صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : 10 فیلم فانتزی فوق العاده برای کسانی که به این ژانر علاقه ای ندارند! + تصاویر

10 فیلم فانتزی فوق العاده برای کسانی که به این ژانر علاقه ای ندارند! + تصاویر

۱۰- Last Action Hero

تماشای یک فیلم فانتزی می تواند دارویی تلخ باشد که نتوان آن را به راحتی قورت داد. برای بسیاری از مخاطبان سینما، این درخواست که از واقعیت دور شده و به بررسی مفاهیمی بپردازند که دور از درک کنونی باشد درخواست بسیار بزرگی است. در حالی که ژانر فانتزی فراز و نشیب ها و تغییرات بسیاری را تجربه کرده و به بررسی ژانرهای فرعی بسیاری پرداخته اما ممکن است آن طور که باید توجه مخاطب را به خود جلب نکند. به عنوان مثال فیلم های Harry Potter و Lord Of The Rings تنها فیلم هایی فانتزی محور نیستند بلکه در دنیاهایی ساختارمند رخ می دهند که باید مخاطب درک کنونی شان از واقعیت را کنار گذاشته تا بتوانند با آن ها ارتباط برقرار نمایند.

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، این بدان معنا نیست که فیلم های فانتزی برای برخی سینماروها قابل درک نیستند اما بدون شک شما هم دیده اید کسانی را که بعد از تماشای فیلمی گفته اند این فیلم برای آن ها ساخته نشده است. در واقع روایت فیلم، گام بندی و ارائه داستان و ساختار دنیای فیلم چیزی است که مخاطب را به خود جلب می کند. اگر شما نیز علاقه زیادی به ژانر فانتزی ندارید نمی توان انتظار داشت با تماشای Star Wars یا Chronicles of Narnia به این ژانر علاقمند شوید. به جای این فیلم ها باید یکی از ۱۰ فیلم فانتزی ادامه این مطلب را تماشای کنید تا شیفته ژانر فانتزی شوید.

۱۰- Last Action Hero

از روی پوستر براحتی می توان فیلمی را فرض کرد که آرنولد شوارتزنگر در آن با تفنگی در یک دست این طرف و آن طرف می رود و در حالی که یک ابزار کمکی دیگر در دست دارد، از خود آتش به جای می گذارد. اما اگر دیدید از آن دسته کسانی هستید که سینما علاقه دارید اما نمی توانید با ژانر فانتزی و اکشن رابطه خوبی برقرار کنید، Last Action Hero فیلم مناسب شماست زیرا به شکلی جذاب این ژانر را معرفی کرده و مکانیزم های مناسب را در قالب داستان ترکیب می کند. به عنوان یکی از بهترین فیلم های ژانر اکشن، این فیلم با واقعیت های زندگی تاریک ارتباط دارد و از دید یک نوجوان شیفته سینما روایت می شود.

وقتی دنی مدیگان در درون دنیای ویران، پرآشوب و کارتونی خود از فرانچایز مورد علاقه اش فرو می رود، کلیشه ها و ترفندهای سینما در برابر چشمان دنی زنده می شوند و او با شخصیتی کاریکاتوری ار آرنولد در اوایل دوران شهرتش همراه می شود. این فیلم کسانی که علاقه ای به ژانر فانتزی ندارند را جذب کرده و در سرزمین عجایبی از هالیوود بسیار غیرواقعی دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی به پیش می برد در حالی که به آن ها می فهماند سینما خود نیز می داند که گاهی اوقات احمقانه می شود. عنصر فانتزی این فیلم جادویی چیزی نیست جز داستانی با گام مناسب و نویسندگی استادانه در مورد فیلم های اکشن.

۹- The Lobster

۹- The Lobster

The Lobster فیلمی است که در نهایت هوشیاری و روشنفکری ذهن مخاطب را تحریم می کند. مفهوم جامعه ای که در آن اگر فردی در سن ۴۵ سالگی وارد رابطه عاشقانه ای نشده و ازدواج نکرده باشد به یک حیوان تبدیل می شود داستان کلی این فیلم است. این داستان روایتی بسیار قوی است که خیلی زود وارد دنیای پوچی و بی معنایی علمی تخیلی شده و شاید به داستان های پریان قدیمی والت دیزنی نیز شانه می ساید. اگر از طرفداران ژانر فانتزی نیستید، این سناریو خود می تواند کمی شما را درگیر کند اما تماشای خود فیلم با بازی هایی بسیار خیره کننده نظر شما را در مورد کلیت ژانر تغییر خواهد داد.

کالین فارل، راشل ویز و جان سی رایلی چنان جذابیت تاریکی به فیلم می بخشند که مخاطبان رفته رفته جنبه های تبدیل انسان به حیوان داستان را فراموش کرده و جذابیت و کششی که در شخصیت های داستان وجود دارد را حس می کنند. به طور خاص کالین فارل، که یک بار دیگر ثابت می کند یک ستاره اکشن نیست بلکه مردی که برای بازی های سوررئال و کمدی ساخته شده است. فیلم فانتزی The Lobster یک وزنه تعادلی فوق العاده در برابر فشارهای ازدواج، همزیستی و اصرار بر پیدا کردن یک انسان دیگر برای زندگی کردن است. در حالی که جنبه های سوررئال فیلم در قالب یک داستان علمی تخیلی پادآرمانشهری نمود پیدا می کنند، جنبه کمدی اما تاریک  داستان باعث شده که فیلم فانتزی The Lobster شاهکاری باشد که هیچ سینمارویی با علاقه به ژانرهای دیگر از آن چشم برگرداند.

۸- Colossal 

۸- Colossal

تا جایی که به ژانر فانتزی علمی تخیلی مربوط است، Colossal بدون شک در سمت بسیار قدرتمند و خوش ساخت ماجرا قرار دارد. داستان فیلم را می توان به شکلی ساده در مورد مرد و زنی دانست که کشف می کنند می توانند با ایستادن در یک گودال پر از شن یک ربات غول پیکر و یک هیولا را فرا بخوانند. شاید به خاطر استفاده اندک از جلوه های تصویری کامپیوتری باشد که باعث می شود فیلم ارزش تماشا توسط افراد علاقمند به ژانر غیرفانتزی را داشته باشد. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که علاقه ای به فیلم فانتزی ندارند، احتمال اینکه فیلم Colossal را ندیده باشید بسیار زیاد است.

اما به شما توصیه می کنم که شانس یک بار تماشای این فیلم فانتزی را به خود بدهید زیرا اگر چه داستان آن بی معنی است اما همزمان داستانی اورجینال داشته و روایت آن بعد از نیمه داستان رویکردی کاملاً متفاوت به خود می گیرد. جذابیت خاص این فیلم دوست داشتنی مستقل در آن است که در نهایت با یک روایت تاریک مواجه هستیم که برای بسیاری از علاقمندان سینما آشناست.  تلاش های نافرجام و ناموفق آن هاتاوی به عنوان یک بدبیار همیشگی که سعی دارد زندگی اش را خراب نکند جذابیت خاصی به داستان می بخشد در حالی جیسون سودیکیس یک بازی کاملاً منحصربفرد در نقش یک شخصیت منفی از نوع جدید در سینما ارائه می دهد. Colossal یک فیلم فانتزی بسیار کوچک است اما تضمین می کنیم که بعد از تماشا تا مدت ها نمی توانید آن را از ذهنتان بیرون بیندازید.

۷- The Beatles: Yellow Submarine 

۷- The Beatles: Yellow Submarine

فیلم های انیمیشنی در متن خود بسیار سوررئال و فانتزی هستند اما اگر تنها به جنبه های زیبایی شناختی بصری یک انیمیشن و تصویرسازی های آن فکر می کنید، بهتر است سراغ چیزی غیر از فیلم انیمیشنی بیتلر با عنوان Yellow Submarine نروید. این فیلم فانتزی بسیار بامزه و دلگرم کننده بوده و علیرغم غریب بودنش، تماشای آن تجربه ای خوشایند و همراه با جذابیت است. داستان این انیمیشن در مورد گروه بیتلز است که توسط ساکنان سرزمین خیالی پپرلند استخدام می شوند تا سرزمینشان را از دست موجوداتی ضد موسیقی که مینی های آبی نام دارند پس بگیرند.

در این مسیر، آن ها سوار بر زیردریایی زرد خود از دریاهای متعدد خیالی می گذرند و ترانه های خاصی می خوانند. از دیدگاه بصری و زیبایی شناختی، Yellow Submarine تماماً یک رویای فانتزی است که تنوعی از انیمیشن و طرح های سلولی را برای خلق یک پرده منقوش متحرک با هم ترکیب می کند. tapestry صبر افراد متنفر از ژانر فانتزی را به دو روش به بوته آزمایش می گذارد، با تمرکز بر روی گروه بیتلز و دیگری سوررئالیسم موجود در داستان خود. اما اطمینان داشته باشید که با فیلمی مواجه هستید که دستکم باید یکبار آن را تماشا کرد.

۶- The Secret Life Of Walter Mitty

۶- The Secret Life Of Walter Mitty

برای تمام کمدی های عجیب و غریبی که بن استیلر در گذشته ساخته ، اگر بخواهیم تنها یک چیز در مورد او بگوییم آن این است که او یک بازیگر قابل اعتماد است. بسیار سخت است که نقش های جدی و خشک او را از شخصیت های مضحک و خنده دارش مانند وایت گلدمن و درک زولندر جدا کرد اما وقتی نقش شخصیتی دوست داشتنی و محبوب را بازی می کند، می تواند توجه مخاطب را روی خود نگه دارد. داستان فیلم The Secret Life Of Walter Mitty در مورد یک کارمند (استیلر) است که برای پیدا کردن یک نگاتیو فیلم گمشده به سفری به دور دنیا می رود. این فیلم فانتزی نیمی فانتزی و نیمی کارآگاهی است که با تصورات دقیق و تکان دهنده در مورد شخصیت اصلی داستان ترکیب شده و بین یک فانتزی غنی و یک واقعیت بزرگنمایی شده در حال نوسان است.

نکته جذاب در مورد فیلم این است که به سادگی می توان اتفاقات آن که به عنوان فانتزی رخ می دهند را رد کرد اما وقتی برخی از جنبه های بی معنی آن را کنار می گذارید، به این باور خواهید رسید که بسیاری از اتفاقات بزرگنمایی شده در مغز والتر رخ داده و مخاطبان در این سفر ماجراجویانه با او همراه شده اند. فیلم هایی که داستان آن ها در ذهن و تصور یک شخصیت رخ می دهد بسیار نادر هستند و The Secret Life Of Walter Mitty از همین موضوع برای خلق یک داستان خارق العاده که به شکلی منحصربفرد روایت می شود استفاده کرده است.

۶- The Secret Life Of Walter Mitty

۵- Unbreakable

کاملاً قابل قبول است اگر بگویید از فیلم های ابرقهرمانی خوشتان نمی آید. در یک دهه گذشته، موجی بزرگ از محتوا هم برای سینما و هم تلویزیون ساخته شده که اقتباس هایی از کتاب های کمیک را زندگی بخشیده اند و اگر شما نیز از کسانی باشید که دچار خستگی ابرقهرمانی شده اید، به احتمال فراوان هیچ توجهی به فیلم های ابرقهرمانی خوش ساخت و جذاب نیز نخواهید داد. شاید به همین دلیل باشد که فیلم فانتزی Unbreakable گزینه ای ایده آل برای نشان دادن به کسانی بواشد که علاقه ای به فیلم های ابرقهرمانی و ماوراء الطبیعه ندارند. Unbreakable در واقع فیلمی بر اساس شکلی جدید از دین باوری-بی دینی است که در آن دیوید دان (بروس ویلیس) از این احتمال می ترسد که نامیراست در حالی که الیجا (ساموئل ال جکسون) مردی است که به تمامی نقش نیمه کیهانی خود به عنوان شخصیت شروری که جهان به آن نیاز دارد را پذیرفته است.

جایی که Unbreakable موفقیت اصلی خود را کسب می کند آنجایی است که خیلی آرام جنبه های فانتزی خود را افشا می کند. مخاطبان با سوالات و اعمالی مواجه می شوند که خارج از دنیای واقعیت نیستند و با جنبه ماوراء الطبیعه فیلم موافق باشید یا نباشید، داستان های شخصیت محور و روابط بین دان و کسانی که اطراف او هستند چنان استادانه طراحی شده که خیلی زود فراموش می کنید در حال یک داستان با ریشه ابرقهرمانی هستید. سکانس معروف تفنگ فیلم را دیده و تصویر کنید که بروس ویلیس نامیرا نیست. چه صحنه پرتنش و جذابی!

10 103003030354610

۴- Yesterday

اغلب اوقات وقتی که دنیای یک فیلم شکل می گیرد، هر شخصیت روی صفحه سینما از تفاوت خود با واقعیت بی خبر است که شاید به همین دلیل باشد که فیلم Yesterday چنین فیلم متفاوت و منحصربفردی است. داستان فیلم در مورد موسیقیدانی است که پس از یک سانحه از خواب بیدار می شود و می بیند در دنیایی است که بیتلز در آن وجود خارجی نداشته و تنها اوست که این افسانه های دنیای موسیقی را به یاد می آرود. شاید خیلی زود کسانی که علاقه ای به گروه بیتلز ندارند می توانند آن را به عنوان نامه ای عاشقانه و آبکی که این گروه از خود به جای گذاشته اند تصور کنند اما در واقعیت، فیلم Yesterday از مخاطبان خود می پرسد چه می کردند اگر بخشی محبوب از فرهنگ عامه کنونی وجود خارجی نمی داشت و تنها آنان این بخش را به یاد داشتند؟

نه تنها خود آن بخش از فرهنگ عامه بلکه تاثیر بزرگ آن بر کلیت جهان. چه می شد اگر کارتون سیمپسون ها هیچ وقت وجود نمی داشت؟ آیا شما سعی می کردید اثر فرهنگی آن ها را زنده کنید؟ عنصر فانتزی همچنان در فیلم Yesterday وجود دارد و در حالی که شخصیت جک دائماً از بی اطلاعی جامعه از بیتلز شوکه می شود اما راز اینکه او چطور در این دنیا ظاهر شده به تناقض فیلم تبدیل نمی شود. به جای آن، فیلم فانتزی Yesterday بر روی جنبه «چه می شد اگر» تمرکز می کند و به قوه تجسم مخاطب اجازه می دهد تا با داستان همراه شده و حتی پس از بالا رفتن تیتراژ نهایی فیلم نیز به تصویرسازی فانتزی خود ادامه بدهد.

۳-The Prestige

۳-The Prestige

نمی خواهیم گستاخی کنیم اما The Prestige بدون شک یکی از نادیده گرفته شده ترین فیلم های کریستوفر نولان است. به عنوان یک فیلم دهه ۲۰۰۰ در مورد شعبده بازان، می توان درک کرد که برخی از مخاطبان گاهگاهی آن را با فیلم بسیار ضعیف و فراموش شده The Illusionist اشتباه می گیرند. داشتن نام نولان در صدر تیتراژ یک فیلم می تواند برای فروش و جذابیت یک فیلم کافی باشد اما چیزی که مخاطبان جدید در مورد این فیلم درک نمی کنند این است که وقتی شروع به تماشای فیلم و فهمیدن رازها و پیچیدگی های آن می کنند، طرفدار ژانر فانتزی باشند یا نباشند، خیلی زود می خوانند برای درک جزییات بیشتر آن را دوباره تماشا کنند.

قرار نیست چنین فیلم خارق العاده ای را اسپویل کنیم اما مطمئن باشید که فیلمی در مورد دو شعبده باز رقیب که از علم، تکنولوژی و یک عالمه ریش تقلبی برای اثبات بهتر بودنشان نسبت به دیگری و شکست یکدیگر استفاده می کنند. خیلی زود به شکلی جذاب وارد دنیای فانتزی می شود که برای درک زیبایی های آن تنها باید خودتان به تماشایش بنشینید. کریستین بیل و هیو جکمن در نقش های اصلی فیلم بسیار خارق العاده ظاهر شده اند و اسکارلت جوهانسون نیز در نقش آشنای زیبای خطرناکی ظاهر می شود که بین این دو شعبده باز رقیب گیر افتاده است. و بیایید فانتزی ترین بخش فیلم را فراموش نکنیم که جادویی تر از خود جادو است: دیوید بووی در نقش نیکلای تسلا.

birdman

۲- Birdman

تقریباً هر فرد طرفدار سینمایی بدون شکل نام فیلم Birdman را شنیده است، پس از آنکه مراسم اسکار را در سال ۲۰۱۵ درنوردید. جدای از بازی های صورت گرفته در فیلم، شاید Birdman بیشتر به خاطر روایت منحصربفرد خود به یاد آورده شود که انگار تماماً در قالب یک برداشت گرفته شده است هر چند داستان فیلم در طول ساعت ها و روزها می گذرد. با این وجود از همان سکانس اول به مخاطب گفته می شود که این یکی تنها فیلمی در مورد یک بازیگر سابقاً مشهور در حال کار بر روی یک پروژه مهم و محبوب نیست. اگر این سناریو توسط کارگردان دیگری ساخته می شد، امکان بسیاری وجود داشت که این فیلم فانتزی به یک فیلم ساده قدیمی در مورد مردی که بحران های میانسالی را تجربه می کند تبدیل می شد.

اما وقتی آلخاندرو گونزالز ایناریتو سکان ساخت فیلم را در دست داشته باشد با آن سبک روایت منحصربفرد خود، داستان ریگان تامسون با بازی مایکل کیتون یک داستان بسیار بزرگ تر را روایت کرده و در نهایت کیتون را به دوران اوجش باز می گرداند. فیلم فانتزی Birdman تقریباً از همان سکانس های اولیه مخاطب را غافلگیر می کند، در شرایطی که کیتون در هوا معلق مانده و با یک موجود خیالی که تنها در ذهن او وجود دارد بحث می کند. وقتی اجسام جنبانی برای اولین بار رخ می دهد آنگاه است که مخاطب از خود سوال می کند چه مقدار از داستان در واقعیت رخ می دهد.

۱- Pan’s Labyrinth

۱- Pan’s Labyrinth

یک آزمایش برای اینکه فهمید یک علاقمند به سینما تا چه اندازه به ژانرهای مختلف علاقه دارد این است که ببینید تا چه اندازه می توانند در تماشای فیلم، واقعیت ها را کنار بگذارند. برای گیرمو دل تورو فیلمساز نابغه و سرشناس مکزیکی، Pan’s Labyrinth ممکن است هنوز بهترین فیلم او باشد. فیلم فانتزی Pan’s Labyrinth کار فوق العاده و بی نقصی در کشاندن مخاطب به درون داستان خود کشیده و  توجه او را بین دنیاهای واقعی و فانتزی فیلم میخکوب می کند. در دنیای واقعی، یک دنیای خشن پس از پایان جنگ داخلی در اسپانیا را شاهد هستیم که شخصیت های جذاب و سکانس های ترسناکی از شکنجه و اعدام را خلق می کند. در حالی که در قلمرو فانتزی، سبک کاری خلاقانه دل تورو دیوانه وار شخصیت اصلی اوفلیا را به یک دنیای رازآلود فانتزی می برد.

اگر فیلم فانتزی Pan’s Labyrinth جلوه های ویژه کامپیوتری سه گانه The Hobbit یا Transformers را داشت، بدون شک این جذابیت کنونی را نمی داشت. اما حتی اگر چنین می بود نیز طراحی اورجینال شخصیت ها و روایت جذاب داستان می توانست یک تماشای معتاد کننده برای مخاطب باشد. اما این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر چه از بیرون به نظر می رسد این فیلم یک داستان کودکانه است و موضوع و تم هایی که در داستان فیلم به آن ها پرداخت می شود بدون شک برای یک تماشای شبانه در کنار خانواده مناسب نیست اما واقعیت دقیقاً عکس این احساس است.


خواندن مقالات زیر توسط مووی مگ پیشنهاد می شود :

10 فیلم فانتزی که طرفداران « بازی تاج و تخت » باید ببینند! + تصاویر

سریال های درام و فانتزی جذاب در سال 2020 که باید حتما ببینید! + تصاویر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها