه با جایزه اسکار به خانه بازنگشت. حتی او در فیلم های «کت بالو» (Cat Ballou) و «استالاگ ۱۷» (Stalag 17) که جایزه اسکار را برای لی ماروین و ویلیام هولدن به همراه داشت نیز شانس بازی داشت اما این نقش ها را نپذیرفت. سرانجام وی در سال ۱۹۹۶ جایزه اسکار افتخاری را به خاطر سال ها هنرنمایی در سینما دریافت کرد و پس از دریافت جایزه سخنرانی تاثیرگذار و عاطفی کرد. این اولین حضور او در میان عموم بعد از یک سکته قلبی شدید بود.

۶- همسرش جان او را نجات داد

13954677 2 w700

کرک داگلاس در یک سانحه هوایی و هنگامی که سوار بر هلی کوپتر بود به طرزی معجزه آسا از مرگ گریخت اما نزدیک بود در یک سانحه هوایی دیگر جانش را از دست بدهد. در سال ۱۹۵۸، مایکل تاد که از تهیه کنندگان مشهور آن زمان بود، کرک داگلاس را به پرواز به نیویورک با جت شخصی خود دعوت کرد. همسرش آنه گفت که به این کار حس خوبی ندارد و عاحزانه از او خواست که سوار این هواپیما نشود.در نهایت داگلاس از این سفر منصرف شد و وقتی رادیو خودروی خود را روشن کرد خبر رسید که هواپیمای تاد سقوط کرده و باعث مرگ وی شده است.

۷- ستاره موسوم به «پیاده روی مشاهیر» او به سرقت رفت

7 38 w700

همه با ستاره «پیاده روی مشاهیر» آشنا هستند و باید بدانید که این ستاره نزدیک به ۱۵۰ گرم وزن دارد. از میان کسانی که این ستاره را دریافت کرده اند تنها چهار مورد منجر به گم شدن یا دزدیده شدن آن شده است: جیمز استورات، جین آوتری، گرگوری پک و کرک داگلاس. این ستاره بعدها در خانه یک کارگر ساختمانی پیدا شده و به صاحبش بازگردانده شد.

۸- او برای گفتن واژه «قهوه» ۵۰٫۰۰۰ دلار دریافت کرد

در دهه ۱۹۸۰، چهره داگلاس برای تبلیغ قهوه ماکسیم در ژاپن انتخاب شد و وی در یک سری تبلیغات ویدیویی برای این برند حاضر شد. وی در طول این تبلیغ تنها واژه «قهوه» را به زبان می آورد اما برای همین یک واژه ۵۰٫۰۰۰ دلار برای هر تبلیع دریافت می کرد.

۹- بازیگری به شغلی خانوادگی او تبدیل شد

9 23 w700

در خانواده داگلاس سه نسل بازیگر وجود دارد: خود کرک داگلاس، پسرش مایکل داگلاس و نوه اش کامرون داگلاس که هر سه با هم در سال ۲۰۰۳ در یک فیلم کمدی با نام «در خانواده جریان دارد» (It Runs in the Family) حضور یافتند.

۱۰- وی به کارهای خیریه علاقه زیادی دارد

10 22 w700

در طی سال ها وی در ساخت بیش از ۴۰۰ پارک و زمین بازی برای کودکان در لس آنجلس مشارکت داشته است و این تنها بخش کوچکی از فعالیت های خیریه او بوده است. وی هزینه تحصیل اقلیت های اسیب پذیر را در دانشگاه های معتبر بر عهده گرفته و میلیون ها دلار برای تحقیق در مورد بیماری آلزایمر و تامین هزینه نگهداری از بیماران آلزایمری کمک کرده است. همچنین داگلاس در زمینه آگاهی دادن به مردم در مورد بدرفتاری با سالمندان نیز مشارکت فعال داشته و یک ربات را به بخش کودکان بیمارستانی در لس آنجلس اهدا کرده است. البته اسم این ربات اسپارتاکوس بود.

۱۱- وی یکی از قدیمی ترین سلبریتی هایی است که در اینترنت حضور فعال دارد

gettyimages 144167950 w700

داگلاس از سال ها پیش در وبسایت رسانه ای «Myspace» به بازگویی تفکرات و نظراتش می پردازد و البته در روزنامه هافینگتون پست نیز مقالاتی نوشته است. اخیراً او چیزی به اشتراک نگذاشته، شاید منتظر جشن تولد ۱۰۱ سالگی خود است تا پیامی منتشر کند.

۱۲- او یک نصیحت بزرگ در مورد زندگی سالم و طولانی دارد

57bbf108 bc62 11e6 b1a9 d0a597083a8f 1280x720 w700

داگلاس در مورد این که چطور به عمر دراز رسیده چنین می گوید:” همواره از من سوال می شود که در مورد زندگی طولانی و سالم نصیحتی بکنم اما من هیچ حرفی در این مورد ندارم. با این وجود کاملاً باور دارم که از اینجا بودن هدفی داریم. من از سقوط هلی کوپتر و سکته قلبی جان سالم به در بردم تا قبل از این که این دنیا را ترک کنم در آن کارهای خوبی بیشتری  انجام دهم”.

۱۳- او کمک کرد که لیست سیاه هالیوود از بین برود

13 2 2 GH content 550px w700

«ده هالیوودی» گروهی از نویسندگان و کارگردانان هالیوودی بودند که حاضر نشدند در برابر دادگاه در مورد حامیان کمونیسم در هالیوود شهادت دهند. همه این افراد از ادامه فعالیت در سینما منع شدند و بسیاری از آن ها در تامین هزینه های خانواده خود با مشکل روبرو شدند. داگلاس یکی از بازیگران معدودی بود که کمپانی فیلم سازی خود را در دهه ۱۹۶۰ پایه گذاری کرد و با استخدام نویسنده ی ممنوع الکار، دالتون ترومبو، یکی از اعضای گروه معروف «ده هالیوودی»، برای نوشتن سناریو فیلم «اسپارتاکوس» کمک کرد که این تبعیض در هالیوود از بین برود. او بعدها در این باره گفت:” دالتون ترومبو یکی از بهترین نویسندگان ما بود. دوران وحشتناک و شرم آوری بود. پس من تصمیم گرفتم که این شرایط را عوض کنم. می خواستم اسم او را پای فیلم بزنم. فکر می کنم بیش از هر چیزی به این کارم افتخار می کنم زیرا این کار باعث از بین رفتن لیست سیاه شد. این کار دردسرهای بزرگی برایم به همراه داشت اما ارزشش را داشت”.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها