صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : مورد عجیب درجه بندی فیلمها در ایران / فیلمهایی با درجه بندی بزرگسالان سالن های نمایش کمتری دریافت می کنند!

مورد عجیب درجه بندی فیلمها در ایران / فیلمهایی با درجه بندی بزرگسالان سالن های نمایش کمتری دریافت می کنند!

درجه بندی سنی

رئیس سازمان سینمایی اعضای هیات رده بندی سنی آثار سینمایی را معرفی کرد. این هیات قرار است در صورت الزام محدودیت سنی، فیلم‌های سینمایی را در سه گروه +۹ و +۱۲ و +۱۵ رده بندی کند. نکته مهم، ایجاد محدودیت اکران از سوی سازمان سینمایی برای فیلم‌هایی است که در این رده‌بندی سه گانه قرار می‌گیرند.

به گزارش مووی مگ به نقل از آی سینما، حسین انتظامی اعضای این هیات مرکب از ۳۰ شخصیت آشنا با فیلم و سینما در حوزه های فرهنگی، آموزشی، تربیتی، روانشناسی، جامعه شناسی و رسانه را به شرح زیر معرفی کرد:

مرضیه ابراهیمی، حمید رضا ابک، اسدالله اعلایی، محمود امانی تهرانی، عماد افروغ  ، رضا امیر خانی، مرضیه برومند ، رضا پور حسین، سمیه توحیدلو ، مهدی تهرانی، مریم جلالی دهکردی، علی زرافشان ، مهری زعفرانی، محمد سلگی، روح الله عالمی، افشین علا ، مهرزاد دانش، مصطفی رحماندوست، فریدون عموزاده خلیلی، سیدعلی کاشفی خوانساری، محسن کاشانی وحید، عباس کاظمی، الهه کسمایی، میترا لبافی، جواد محقق، سیدمحمدتقی معراجی، سید محمد حسین نواب، مهدی نوید ادهم، وحید نیکخواه آزاد و محمد رضا وصفی.

همزمان آیین نامه رده بندی سنی فیلم‌های سینمایی هم منتشر شده که در ماده ۳ آن آمده است: «رده بندی سنی فیلمها به شرح زیر است و حسب مورد، جملات مقابل هر گروه به طور کامل در متن پروانه نمایش و اقلام تبلیغاتی درج می شود.

  1. گروه +۹: تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۹ سال توصیه نمی‌شود.
  2. گروه +۱۲: تماشای این فیلم برای افراد زیر ۱۲ سال توصیه نمی‌شود.
  3. گروه +۱۵: تماشای این فیلم برای افراد زیر ۱۵ سال توصیه نمی‌شود.»

در یکی از تبصره‌های این آیین نامه آمده: «مدیران سینما مکلف به جلوگیری از حضور افراد مشمول به سالن های سینما نیستند و مسئولیت اجرا به عهده والدین یا همراه بزرگسال است.»

ماده جنجالی: محدودیت اکران

اما احتمالا مهم‌ترین و جنجالی‌ترین ماده این آیین نامه ماده چهارم است که بر اساس آن فیلم‌هایی که در قالب این رده‌بندی قرار بگیرند، دچار محدودیت اکران می‌شوند.

در این ماده آمده است: «معاونت ارزشیابی و نظارت براساس این شیوه نامه و در چارچوب مصوبات هیات اکران نسبت به کاهش ظرفیت نمایشی فیلمهای مشمول رده بندی سنی  اقدام می کند.»

این الزام به «کاهش ظرفیت نمایشی» از سوی معاونت نظارت به معنای آن است که دولت هیات اکران را مجبور می‌کند سالن‌های کمتری را به فیلم‌های با محدودیت سنی بدهد. این در حالی‌ست که نفس محدودیت سنی یعنی تعداد تماشاگران فیلم کمتر شود.

بر اساس این آیین نامه، در واقع وزارت ارشاد فیلم‌های دچار محدودیت سنی را تنبیه مضاعف هم می‌کند. در حالی که رده بندی سنی فیلم‌ها در اغلب کشورها با این دخالت دولتی همراه نیست و خود پخش کننده‌ها و صاحبان سالن‌های سینما تصمیم می‌گیرند فیلم‌ها را در چند سالن اکران کنند.


خواندن مقالات زیر توسط مووی مگ پیشنهاد می شود :

فیلمهای سینمای ایران از این پس با درجه بندی سنی اکران می شوند

با انواع درجه بندی سنی فیلمها در هالیوود آشنا شوید + تصاویر

سیستم درجه بندی فیلمها در آمریکا تغییر خواهد کرد 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها