صفحه اصلی > نقد و بررسی سریال : نقد و بررسی فصل نهم سریال واکینگ دد ( The Walking Dead )

نقد و بررسی فصل نهم سریال واکینگ دد ( The Walking Dead )

landscape 1522344867 screen shot 2018 03 29 at 183400

سریال « واکینگ دد » پولسازترین سریال شبکه تلویزیونی AMC محسوب می شود و این شرکت را به شهرت جهانی نیز رسانده است. اما موفقیت سریال « واکینگ دد » و محبوبیت بالای آن نزد علاقه مندان به سریال های تلوزیونی همیشه روند رو به رشدی نداشته است. این سریال در 8 فصل گذشته فراز و نشیب های فراوانی را به خود دید که در مقطعی افت شدید مخاطبینش را به همراه داشت. با اینحال شبکه AMC خبر ساخت فصل نهم را خیلی زود به طرفداران سریال داد و با چند شوک از جمله جدا شدن ستاره های سریال در اواسط فصل، آنها را در بُهت و حیرت فرو برد.

فصل نهم سریال در حالی منتشر شد که بسیاری از علاقه مندان با توجه به دو فصل اخیر انتظار چندان زیادی از « واکینگ دد » نداشتند. اما آغاز فصل جدید همزمان با تغییراتی بوده که رویکرد کلی فصل نهم را تا حد زیادی متفاوت از فصل های گذشته رقم زده. با آغاز فصل نهم ما با جهانی آرام تر در داستان مواجه شدیم که در آن سریال اشاره های فراوانی به گذشته و روندی که قصه تا این فصل طی کرده دارد و در عین حال قصد دارد دنیای خود را بسط و گسترش دهد.

TWD 902 OCT18 D1 big00

ما در فصل نهم سریال با موضوعاتی نظیر گسترش تمدن در دورانی که علناً تمدنی به چشم نمی خورد و همه کارها با انجام می شود داریم. به نظر می رسد که سازندگان بنا دارند تا در ادامه راه دنیای خود را گسترش دهند و تمدن جدیدی را پایه گذاری نمایند که می تواند سبب وقوع خرده پیرنگ های جالبی در ادامه قصه باشد. در حال حاضر سریال تمرکز خود را بر روی آغاز روند گسترش دنیای داستان قرار داده و در بطن این قضیه نیز شخصیت هایی قرار دارند که پیش از این می دانیم از مهلکه جان سالم به در نخواهند برد چراکه سازندگان اعلام کرده اند از میانه راه از داستان جدا خواهند شد.

شاید روندی که فصل نهم سریال در پیش گرفته کمی از ضرباهنگ قصه کاسته و سکون بیشتری به داستان بخشیده باشد، اما قطعاً از داستان کِش دار و خسته کننده نیگان که بیش از آنچه که ظرفیتش تقاضا می کرد ادامه یافته بود، روند بهتری را پیش گرفته است که با بسط یافتن داستان نیز وضعیت به مراتب بهتر هم خواهد شد. اجتناب سازندگان از خلق اکشن مطلق و نسل کشی زامبی هایی که هیچوقت تمامی ندارند باعث شده تا داستان تمرکز بیشتری را برای روی شخصیت ها ایجاد نماید. البته این تصمیم شاید خیلی به مذاق طرفداران این سریال خوش نیاید چراکه آنها همواره منتظر اکشن های جذاب در اپیزودهای گوناگون این عنوان بوده اند و حالا با تغییر روند سریال تا اینجا، شاید کمی طعم ناامیدی را بچشند.

Walking Dead Season 9 Episode 2 Rati11

اما در مجموع باید گفت که فصل نهم به آن بدی که انتظارش می رفت آغاز نشده و به نظر می رسد خود را برای یک نبرد و دنیایی بزرگتر آماده می کند. سریال تا اینجا وضعیت به مراتب بهتر از فصل های قبل خود دارد و باید دید که با جدا شدن ستاره های اصلی سریال که قطعاً با تغییر رویکرد داستانی مواجه خواهد شد، آیا خواهد توانست بار دیگر « واکینگ دد » را در رده سریال های برتر قرار دهد یا اینکه بار دیگر باید شاهد ضعف سریال و کاهش بینندگان آن باشیم.

 

منتقد : مهدی ارزنده

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها