صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : 10 کارگردان مشهوری که بیشترین فیلم سینمایی را ساخته اند + تصاویر

10 کارگردان مشهوری که بیشترین فیلم سینمایی را ساخته اند + تصاویر

مارتین اسکورسیزی

اکثر کارگردانان مشهور هالیوود پروژه های سینمایی شان را با فواصل زمانی نسبتاً طولانی می سازند. این کار نه تنها به آن ها زمان لازم برای ساخت فیلم هایی باکیفیت را می دهد بلکه به آن ها فرصت می دهد مدتی استراحت کرده و از موفقیت فیلم هایشان لذت ببرند. با این وجود، در طی سال های تاریخ سینمای هالیوود، تعدادی از فیلمسازان بوده اند که به خاطر اخلاق کاری بی رقیب و متفاوتشان شناخته می شده اند. این کارگردانان پروژه های سینمایی بسیار بیشتری نسبت به همکارانشان داشته اند، در حالی که بسیاری از این فیلم ها از لحاظ کیفی نیز در جایگاه بالایی قرار داشته اند. به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ کارگردان مشهور تاریخ سینمای هالیوود آشنا کنیم که بیشترین تعداد فیلم ها را ساخته اند و در واقع از این لحاظ رتبه بندی شده اند.

۱۰- مارتین اسکورسیزی (۲۶ فیلم)

مارتین اسکورسیزی به خاطر فیلم های گانگستری اش شناخته می شود، از جمله فیلم برجسته و تحسین شده Goodfellas. در حالی که اکثر فیلم های اسکورسیزی بلاک باستر بوده اند، او فیلم های دیگری نیز کارگردانی کرده که نسبتاً کمتر از دیگران مورد توجه قرار گرفته اند. انجام کار خلق و کارگردانی یک فیلم به صورت همزمان می تواند کار خسته کننده ای باشد و یکی از راه هایی که اسکورسیزی توانسته به چنین جایگاهی در هالیوود دست یابد این است که او فیلم ها را بر اساس داستان های دیگران می سازد. او یکی از بهترین کارگردانان در زمینه ساخت فیلم بر اساس کتاب های زندگینامه ای است. علاوه بر این، اسکورسیزی با برخی از بازیگران مطرح هالیوودی همکاری های طولانی مدتی داشته و مرتباً از آن ها در پروژه هایش استفاده می کند تا از کیفیت بازی ها اطمینان داشته باشد؛ بازیگرانی مانند رابرت دنیرو و لئوناردو دی کاپریو.

۹- ریدلی اسکات (۲۸ فیلم)

۹- ریدلی اسکات (۲۸ فیلم)

بعد از ۴۰ سال فعالیت در سینما و رسیدن به شهرت در زمینه فیلمسازی، ریدلی اسکات هنوز هم فیلم های تحسین برانگیز و بزرگی می سازد. در سال ۲۰۲۱ بود که او دو فیلم تحسین شده را کارگردانی کرد: House Of Gucci و The Last Duel. در طول دوران حرفه ای ریدلی اسکات، اهمیت انجام کارهایی که شخصاً به آن ها علاقه دارید به سبک کاری خاص او تبدیل شده است. در طی سال ها، اسکات اغلب روی ساخت فیلم های علمی تخیلی و تاریخی تمرکز داشته است. و همانطور که انتظار می رفت، اغلب آن ها عملکرد مناسبی از لحاظ تجاری و نقد هنری داشته اند. این کارگردان برجسته سینما به خاطر استفاده از شخصیت های زن بیار قوی نیز شناخته می شود، از جمله در فیلم Thelma & Louis که یکی از بهترین برداشت های فریز فریم تاریخ سینما را در خود دارد.

۸- استیون اسپیلبرگ (۳۵ فیلم)

۸- استیون اسپیلبرگ (۳۵ فیلم)

جدای از کارگردانی فیلم های متعدد، اسپلبرگ موفق ترین کارگردان تاریخ سینما در زمینه فروش فیلم هایش نیز هست. فروش بین المللی ناخالص فیلم Jurassic Park به بیش از ۱۰.۶ میلیارد دلار رسیده که هنوز هیچ فیلمی نتوانسته به آن نزدیک شود. بدون شک سختکوشی در هالیوود نتیجه می دهد و اسپیلبرگ در تمامی جبهه های سینمایی توانسته به موفقیت دست یابد. او اکنون بیش از ۳.۷ میلیارد دلار ثروت خالص داشته و یکی از تنها دو فیلمسازی است که در کنار جرج لوکاس به جایگاه میلیاردری رسیده است. اسپیلبرگ همچنین یکی از معدود کارگردانان سینمای هالیوود است که توانسته استودیو فیلمسازی خاص خود را راه اندازی کند و او یکی از موسسان مشترک استودیو فیلمسازی Dreamworks است. و اگر چه اسپیلبرگ بیشتر به خاطر شاهکارهای علمی تخیلی اش شناخته می شود اما کمتر ژانری وجود دارد که این کارگردان مشهور در آن فیلمی نساخته و موفق نبوده باشد.

۷- رابرت آلتمن (۳۵ فیلم)

۷- رابرت آلتمن (۳۵ فیلم)

رابرت آلتمن کار خود را با کارگردانی در تلویزیون آغاز کرد و بیش از ۱۰۰ اپیزود تلویزیونی را کارگردانی کرد تا در نهایت به سینما روی آورد. او همچنین علاقه زیادی به استفاده از بازیگرانی خاص در پروژه هایش داشت. اصرار آلتمن بر مداخله نکردن بیش از حد استودیوها در پروژه ها و کنترل هنری کامل بر فیلم هایش باعث شده که وی بتواند طبق سلیقه خود فیلم ساخته و از بازیگران مورد نظر خود استفاده کند. این کارگردان شناخته شده اغلب اوقات با خواسته های مدیران استودیوهای فیلمسازی مخالفت کرده و به همین دلیل اکثر فیلم های او فیلم های مستقلی هستند. علاوه بر این، آلتمن با تکیه بر سبک فیلمسازی ضد ژانر توانسته از همتایانش متمایز باشد.

۶- کلینت ایستوود (۳۶ فیلم)

۶- کلینت ایستوود (۳۶ فیلم)

کلینت ایستوود بدون شک یکی از بهترین بازیگران تاریخ سینماست که تغییر مسیری موفق به سمت کارگردانی داشته است. او که سال های ابتدایی دوران فعالیتش در سینما را به عنوان بازیگر در فیلم های عمدتاً وسترن و اکشن گذرانده بود، در ادامه برخی از بهترین فیلم های برنده جایزه اسکار را خلق کرد که از آن میان می توان به American Sniper و Million Dollar Baby اشاره کرد. بازیگران همیشه فیلمسازان خوبی از آب در نمی آیند و به همین خاطر است که دستاوردهای کلینت ایستوود شایسته تجلیل قابل توجهی است. با تجمیع دستاوردهای ایستوود در زمینه بازیگری و کارگردانی، می توان به سادگی او را در زمره یکی از بهترین ها و موفق ترین شخصیت های هالیوود قرار داد. جدای از فعالیت در سینما، نکته جالب در مورد کلینت ایستوود این است که او اکنون سمتِ شهردار شهر کارمل در کالیفرنیا را نیز بر عهده دارد.

۵- استیون سودربرگ (۳۸ فیلم)

۵- استیون سودربرگ (۳۸ فیلم)

استیون سودربرگ هنوز هم رکورد جوان ترین کارگردانی که جایزه نخل طلایی فستیوال سینمایی کن را بدست آورده در اختیار دارد. و علیرغم آثار سینمایی بسیاری که تاکنون داشته است، خالق سه گانه اوشن هنوز ۶۹ سال سن دارد. ساخت آثار فراوان و خروجی های بسیار گاهی اوقات به خستگی منجر می شود و به همین دلیل بود که سودربرگ علیرغم سن پایینش برای یک فیلمساز، چند دهه قبل به فکر بازنشستگی از فیلمسازی افتاد اما بعد از یک استراحت کوتاه در این تصمیم خود تجدیدنظر کرد. با ترکیب بی نقصی از فیلم های با بودجه های اندک و بلاک باسترها، سودربرگ هر سال چیزهای جدیدی برای طرفداران خود دارد.

۴- سیدنی لومت (۴۳ فیلم)

۴- سیدنی لومت (۴۳ فیلم)

سیدنی لومت که به خاطر ساخت فیلم های شناخته شده و تحسین برانگیزی مانند Network و  Dog Day Afternoon شناخته می شود، میراثی دست نخورده و دست نیافتنی دارد. و جدای از کارگردانی، او در برخی از پروژه های سینمایی اش نقش نویسنده و تهیه کننده را نیز ایفا کرده است. اگر چه بسیاری از فیلمسازان و کارگردانان مدرن ترجیح می دهند یک یا دو سال بین پروژه هایشان فاصله بیندازند، لومت از زمان ورودش به سینما در سال ۱۹۵۷، هر سال یک فیلم جدید می ساخت. لومت که با لقب «کارگردانِ بازیگر» شناخته می شد بیش از هر کارگردان هم عصر خود با بازیگران ستاره هالیوود کار کرده و تحسین و احترام تمام کسانی که با او کار کرده بودند را برانگیخت.

۳- وودی آلن (۵۰ فیلم)

۳- وودی آلن (۵۰ فیلم)

کارگردانان متعددی هستند که در فیلم هایشان بازی نیز کرده اند اما وودی آلن بیش از هر کارگردان دیگری در فیلم هایش نیز به عنوان بازیگر ظاهر شده است. او که کارش را به عنوان کمدین در سینما آغاز کرد، اغلب اوقات حس می کرد که باید کاری بیشتر از نشستن روی صندلی کارگردانی انجام دهد. هر کسی که به دنبال الهام گرفتن در زمینه اصول کاری است می تواند از وودی آلن درس بگیرد. جدای از بازیگری و کارگردانی، او در زمینه نویسندگی کتاب و انتشار آلبوم های کمدی استندآپی نیز فعالیت های قابل توجهی داشته است. همچنین برای مدتی کوتاه در دوران فعالیتش، وودی آلن نمایشنامه نویسی نیز کرده است. نکته جالب تر اینکه فیلم های او در مجموع بیش از ۵۳ بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده اند.

۲- آلفرد هیچکاک (۵۳ فیلم)

۲- آلفرد هیچکاک (۵۳ فیلم)

آلفرد هیچکاک اغلب به عنوان بهترین فیلمساز تاریخ سینما شناخته می شود و چنین اعتباری بی دلیل نیست. او در دوران اوجش هر سال یک فیلم می ساخت و هیچ یک از فیلم هایش هیچگاه در گیشه و از لحاظ هنری شکست نخوردند. نکته جالب اینکه آثار متفاوت هیچکاک اغلب شامل تریلرهای روانشناختی بود اگر چه مشهورترین فیلم او یک فیلم ترسناک به نام Psycho است که کمتر کسی را می توان پیدا کرد که نام آن را نشنیده باشد. با تماشای فیلم های هیچکاک، به خوبی درک خواهید کرد که چرا از او به عنوان «استاد تعلیق سینما» یاد می کنند. پیچ و تاب های داستانی در فیلم های هیچکاک، همراه با کار باکیفیت دوربین، از نکات برجسته فیلم های این فیلمساز برجسته هستند که کار او را از دیگر فیلمسازان هم عصر خود متمایز ساخته بود.

۱- راجر کورمن (۵۵ فیلم)

۱- راجر کورمن (۵۵ فیلم)

راجر کورمن که با لقب «پاپ سینمای پاپ» شناخته می شود می توانست با بودجه های اندک فیلم های مستقل بسازد و بسیاری از فیلم های او در این دسته قرار می گیرند. او همچنین فیلمسازی بود که جک نیکلسون، پیتر فاندا، دنیس هوپر و سیلوستر استالونه موفقیت و به شهرت رسیدن خود را مدیون او هستند. با تمرکز تقریباً کامل روی فیلم های مستقل، کورمن توانست از محدودیت های استودیوهای فیلمسازی که اکثر فیلمسازان با آن دست به گریبان بودند دوری جست. و همانند اسکورسیزی، کورمن نیز توانسته پروژه های سینمایی بسیرای با اقتباس از نویسندگان مشهور بسازد. برخی از فیلم های او مانند Death Race 2000 بعدها بازسازی شدند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها