صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : جی کی رولینگ جایزه حقوق بشری خود را پس داد

جی کی رولینگ جایزه حقوق بشری خود را پس داد

جی کی رولینگ

«جی کی رولینگ» جایزه مرتبط با خانواده «کندی» آمریکا را پس از انتقادات «کری کندی» درباره دیدگاه‌های او را پس داد.

«جی کی رولینگ» سال گذشته جایزه موج امید را از سازمان حقوق بشر «رابرت اف کندی» دریافت کرد. «کری کندی» دختر رئیس‌جمهور سابق آمریکا این جایزه را به او اهدا کرده بود. جایزه موج امید به کسانی که برای ایجاد تغییر در جامعه تلاش می‌کنند اختصاص دارد و رولینگ سال گذشته این جایزه را برای فعالیت‌هایش در سازمان نیکوکاری کودکان لوموس دریافت کرد. رولینگ پس از دریافت جایزه آن را «یکی از والاترین افتخاراتی که تا به حال کسب کرده نامید» و گفت: «رابرت کندی تمام خصلت‌هایی که من در انسان‌ها تحسین می‌کنم را داشت.»

به گزارش مووی مگ به نقل از 30نما، پیش از رولینگ، «باراک اوباما»، «اسقف اعظم دزموند توتو» و «جو بایدن» از دریافت کنندگان این جایزه بودند. انتقادات علیه رولینگ از توئیت او درباره تجربه زنان آغاز شد. او اعلام کرد: «من به همه افراد تراجنسیتی احترام می‌گذارم و معتقدم آن‌ها باید هر طور که دوست دارند زندگی کنند اما در عین حال زندگی من به عنوان یک زن شکل گرفته و فکر نمی‌کنم اعلام این حرف توهین‌آمیز باشد.»

چندین بازیگر دنیای «هری پاتر»  از جمله «دانیل ردکلیف»، «ادی ردماین» و «اما واتسون» از رولینگ به خاطر این حرف فاصله گرفتند.

اوایل این ماه «کری کندی» در بیانیه‌ای اعلام کرد: «من با «جی کی رولینگ» صحبت کردم و ناامیدی خودم را از تصمیم او برای ایجاد دیدگاهی که هویت افراد تراجنسیتی و خارج از جنسیت را زیر سؤال می‌برد اعلام کرده‌ام. او با این کار استعداد بی‌نظیر خود را برای زیر سؤال بردن حقیقت وجود جامعه تراجنسیتی هدر داده است. کسانی که از خشونت، تبعیض، آزار و اذیت و محرومیت رنج می‌برند و در نتیجه بسیاری از آن‌ها دست به خودکشی، اقدام به خودکشی، بی‌خانمانی و آزار جسمی و روحی می‌زنند. از جمله بزرگ‌ترین اهداف این اعمال زنان تراجنسیتی سیاه‌پوست هستند. من منظور حرف‌های رولینگ را این‌گونه معنی می‌کنم که او تصور می‌کند مسئله جنسیت از زمان تولد به صورت تک بعدی به افراد داده می‌شود و این دیدگاه هویت جنسیتی افراد را در نظر نمی‌گیرد. من این دیدگاه طبقه‌بندی را رد می‌کنم.»

رولینگ نیز در جواب بیانیه‌ای در وب‌سایت خود منتشر کرد: «هیچ ضدیتی بین جنبش‌های حقوق تراجنسیتی جدید و حقوق زنان وجود ندارد.»

او یادآور شد که «هزاران زن» برای نشان دادن حمایت خود با او تماس گرفته و خواستار بحث و گفت و گو بوده‌اند.

 او در ادامه گفت: «پزشکان، دانشگاهیان، درمانگران، معلمان، مددکاران اجتماعی، کارمندان زندان‌ها و پناهندگان زن با من تماس گرفته‌اند. بسیاری از این متخصصان که در رأس سازمان‌های خود قرار دارند نگرانی‌های جدی‌ درباره تأثیر نظریه هویت جنسیتی در نوجوانان آسیب‌پذیر و بر حقوق زنان و از بین بردن هنجارهای حفاظت از زنان آسیب‌پذیر جامعه ابراز کرده‌اند. هیچ یک از این افراد از تراجنسیتی‌ها متنفر نیستند. به دلیل اختلاف نظر شدید بین من و سازمان حقوق بشر رابرت اف کندی من احساس می‌کنم که چاره‌ای جز پس دادن جایزه موج امید ندارم. من عمیقاً ناراحتم که سازمان حقوق بشر رابرت اف کندی این جایگاه را برگزیده است اما هیچ جایزه یا افتخاری، بدون در نظر گرفتن تحسین زیاد من برای رابرت کندی، این ارزش را دارد که من حق شخصی‌ام را برای ابراز نظراتم زیر پا بگذارم.»

بسیاری حمایت خود را از رولینگ با هشتگ «با جی کی رولینگ بایست» اعلام کرده‌اند.


خواندن مقالات زیر توسط مووی مگ پیشنهاد می شود :

انتقاد از جی کی رولینگ به دلیل انتخاب بازیگر اسیایی!

دفاع جی کی رولینگ از جانی دپ پس از حواشی روزهای اخیر

دونالد ترامپ استفن کینگ را در توییتر بلاک کرد! / جی کی رولینگ خطاب به کینگ : اشکال ندارد، مطالبش را برایت دایرکت میکنم!

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها